Szoptass! De hol?

Borítókép: Szoptass! De hol?
Ma már nincs bulvárlap meztelen nőt ábrázoló címlapfotó nélkül. A fedetlen keblek szinte kibuggyannak a papírlapok közül.

Az sem kelt különösebb feltűnést, ha néhányan monokiniben napoznak a Balaton partján. A parkban szoptató anyuka látványa azonban sokak számára megbotránkoztató, jóllehet az egész aktusból legföljebb a baba látható.

Prüdéria és álszemérem
A saját csecsemőkorunkban elképzelhetetlen volt, hogy anyánk a mező zöld füvén – akár a piknikkosár takarásában – vagy egy pályaudvaron kezdett volna szoptatni. Bőghettünk órákon át, de a hatvanas évek végéig olyan prűd volt a társadalom, hogy amíg vissza nem értek velünk egy zárható szobába, legföljebb a cumit szívogathattuk. A konvenciók felrúgása akkoriban közszeméremsértéssel ért fel. A következő évtized ifjúsága a diáklázadások és a hippimozgalmak nyomán radikálisan szakított a hagyományokkal. A szigorúan védett magánszféra helyett divatossá vált, hogy mindenki mindent megmutatott. A fiúk és a lányok immár maguk rendelkeztek a testükkel, és felszabadultak a gátlások alól.
Napjainkban már meg kell érteniük a nyilvános szoptatással szemben felháborodott vagy álszemérmes berzenkedőknek, hogy az anyatejes táplálás nem a magamutogatásról, hanem a baba táplálásáról szól. A járókelők derűs mosollyal lépnek tovább, amikor egy csecsemőt cumisüvegből teával itatnak vagy kiskanállal etetnek. Vajon miért fagy le a mosoly egyesek arcáról, ha a gyerek természetes módon lakik jól?

Táplálj és takarj el!
A védőnők egyre inkább arra biztatnak, hogy – ha a személyiségeddel, egyéniségeddel nem ellenkezik – nyilvános helyen is bátran vonulj félre, és nyugodtan szoptasd meg a kisbabádat. A cicire tapadt csecsemőt a tolakodó tekintetek elől kiválóan el lehet takarni hordozókendővel, egy takaróval, textilpelenkával vagy a blúzod szegélyével. Az utóbbi években a Magyar Védőnők Egyesülete is rendszeresen szervez rendezvényeket a szoptatás világhetén, amelynek célja – az anyatejes táplálásért folytatott kampány mellett –, hogy a gyermekét szoptató nő látványa nálunk is hétköznapi, elfogadott jelenséggé váljék. Ettől még messze vagyunk, de arra már számos példa akad, hogy egy-egy bevásárlóközpontban – az áruházi alkalmazottak hozzájárulásával – az anyukák a próbafülkében lakatják jól éhes csecsemőjüket. Az is előfordul, hogy pár percre beengednek a raktárba vagy az irodába. Nyilvános baba-mama szobák egyelőre csak kevés helyen állnak az érintettek rendelkezésére. A legismertebb svéd bútoráruház az egyetlen, amely valamennyi üzletében figyel a kisgyerekekre. Nem csupán a pelenkázásra és a szoptatásra kínál önálló helyiséget, de ha a szülők beülnek az éttermébe, kisgyermekük ingyen kapja a bébiételt. Ez a hozzáállás teljesen logikusnak tűnik, ha arra gondolunk, bizonyos termékek kereslete során a családok jelentik a legfontosabb vásárlóerőt. Mégis, vajon mennyi időnek kell még eltelnie ahhoz, hogy ez a mentalitás általánosan elterjedtté váljék?

Úton, sínen, levegőben
Természetesen számos olyan helyzet és helyszín adódhat, ahol nem tanácsos szoptatni. Legfőképpen a nyilvános vécéktől kíméld meg magatokat, mert sem higiéniai, sem esztétikai szempontból nem adottak a megfelelő körülmények. Ha egy plázában a női mosdót kínálják fel, azonnal mondj nemet! A nyílt utca sem jó ötlet, hiszen a benzingőz egészségtelen, és a kíváncsiskodóktól sem magadat, sem a babát nem tudod megóvni.
Néha az otthoni szoptatás hívei is kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy kénytelenek nyílt színen megetetni a gyermeküket. Ha egy hosszabb utazás során, a repülőgépen, a vonaton vagy a kocsiban kicsinyedre rátör az éhség, ne restellj azonnal „tálalni”. Mindketten sokkal jobban jártok, mint az előre lefagyasztott anyatej melegítgetésével vagy az alkalmi tápszerezéssel. A baba féléves koráig az anyatej az ideális táplálék. Erősíti a csecsemő ellenálló és védekezőképességét, a szoptató anyánál pedig megelőzi a mellrák kialakulását – állítják a védőnők. A szoptatás nem csupán táplálékot nyújt a babának, de fontos szerepe van abban is, hogy a baba és a mama között kiegyensúlyozott kapcsolat alakuljon ki.

Az ellentábor
Egészségügyi, higiéniai szempontokra sem az orvosok, sem a védőnők nem hivatkoznak. Szoptatás esetén az anyatej közvetlenül jut el a babához, akinek a nyála fertőtleníti a mellbimbót. A természeti népek ebből a kérdésből sosem csináltak problémát. Marad tehát a társadalmi megítélés, amely Magyarországon egyelőre inkább elítélő, mint elfogadó. Nehéz egyértelműen kijelenteni, hogy miféle emberek a nyilvános szoptatás legfőbb ellenzői, akik közül sokan nem bírják ki, hogy megjegyzés vagy beszólás nélkül menjenek el egy gyermekét tápláló nő mellett. Nem hivatalos, szűk körben végzett közvélemény-kutatásunk eredménye szerint döntően a férfiak nem szeretnek szoptató anyát látni közösségi helyeken. Különösen rosszul viselik, ha éppen a saját feleségükről van szó. A még nem szült nők egy része tartózkodóan viselkedik, nem tudja elképzelni, hogy „bárhol” szoptasson. Úgy gondolja, hogy csak a férje és az édesanyja jelenlétében fogja ezt megtenni, minden egyéb rokon, ismerős elől félrevonul, amikor majd szoptatásra kerül a sor. Bár azok körében sem egységes az álláspont, akik már szültek és szoptattak, ők sokkal rugalmasabban gondolkodnak, mint más megkérdezettek. Akad, akit nem zavar a nyilvánosság, s ha érzi, hogy itt az idő, a strand árnyékos sarkában vagy egy játszótéri padon is gátlás nélkül megteszi. Van, aki csak ágyon fekve szeret etetni, más a hintaszékre vagy a fotelre esküszik. Mindenki másképp csinálja!

A kisbaba anyatejes ellátásának helye és ideje alapvetően attól függ, hogy milyen a személyiséged. Ne törődj a konvenciókkal, ne akarj senki másnak megfelelni, kizárólag a saját babád igényeinek!

Néhány adat a szoptatásról

ı Megszületésük után az EU-ban a babák 60%-át, Magyarországon 90%-át kezdik el szoptatni.
ı 2004-ben a magyar csecsemők 36%-át táplálták 6 hónapos korig kizárólag anyatejjel (ez a WHO és az UNICEF ajánlása).
ı A brit parlament törvényben garantálná a nyilvános szoptatás jogát, a skót parlament ezt már megtette 2004-ben.
ı Forrás: www.szoptatasportal.hu, www.inforadio.hu

Mit válaszolj, ha nyilvánosan szoptatsz?

ı „Itt nem lehet ilyet csinálni!”
„Kérem, mutassa meg nekem, hol tiltja a törvény, hogy megetessem a kisbabámat!”

ı „Miért nem a mosdóban csinálja ezt?”
„Azt hittem, a Köjál ellenzi, hogy ételt szolgáljanak fel a vécében.”

ı „Nem lenne kényelmesebb valahol máshol?”
„Kedves Öntől, hogy aggódik, de nekünk itt megfelel.”

Forrás: La Leche Liga, www.lll.hu

Szerző: Rojkó Annamária, Fotó: Europress

Ez a cikk az Éva magazin 2007. augusztusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.