8 tipp, hogy megelőzd az inzulinrezisztenciát, mielőtt felütné a fejét
Az inzulinrezisztencia modern társadalmunk egyik leggyakoribb betegsége. Számos tünete lehet és annál több problémát generálhat a testünkben. Sokszor a meddőségi vizsgálatokon derül fény jelenlétére, de jó néhány testi tünet és a sikertelen fogyás hátterében is gyakran ez a probléma áll.
Pár mondatban az inzulinrezisztenciáról
Inzulinrezisztencia alatt azt értjük, amikor különböző szöveteink és szerveink rosszul reagálnak az inzulinra, hiszen az arra adott érzékenységük lecsökken, és a szervezet bár termel inzulint, ennek ellenére nem képes megfelelő módon felhasználni. Az inzulinrezisztencia során a hasnyálmirigy – annak érdekében, hogy a vércukorszintet normalizálja –, nagyobb mennyiségű inzulint kénytelen termelni. Ennek eredményeképpen a hormonháztartás felborul és a vércukorszint drasztikusan megemelkedik.
A magas inzulinszint pedig számos problémát okozhat, például csökkenti a termékenységet, és erősen befolyásolhatja a petefészkek működését. Éppen ezért az IR sokszor akkor derül ki, amikor egy nő valamiért nem tud teherbe esni. Sokan az inzulinrezisztenciát a cukorbetegség előszobájának tekintik, de a jó hír, hogy megfelelő kezeléssel szerencsére ez a betegség is kezelhető vagy szinten tartható.
A másik jó hír – már amennyire ebben a témában lehet ilyet mondani –, hogy az IR-nek számos tünete van, amiből könnyedén rájöhetünk, hogy valami nincsen rendben a szervezetünkben. Sok eredménytelen fogyókúra oka az inzulinrezisztencia, mert hiába akarunk fogyni, és meg is teszünk mindent ennek érdekében, egyszerűen nem mozdul lefele az a bizonyos mérleg.
Tipikus tünet az étkezések utáni feltörő fáradtságérzet, esetleg szédülés, és a hirtelen jött izzadás is. Nők esetében sokszor a fokozott szőrösödés, drasztikus hajhullás, rendszertelen menstruáció, pattanásos és zsíros arcbőr is ennek a betegségnek a tünetei.
Mivel kialakulásában számos tényező szerepet játszik, érdemes odafigyelnünk testünk és lelkünk egészségére, mert kis odafigyeléssel sokat tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük az inzulinrezisztencia kialakulását. Az elhízás, a túlsúly, a passzív életmód, a kevés testmozgás és a rossz étkezési szokások is mind a kialakulását eredményezhetik, megnehezítve ezzel az egészséges mindennapokat. Természetesen, ha az IR felüti a fejét, gondolnunk kell bizonyos genetikai tényezőkre, illetve a már meglévő különböző problémákra is, mint például egyes gyomor- és emésztőrendszeri betegségek, pajzsmirigy-alulműködés, vagy bizonyos érzékenységek pl. glutén vagy tejcukor.
Mindenesetre néhány egyszerű praktikával lecsökkenthetjük kialakulásának esélyét, hiszen bizonyos életmódbeli szabályok betartásával könnyedén megelőzhetjük a bajt.