5+1 étrend-kiegészítő, aminek szedését feltétlen ajánlják a szakemberek, és 4, amit el is hagyhatsz
Egy 2022-es felmérés több mint 3100 amerikai felnőtt részvételével azt mutatta, hogy 75 százalékuk szed valamilyen táplálékkiegészítőt. A fogyasztók 52 százaléka azt mondta, hogy speciális étrend-kiegészítőt, például omega-3-at, probiotikumot vagy rostot szed rendszeresen.
Johna Burdeos dietetikus szerint számtalan tényező járult hozzá a táplálékkiegészítők, vitaminok és ásványi anyagok népszerűségéhez, beleértve a világjárványt és az online kiskereskedőkön keresztüli vásárlás egyszerűségét. De felmerülhet a kérdés, hogy szükség van-e napi 10-15 kapszula bekapkodására akkor is, ha kiegyensúlyozottan étkezünk és átlagos életet élünk (nincs valamilyen egészségügyi problémánk, nem vagyunk várandósak stb)?
Szükségesek az étrend-kiegészítők?
A téma még a szakértők körében is vita tárgya.
„A táplálékkiegészítők általában nem az egyetlen lehetséges megoldást jelentik a legtöbb felnőtt számára a jó egészség eléréséhez és megőrzéséhez” – mondja Maddie Pasquariello. „Valójában sok egészségügyi problémával küzdő ember számára általában nem az étrend-kiegészítők jelentik az első védelmi vonalat, amelyhez a dietetikusok fordulnak."
Az egyéb életmódbeli módosítások, például az étrend és a testmozgási ajánlások módosítása általában az első helyen állnak. Ennek ellenére bizonyos esetekben étrend-kiegészítők ajánlottak. Más esetekben segíthetnek pótolni a hiányosságokat az étrendben.
Gyakori esetek, amikor a szakemberek vitaminok, étrend-kiegészítők vagy ásványi anyagok szedését javasolják:
- terhesség
- szoptatás
- ha az egészség javítása a cél
- speciális diéták
- bizonyos hiányosságok esetén
Étrend-kiegészítők, amelyekre a legtöbb embernek nincs is szüksége
Egyes táplálékkiegészítők, például a probiotikumok, divatosak. A szakértők és kutatók szerint azonban az adatok nem támasztják alá a hírverést.
Zöld porok
Ezek a porok egészségesnek tűnnek, és ígéretes hívószavak vannak a címkéiken.
„A legtöbb zöld poros (green powder) termék azt állítja, hogy tele van tápanyagokkal, valamint pre- és probiotikumokkal” – mondja Pasquariello. „Ez nagyon megtévesztő, mivel arra készteti a fogyasztókat, hogy helyettesíthetik a porral a valódi zöldségeket.”
Pasquariello szerint megalapozatlanok azok az állítások, amelyek szerint a zöld porok növelik az energiát, a teljesítményt és javítják az emésztést.
Nem sok kutatás készült róluk, egy 2009-es, 40 fős kis tanulmányon kívül, amely kimutatta, hogy a gyümölcs- és zöldségpor 90 napon át történő kiegészítése csökkentheti a vérnyomást, de a testsúlyt viszont nem. Pasquariello azt javasolja, hogy inkább fogyasszunk több zöldséget.
Probiotikumok
A probiotikumok az egyik legnépszerűbb étrend-kiegészítők, de a kutatások szerint nincsenek jelentős hatással a szervezetre, így az esetek többségében haszontalan szedésük.
Mega-bármi
Egyes termékek „mega-dózisú” termékként jelennek meg. A zsargon jól hangzik, de Burdeos szerint nem az. „Hacsak orvosa nem írja elő, az ilyen típusú kiegészítők túl sok jót nem jelentenek” – mondja. A mega-dózisoknak hosszú távú hatásai lehetnek. „Például a túl sok D-vitamin veseproblémákhoz vezethet, a túl sok C-vitamin pedig emésztési problémákat okozhat" – mondja.
Pufferolt kreatin-monohidrát
A Greunke és egy 2017-es kutatás szerint a kreatin-monohidrát csökkentheti a sérüléseket és felgyorsíthatja a felépülést. A „pufferelt” verziók pedig még hatásosabbak. A szakértők szerint azonban nem, ezek a formulák csak drágábbak, miközben azt ígérik, hogy jobban felszívódnak, azonban a kutatások nem ezt bizonyítják.