Téged is megbetegít az alváshiány?
Tudtátok, hogy milyen fontos szerepe van életünkben az éjszakai kiadós alvásnak?
Napóleon, aki szerint csak a bolondok és a betegek alszanak többet napi 4 óránál, alapos leckét kapott a történelemtől. 1802-ben a lázadók ellen Haiti szigetére küldött nagy számú seregét a lázadók több napon át nem hagyták aludni, s így a végén a fáradtság miatt kényszerültek vereséggel hazatérni.
24 alvás nélkül töltött óra után a legtöbben ingerlékenyebbek vagyunk. Két-három át nem aludt éjszaka viszont már gyengíti az emlékezetünket, csökken az ítélőképességünk, sőt nehezebbé válik a mindennapi munka. Az ennél hosszabb alváshiány hallucinációkhoz, egyéb súlyos lelki zavarokra utaló tünetek megjelenéséhez vezet.
A kevés alvástól kimerülsz, a túl sok beteggé tesz... Miért ne aludj túl sokat? Egyáltalán, mennyi a túl sok? És mennyi az ideális? Utánajártunk...kattints ide.
A pihentető alváshoz több összetevő jelenléte szükséges. A nyugodt alvás is szükségszerű előkészületeket igényel, a megfelelő ágytól, hálóruhától, a zajmentes környezettől kezdve a pihenésre való ráhangolódásunkig. Gyógyszeres segítséget csak a legvégső esetben vegyünk igénybe, mert könnyen hozzászokást eredményez. Néhány tippel próbálunk segíteni, ha ez nálad is probléma.
- Különösen késő délután és este kevesebbet dohányozz, tartózkodj a koffeintől, csokoládétól és az alkoholtól.
- Lefekvés előtt kerüld a nehéz ételeket. Az legjobb, ha elalvás előtt 3 órával már nem eszel semmit.
- Közvetlenül lefekvés előtt ne végezz megerőltető testmozgást.
- Reggel mindig ugyanabban az időben kelj fel.
- Ne kelj későn, és ne szundíts napközben.
- Az ébresztőórát fordítsd a fal felé, ne figyeld folyton a számokat.
- Kapcsolj halk, megnyugtató zenét elalvás előtt, de halkan akár az alvás alatt is szólhat.