Pilates

Borítókép: Pilates
„Tíz lecke, és megérzed a különbséget. Húsz lecke, és látod a különbséget. Harminc múltán teljesen új tested lesz” – állította Joseph H. Pilates...

„Tíz lecke, és megérzed a különbséget. Húsz lecke, és látod a különbséget. Harminc múltán teljesen új tested lesz” – állította Joseph H. Pilates az 1920-as évek végén megjelent Return to Life through Contrology című könyvében.

A pilates módszer megalkotójának, Joseph H. Pilatesnek olyannyira igaza lett, hogy módszere mára több mint 15milliólelkes követőre talált. Eszközök, gépek, iskolák, irányzatok épülnek a klasszikus pilates módszer továbbfejlesztésére. Ez az egészen egyedülálló mozgásforma ötvözi a nyugati világ anatómiai ismereteit a keleti mozgáskultúra koncentrált, befelé forduló szellemiségével.

Gyógyító gyakorlatok
Joseph Hubertus Pilates 1883-ban, Németországban született. Kisgyermekként beteges volt: asztmával, angolkórral és ízületi problémákkal küszködött. Tinédzserkorára megelégelte afizikai hátrányát, és megszállottan edzeni kezdett. Így döbbent rá, hogy a modern életvitel, a rossz tartás és a felületes légzés áll a legtöbb betegség hátterében. Ennek ellensúlyozására kezdte kidolgozni a saját módszerét.
A világháború kirobbanása után saját honfitársait gyógyította, és módszerével orvosolta a háborúban szerzett sérüléseket és betegségeket. Bebizonyosodott a pilates létjogosultsága: páciensei sokkal jobb fizikai állapotba kerültek és hamarabb felépültek, mint másképp kezelt társaik.
1926-ban Pilates az USA-ba költözött. New Yorkban megalapította saját stúdióját, elsősorban profi balett-táncosok tartásjavításával és edzésével kezdett foglalkozni. Ezután publikálta módszerét, klasszikus gyakorlatait a fent említett könyvében. Az ő nevéhez fűződik egy egészen különleges „géppark” megalkotása és a hozzájuk tartozó edzésmódszer kifejlesztése.

A profiktól az átlagemberekig
A hagyományos pilatesgyakorlatok edzésben lévő profikhoz szólnak. Azoknak, akik mozgásszegény életmódot folytatnak, sérülésekkel küszködnek, túl nagy megterheléssel járnának – amellett, hogy az átlagembernek az izomzata sem elég felkészült a klasszikus gyakorlatsorok végrehajtására. Ezért az eredeti rendszerből több nemzetközi irányzat jött létre, amelyek amozgásformákat nagymértékben megváltoztatták. Valamennyien a hagyományos gyakorlatokból indulnak ki, a módosításokban azonban már szétágazó ortopédiai és gyógytornászkutatásokra alapoznak – ebből adódnak a különbségek.
A módszer azonban iskoláktól függetlenül olyannyira megállta a helyét, hogy ma már éppúgy alkalmazzák sérülések utáni rehabilitációs kezelésekben, mint az amerikai úszóválogatott szárazföldi edzéseiben: a pilatesben mindenki megtalálja aneki vonzó formát, intenzitást, eszközparkot.

Egyenes tartás, fogyás, izmosodás
A pilates lényege, hogy a gyakorlatokat a saját testsúllyal kell végrehajtani, megfelelő légzéstechnika kíséretében, kontrollált mozgáskivitelezés formájában. Minden gyakorlatnál fontos az úgynevezett „központosítás”: a haránt- és egyenes hasizmok, valamint a gerincágyéki mélyhátizom 60–70 százalékos megfeszítése (azaz kontrakciója). Ezáltal tartjuk stabilan a teljes testet, a törzset. A mozgássor közben a „flow” technika – vagyis a különböző gyakorlatok egymásból következő, szünet nélküli, folyamatos végrehajtása – maximálisan védi az ízületeket. Atorna során a pulzusszám folyamatosan a zsírégető tartományban van, apilates tehát kifejezetten ajánlott sportolási forma fogyáshoz, alakformáláshoz.
A módszer további fontos előnye, hogy rendszeres gyakorlása felszaporítja a hosszú távú, kitartó mozgást végző, úgynevezett „fehér” izomrostokat, amelyek az életkor előrehaladtával, a mozgásszegény életmód miatt (de a túl sok kardióedzés következtében is!) megfogyatkoznak, és ez lassítja az anyagcserét. Vagyis ahogy öregszünk, egyre kevésbé tudjuk megőrizni a súlyunkat és a testünk izomösszetételét.
A módszer tehát növeli ezt a rosttípust, így hosszú távon biztosítja a súlymenedzsmentet, megalapozza a gerincoszlop és az ízületek stabil tartását, segít megelőzni a sérüléseket, és hosszú, karcsú izomzat kialakításához járul hozzá. A pilates edzi a szívet, beállítja az ideális vérnyomást, de fokozza a bőr anyagcseréjét is, s megkönnyíti a nemkívánatos cellulit megelőzését vagy legalább kezelését.
A gyakorlatok koncentrációt, figyelmet, helyes légzést igényelnek, s miközben végezzük őket, önkéntelenül is kikapcsoljuk a gondolatainkat. Így az edzés végeztével szellemileg is megújulva, kipihenve térhetünk vissza a dolgos hétköznapokba.

A várható eredmények
Rendszeres gyakorlással, heti 2-3 edzéssel izomzattól és sportmúlttól függően 3–6hónap alatt jelentős változást érhetünk el. Saját szemünkkel látni fogjuk atükörben alakunk esztétikai változását, és észrevesszük fizikai közérzetünk javulását is. Kevésbé fáj ahátunk, nem fog hasogatni a fejünk, tovább bírjuk tartani a homokozóban aguggoló pózt a gyerek mellett; nemcsak elgurulunk a székünkkel egyik helyről amásikra, hanem könnyedén felpattanunk – vagyis azt tapasztaljuk, hogy javul az életminőségünk.
Amíg a technikával, a gyakorlatok pontos végrehajtásával nem vagyunk tisztában, mindenképp edzői felügyelettel végezzük a pilatest. Kérjük szakember segítségét amódszer helyes elsajátításához. Később már otthon, eszköz nélkül is elvégezhetjük agyakorlatokat, az eredmények ugyanolyan jól meg fognak mutatkozni. A pilatesre is igaz amondás, hogy „a változatosság gyönyörködtet”: minél sokrétűbb gyakorlatokat végzünk minél több eszközzel, géppel, annál inkább fejlődünk testben és szellemben. Ez a mozgásforma olyan sokszínű, hogy a lelkesedésünk hosszú távon sem fog lankadni: nehezen elképzelhető, hogy valaki megunja a pilatest.
Akármelyik óraformát választjuk, akár személyi edzővel vagy otthon dolgozunk, élvezzük, amit csinálunk, örüljünk apró eredményeinknek, legyünk kitartóak! Hamarosan tapasztalni fogjuk a nagyszerű változást, amelyet az új módszer és szemlélet hoz az életünkbe.


Szöveg:Miasnikov Tímea, fotó: profimedia.hu
Megjelent a 2010. novemberi számban. Minden jog fenntartva.