9 étel, amely növeli az éhségérzetet

Borítókép: 9 étel, amely növeli az éhségérzetet Forrás: europress
Nem árt ezt a szempontot is figyelembe venni, amikor beépíted az étrendedbe a következőket:

Sokmindentől lehetünk éhesek, és még több dologtól érezhetjük az éhséget. Ti is éreztétek már éhesnek magatokat mondjuk félórával egy kiadós vacsora után?

Az éhségérzetet sokminden kiválthatja, így a nem megfelelő étrend is. Az alábbiakban– a Time magazin szakértőjét idézve– felsorolunk néhány élelmiszert, ami növelheti az étvágyat és csökkentheti a jóllakottság érzését. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy ezen ételek nem mindegyike„egészségtelen” vagy hizlaló, és eszünk ágában sincs azt tanácsolni olvasóinknak, hogy az ilyen ételeket teljes mértékben mellőzzék az étrendjükből. Érdemes viszont átgondolni, hogy ezekre alapozzuk-e a diétánkat vagy csak kiegészítésképpen, kis mennyiségben fogyasszunk ilyen ételeket, italokat.

No de milyen földi javakról is van szó tulajdonképpen? Nézzük:

1. Fehér kenyér – vagy bármilyen fehér lisztből készült étel (tészta, pizza)


fotó: freeimages.com

A túlzott szénhidrátbevitel miatt a szervezet nem észleli, hogy jóllakott, viszont a finomlisztben kevesebb a rost, mint a barna kenyérben. A pizza és a tészta még veszélyesebb: ezekből a legkönnyebb akár többszörösét bepuszilni annak, amennyire szükségünk van.

2. Gyorséttermi ételek


fotó: freeimages.com

Jelentős részük rengeteg transzzsírt tartalmaz, amelyek valósággal megbénítják az étvágyszabályozó hormonokat. Magas sótartalmuk dehidratál is.

3. Gyümölcslé


fotó: Wikimedia Commons

A vitamindús gyümölcslevek is étvágyfokozók lehetnek, ha szűrten kerülnek az asztalodra. Ezekből hiányzik a rost, viszont a jó öreg gyümöcscukor megvan bennük. Inkább készítsd magad a smoothie-dat: a gyümölcshús és -héj lelassítja az emésztést, és teltségérzetet ad.

4. Alkohol


fotó: Pinterest

Egy pohár bor sosem árt, de a túlzott italozás csökkentheti a teltségérzetért felelős leptin hormon működését, állítják a dietetikusok. Plusz lefelezi a szénhidráttartalékodat is. Eredmény? Aki spicces, pizzát kíván.

5. Nátrium-glutamátot tartalmazó ételek


fotó: freeimages.com

Rengetegféle konzerv ételben, levesporban megtalálható, de a sarki ázsiai gyorsétterem szószaiban is nagy mennyiségben szerepel nátrium-glutamát. Kutatások bizonyítják, hogy harmadakkora eséllyel lesz elhízott abból, aki egyáltalán nem fogyaszt ilyen élelmiszereket.

6. Magas cukortartalmú reggelizőpelyhek


fotó: Pinterest

Ó, azok a ropogós csokigolyók, szuperegészségesnek kikiáltott gyümölcsízű gabonakészítmények! A helyzet az, hogy nem árt elolvasni az apróbetűs részt a dobozon, és inkább azt a terméket választani, amelynek nem olyan magas a hozzáadott cukortartalma (vagy egyáltalán nincs benne ilyen). Reggel ugyanis a magas kortizolszint miatt nagyon ártalmas a sok cukor, fáradtsághoz és éhséghez vezet. Mi szóltunk!

7. Mesterséges édesítőszerek


fotó: Pinterest

A szacharint, aszpartamot és hasonló cukorpótlókat tartalmazó hozzávalók azzal kecsegtetik az agysejtjeinket, hogy most egy édes, energiadús táplálék következik. Így a szervezetünk gyorsan helyet csinál neki. Az édességet már megkaptuk, de hol az energia? Hát az nincs, épp ez a lényege a nullkalóriás édesítőknek. Így aztán utánuk akár órákon keresztül édességet kívánunk.

8. Szusi


fotó: freeimages.com

A rizs egészséges, a hal egészséges – mi a probléma? Semmi, ha a szusiadagodat kiegészíted egy halom salátával. Magában a szusi ugyanis túlnyomórészt rizs, vagyis egy adag szénhidrát, amit gyorsan lebont a szervezet, és kiabál a következő adagért. Akkor érzed magad jóllakottnak, ha zöldséget is eszel mellé, lehetőleg nyersen.

9. Sós rágcsálnivalók


fotó: freeimages.com

A csipsz, ropi és más sózott ételek egyrészt dehidratálnak, másrészt az inzulinszintünk felugrik tőlük a plafonig, majd le a pincébe. És akkor mi jön? Hát persze, hogy édesség. Ha eddig nem értetted volna, hogy küldhettél le egy fél doboz jégkrémet a nagy zacskó csipsz után a múlt pénteki dévédézés közben – hát így.