5 tipp, hogy felturbózd télen az immunrendszered: így nem dönt le a lábadról a stressz és a betegség
November 30-tól már megvásárolható a 2023-as téli Éva Magazin!
Ha legközelebb szeretnéd, hogy rögtön postaládádba érkezzen kedvenc magazinod, akkor fizess elő rá ITT! Digitálisan is megszerezheted a legfrissebb, de akár régebbi számainkat is, ezt ITT teheted meg!
De a világ nem tökéletes, mi sem vagyunk azok, ezért időről időre lemerülünk, elfáradunk, túlterheljük magunkat, megbetegszünk – főleg mert számtalan feladatot és terhet viszünk napról napra, hétről hétre. Ez pedig még a legdurvább terminátorként működő, mindent elbíró, mindent megoldó nőkkel is előfordul, sőt, normális, hogy a szervezet jelez, itt a határ, stop, ne tovább!
Egyetemistaként minden vizsgaidőszak után az első teljesítménymentes napon menetrendszerűen lettem náthás, jött ki a herpeszem, esetleg ment el a hangom, később pedig sokszor a várva várt munkahelyi szabadság első napjára dőltem ki valami nyavalya miatt. Jelzett a szervezetem, hogy eddig bírta a strapát, most már álljak meg egy kicsit és pihenjek. Persze ezt nem mindig lehet megoldani, és muszáj lábon kihordani a betegséget, de a legjobb az lenne, ha elég erős lennék ahhoz, hogy ne dőljek ki. Szerintem nem járok egyedül ebben a cipőben, nem csak én szeretnék egész évben erős és ellenálló lenni, vagy elkerülni a közösségbe járó gyerekek által hazahordott fertőzések okozta betegségeket. Itt jön képbe az immunrendszer működése és erősítése, és az ehhez tartozó praktikák – ezeket igyekeztem tökélyre fejleszteni az elmúlt évek során, ezzel pedig évi egy alkalomra redukálni a kidőlések számát.
HOGYAN MŰKÖDIK AZ IMMUNRENDSZER?
Az immunrendszer erősítésének ötlete jól hangzik, de lehetséges-e úgy megerősíteni, hogy ne, vagy csak nagyon ritkán legyünk betegek? Immunológusok szerint inkább kiegyensúlyozott működésére érdemes törekedni. Az immunrendszer azon dolgozik, hogy a fertőzést vagy sérülést azonosítsa a szervezetben, ez pedig immunválaszt vált ki, melynek célja a normál működés helyreállítása. Amikor megbetegszünk, a tünetek igazából nem a fertőzést jelzik, hanem azt, hogy a szervezet felvette a fertőzéssel szemben a harcot, és ez immunválaszt vált ki. Az emberek a tünetekre, például megfázás esetén az orrfolyásra, orrdugulásra panaszkodnak, és keresik a választ a kérdésre, hogy miért nem működik az immunrendszerük – pedig működik: épp ezért jelentkeztek a tünetek. Azt gondoljuk, hogy az erős immunrendszer a legjobb a szervezet számára, ám az erős helyett a kiegyensúlyozott működés sokkal fontosabb. A túlzott immunválasz ugyanolyan rossz (lásd az autoimmun betegségeket, amiknél az immunrendszer tévesen a szervezet ellen fordul), mint a túl kevés immunreakció. Az immunrendszer működése bonyolult, nem lehet tudni például, hogy egyesek immunrendszere miért kiegyensúlyozottabb, másoké pedig miért nem az. Az immunműködést nem irányíthatod, de sok mindent tehetsz, hogy védeni és támogatni tudd kiegyensúlyozottságát, ezzel segítve a megfelelő reakciókat. Nem léteznek csodaszerek, ám van egy sor olyan, viszonylag egyszerű és nagyszerű praktika, amikre odafigyelve tehetsz érte, hogy immunrendszered felkészülten várja a legnehezebb, legterheltebb, járványokkal és betegségekkel megtűzdelt időszakokat. Természetesen ezeket egész évben érdemes alkalmazni, de a hideg téli időszak közeledtével még inkább ajánlott ezekből a tippekből minél többet bevetni.