5 tünet a szájban, ami jelzi, hogy itt az idő, hogy ellátogass a fogorvoshoz!

Borítókép: 5 tünet a szájban, ami jelzi, hogy itt az idő, hogy ellátogass a fogorvoshoz! Forrás: Getty Images/Aaron Amat
A fogorvos rendszeres látogatása nemcsak egészségünk megőrzése miatt nagyon fontos, hanem külsőnk megítélése szempontjából is meghatározó. Ennek tükrében lényeges, hogy évente legalább egyszer tisztünket tegyük a fogorvosnál, ha másért nem, egy általános kontrollért.

Olykor azonban sajnos nem elegendő az évi egy fogászati ellenőrzés, mert egyes tünetek és a fájdalom megjelenése arra ösztönzi az embert, hogy mindenképpen menjen el a fogorvoshoz. Az egészséges fogsor ápolása és egyes szájhigiéniai feladatok mindennapjaink részét kell, hogy képezzék. Szánk és fogainak épsége és megfelelő állapotának megőrzése érdekében nagyon fontos a rendszeres fogmosás és a fogselyem használata. Ha nem mosunk elégszer fogat, az ételekről és italokról megtelepednek szánkban a baktériumok, amik szétterülve a fogakon lepedékréteget képezhetnek. A nem megfelelő fogmosás fogínybetegségekhez, fogszuvasodáshoz és ezekhez kapcsolhatóan számos fogászati betegséghez vezethet.

Hogyan és mikor mossunk fogat?

Bagatell kérdésnek tűnhet, ám nem szabad félválról venni a fogmosást. Fogorvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy naponta legalább kétszer vegyük elő a fogkefét és reggel és este mossuk meg alaposan a fogunkat. A legjobb, ha akkor is meg tudjuk őket tisztítani, ha valamilyen nagyon édes és cukros ételt vagy italt fogyasztunk, ugyanis a sok cukrot tartalmazó termékekben a különböző baktériumok savat termelnek, amik könnyedén megtámadhatják a fogakat és a fogzománcot. Idővel ez a sav a fogzománc lekopását eredményezheti, és a fogkő kialakulásában is nagy szerepet játszik. Nagyon fontos azonban, hogyha ilyen savas, túlzottan cukros termékeket fogyasztunk, ne azonnal mossuk meg a fogainkat, mert a cukorkákban, savanyú ételekben, citromban, citruslevekben, különböző sport üdítőkben található sav lágyíthatja a fogzománcot. Várjunk egy órát a fogtisztítással, és csak utána kezdjünk bele a folyamatba, mert addigra már a szánkban lévő nyál már kimossa a savat és a fogzománc sértetlenül ismét keménnyé válik.

Forrás: Getty Images/LightFieldStudios

Alapszabály, hogy a fogakat minden irányból és oldalról meg kell alaposan tisztítani, és körkörös mozdulatokkal széppé varázsolni. Érdemes puha sörtéjű fogkefét választani, és az általános keféket legalább 2-3 havonta lecserélni, mert számos baktérium megtelepedhet bennük. Az egyes komolyabb, fertőző betegségek után mindig ajánlott új darabot beszerezni – kiváltképp, ha valamilyen szájprobléma állt fenn a betegség kapcsán. Ügyeljünk arra, hogy fogkefénk 45 fokos szöget zárjon be, és hogy legalább két percig tartson a fogmosó-rituálénk. Ma már számos fogkrém közül válogathatunk, de igyekezzünk jobb minőségű, fehérítő termékeket választani. Ezek a fogkrémek az általános tisztításon felül számos egyéb fogproblémára is megoldást nyújtanak pl. fogínyvérzés, érzékeny fogak, fognyaki bántalmak. Szakértők előszeretettel ajánlják napjainkban az oly nagy népszerűségnek örvendő elektromos fogkeféket is, melyek mikrorezgéseik által hatékonyan tisztítanak, mindezt egyenletes ütemben és mégis kímélő technikával.

Kutatók és fogorvosok a fogselyem használatára is buzdítanak, hiszen a fogak közötti lepedék kitisztítása is alapvető szájhigiéniai feladatunk. Ezeken az érzékeny, kisebb hézagos területeken is mindig tisztán kell tartani fogsorunkat, és biztosítani saját magunkat róla, hogy az ínyünknél felhalmozódott és lerakódott lepedék is teljes mértékben eltávolításra kerül.

Sajnos azonban olykor, minden igyekezetünk ellenére az élet közbeszólhat, és felüthetik a fejüket bizonyos – szánkban előforduló betegségek, melyek fogainkhoz köthetők. A nem megfelelő fogmosási technika, a szájhigiénia hiánya, a fogakra ártalmas ételek és italok fogyasztása, illetve a dohányzás ugyanis sokszor komoly fogászati problémákat is eredményezhet.

Galériánkban 5 gyakori tünetet olvashatsz, melyek érzékelése után ajánlatos felkeresned a fogorvosodat!