Száraz január: ha kimaxoltad az ünnepeket, érdemes alkoholszünetet tartanod!
Rachel Allyn pszichológus szerint egyre többen tartanak szünetet az alkoholfogyasztásban az év elején. A száraz november után egyre gyakoribb a száraz január is – nem véletlen.
Az alkohol hozzátartozik a kultúránkhoz
Nem azt mondjuk, hogy teljes mértékben, egész életedre iktasd ki az alkoholt, de az biztos, hogy érdemes tudatosnak lenni. Természetesen nem egyszerű egy olyan társadalomban alkoholmentesen élni, ahol alkoholra épül sok rendezvény, fesztivál, a bárok, a szórakozóhelyek, és a reklámok is azt erősítik, hogy whiskyt, vodkát inni menő, bort inni fancy, és a reggelt is indíthatod egy mimózával. Egyszer-egyszer természetesen belefér, azonban az, ami körülvesz minket, nem a néha és a nagyritkán érzését sugallja, így pedig a mértéktartás nehezített pálya.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a covid idején sokan pattintottak fel egy üveg bort magukban, amiről azóta sem szoktak le. Pedig a száraz januárnak nagyon sok előnye van, és lehetőséget ad arra, hogy megfigyeld, milyen hatással van az alkoholmentes lét a lelkedre, a bőrödre, az alvásodra, az emésztésedre, az idegrendszeredre és a munkahelyi teljesítményedre. De a fogyás sem mellékes szempont, ha túlsúllyal élsz.
Miért iszol alkoholt?
Ha az alkohol űrt tölt ki az életedben, vagy stresszoldóként funkcionál, akkor nem feltétlen könnyű lemondani róla – akkor sem, ha nem kedveled az ízét. Amikor az alkohol valójában pótcselekvés, fontos, hogy megtaláld, mi az, amit helyettesíteni, pótolni akarsz vele. Ha például a baráti összejövetelek szerves része, ha a családban is elképzelhetetlen egy vacsora alkohol nélkül, vagy az esti lazításodhoz hozzátartozik egy pohár bor, akkor első körben azt érdemes megnézned, mi az, amit ezekben az esetekben az alkoholtól „kapsz”.
Sokszor az ellazulás a lényeg, ezt azonban más módon is elérheted – még akkor is, ha a tea, a gyógynövények és a jóga elsőre megmosolyogtató megoldásnak tűnik helyette. Fontos, hogy megtaláld, mi az, ami lenyugtat, amitől ki tudsz kapcsolni, mert a kockázati alkoholizmus, – azaz, amikor hobbi fogyasztóként hetente többször is alkohol után nyúlsz – nagy veszélyeket hordoz magában. A kockázati alkoholizmus azért veszélyes, mert bár az, akire illik, még nem alkoholista, de nagy az esély arra, hogy az élete hullámvölgyeiben az alkohol nagyobb mértékben jelen legyen, mint az egészséges – ettől is kockázati. Fontos tehát, hogy más módszereket találj arra, hogy ellazulhass, és ezzel elkerüld a függőséget.
Hogyan állj neki a száraz januárnak?
A szakember azt javasolja, hogy tisztázd magadban, milyen szerepet játszott az alkohol az életedben. Milyen volt a kapcsolatod az alkohollal? Űrt töltöttél ki vele? Hány évesen kezdtél inni? Miért? Ez egy jó alkalom arra, hogy felismerd azokat a dolgokat, akár elakadásokat, frusztráló tényezőket az életedben, amik miatt alkoholt iszol. Természetes, hogy enyhíteni akarjuk a stresszt, de nem mindegy, hogyan. Ha olyan módszered van a stressz enyhítésére, ami helyett nem működne más módszer, az biztosan nem a jó irány.
A pszichológus szerint legalább most, januárban érdemes a folyékony bátorságot természetes bátorságra cserélni, és megtapasztalni, milyen az élet alkohol nélkül. Ebben az időszakban azt is megtapasztalhatod, milyen az, ha bódultság nélkül is képes vagy lenyugodni – az érzéseink és önmagunk élete feletti kontroll legalább olyan mámoros érzés lehet, mint az, amit az alkohol ad.