6 kulcsfontosságú vitamin a szem egészségéért: 3 közülük megelőzheti a szürkehályogot!
Szemünk nagyon összetett szerv, aminek egészséges működéséhez sokféle vitaminra van szükségünk. A tökéletes látás életünk egyik fő meghatározója, hiszen képileg szemünk világával érzékelünk gyakorlatilag mindent, amit a világ elénk tár. Egyes genetikai betegségekkel, saját életvitelünkkel és az életkorunk előrehaladtával azonban nem mindenkit kímélnek a különböző szembetegségek.
Látásvizsgálat és szemvizsgálat – nem ugyanaz a kettő?
Gyakorlatilag az ember bármikor elmehet egy látásvizsgálatra, hiszen egy alapos tanulmányozás sohasem árthat. A kisgyermekek számára különösen fontos a látásvizsgálat, hiszen egyes tüneteknél pl. folyamatos hunyorgás, sűrű pislogás, gyakori kötőhártya gyulladás vagy a folyamatos fejfájás, könnyedén előfordulhat, hogy szemprobléma van a dologban. A kisbabáknál születésük után alapból végeznek szemvizsgálatot, a kisebb gyerekeknél pedig az iskola kezdetét megelőzően mindenképpen ajánlott egy általános látásvizsgálatra ellátogatni.
Egy egészséges felnőtt embernek szakértők évente ajánlják a szemorvoshoz való bejelentkezést, és ez akkor is célszerű, hogyha nincs semmilyen szemproblémánk vagy éppen nem viselünk szemüveget vagy kontaktlencsét. Fontos azonban megkülönböztetni a szemvizsgálatot és a látásvizsgálatot, hiszen a kettő egyáltalán nem jelenti ugyanazt. Míg látásunkat az optometrista egészségügyi szakember végzi, aki szükség esetén szemüveget ír fel, és az egyes látásproblémákat diagnosztizálja, addig a szemorvos a szem egyes betegségeire és különböző elváltozásaira hívja fel a figyelmet. Ekkor megvizsgálják a szaruhártyát, a szemgolyókat, a szemfeneket érintő problémákat, tehát a szem konkrét szerkezetét veszik górcső alá.
Vitaminokkal szemünk épségéért
Egyes betegségek nagyban befolyásolhatják szemünk világát és látásunk épségét, például ilyen az időskori szürkehályog, a zöldhályog, a makuladegeneráció vagy éppen a cukorbetegség egyik szövődménye, a diabéteszes retinopátia (látásvesztés). A szürkehályog a szemlencse állományának elszürkülését jelenti – részleges vagy teljes formában. Jellemzően lassú, fájdalommentes látásvesztés alakul ki a szürkehályog során, a páciensek elmosódott képeket látnak, érzékenyek a fényre, és kettőslátás jelentkezik náluk, ami az egyik szem becsukásával sem szűnik meg. A zöldhályog során a retina idegsejtjeit éri károsodás, mely következtében azok elpusztulhatnak, homályos látás, szemnyomás emelkedés, hányinger és fájdalom alakulhat ki. A makuladegenerációval vagy más néven szemfenéki meszesedéssel vagy sárgafolt-sorvadással csökken az éleslátás, és a szem sejtjeinek pusztulásával vakság is kialakulhat.
Látható, hogy mindegyik szembetegség valamilyen negatív következménnyel jár látásunkra vonatkozóan, így nagyon fontos, hogy egész életünk folyamán kiemelten ügyeljünk szemeink egészségére és épségére. Kutatások igazolják, hogy egyes vitaminok, ásványi anyagok, és bizonyos zöldségek segíthetnek megvédeni a szemet a későbbi betegségektől, vagy legalábbis lelassíthatják azok kialakulásának folyamatát. Mondanunk sem kell, hogy látásunk megőrzésének érdekében nyáron a megfelelő napszemüveg használata elengedhetetlen, hiszen a káros UV-sugaraktól a napszemüveg egyfajta védelmező funkciót alakít ki szemünkön.