Komolyan veszed a futást 2020-ban? Akkor felejtsd az alábbi 5 diétát!

diéta,elhízás Forrás: Getty Images
Vannak céljaid a futással, amiket idén mindenképp szeretnél megvalósítani? A megfelelő étkezés nagyon fontos, ám a következő diétákat messziről kerüld el - el is áruljuk, miért!

Az emberek legnagyobb része azt fogadja meg év elején, hogy lefogy és egészségesebben él, mostanra azonban már bebizonyosodott, hogy a diétázás semmi sem ér: hosszú távon csak az életmódváltás hoz eredményt. Ha pedig nem csak mozogsz néha, hanem keményen edzel, mert céljaid vannak vele; versenyek, ahol szeretnél jó idővel végezni, akkor nagyon nem mindgy, hogyan állítod össze az étrendedet.

Minden ember más és más: ami az egyiknél működik, a másiknál talán nem, épp ezért a legjobb, ha személyre szabottan, egy szakemberrel állítjátok össze az étrendedet. Már ha erre van lehetőséged, egy azonban biztos: még ha sokat is ígér néhány fogyókúrás módszer, akkor se dőlj be nekik. A következők helyett inkább élj egészségesen és keresd az egyensúlyt!

Paleo

Ez a módszer azt hirdeti, hogy érdemes visszatérni őseink étkezési kultúrájához, akik a vadászó-gyűjtögető életmódot folytatták. A diéta szerint lehetőleg húst, zöldségeket, magokat kellene enni, a gabonaféléket, hüvelyeseket és tejtermékeket pedig kerülni kellene. A diéta egyik vitathatatlan előnye, hogy abszolút arra hívja fel a figyelmet, hogy nem szabadna feldolgozott ételt vásárolni, ám sportolóként sok dolog miatt nem működik ez a módszer.

A sportolóknak ugyanis szükségük van a szénhidrátokra, mint gyors üzemanyagra a testnek edzés előtt és után. Natalie Rizzo dietetikus szerint tény, hogy vannak rossz szénhidrátok, amik fehér lisztől készülnek és a feldolgozott élelmiszerek közé tartoznak, viszont a teljes kiőrlésű gabonák, például a barna rizs és a quinoa kiváló energiaforrások, ráadásul remek rostforrások. Ez utóbbi is nagyon lényeges, hiszen a rostok segítenek az emésztőrendszer hatékonyabb munkájában, kutatások szerint pedig a jófajta gabonafélék fogyasztása segít csökkenteni a koleszterinszintet is.

Ezért nem jó futóknak

Azoknak a kezdő életmódváltóknak, akik szeretnék minimalizálni a feldolgozott élelmiszerek bevitelét, hasznos lehet ez a módszer, ám azoknak, akik intenzíven edzenek, nagyon fontos a szénhidrátok nyújtotta energia és rost.

diéta,paleo
Forrás: GettyImages

Keto

Az utóbbi évek egyik legnépszerűb étkezési módszerének lényege, hogy a napi tápanyagbevitel 60-80 százalékban zsírból, 20-25 százalékban fehérjéből, 5-10 százalékban szénhidrátból álljon. A magas zsírbevitel hatására beindul a ketózik, amikor a test a szénhirátok helyett zsírt kezd égetni. A test ketonokat termel, és energiaforrásként használja azokat az agy és a központi idegrendszer számára.

A diéta pozitívuma a magas fehérjebevitel és az, hogy minimalizálja a feldolgozott élelmiszereket. Egy futó számára viszont nem ez a megfelelő módszer, mivel ennél is nagyon alacsony a szénhidrátbevitel. Viszont egy állóképességi sportoló hosszú távon az egyszerű cukrokra támaszkodik, mint fő enegiaforrásra, ami gyorsan lebomlik. A zsírt viszont sokkal tovább tart a testnek megemészteni, és sok időbe telne energiaként használni.

A keto másik hátránya, hogy megfosztja a szervezetet az olyan hasznos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó ételcsoporttól, mint a gyümölcsök és zöldségek - ezekből ugyanis a diéta alatt keveset lehet csak enni -, így könnyen vitaminhiány léphet fel.

Ha már egy ideje így élsz, és a tested már alkalmazkodott a zsírbevitelhez, illetve csak könnyed távokat futsz, akkor működhet nálad a keto, ám ha bármilyen HIIT edzést végzel, és komolyan futsz, akkor hanyagold ezt a módszert.

Ezért nem jó futóknak

A keto étrendben nincs szénhidrát és rost, ezáltal nincsenek meg a szükséges tápanyagok, az energia és a szellemi frissesség ahhoz, hogy a lehető legjobbat hozd ki magadból a hosszabb futásokkal.

Van még 3 diéta, amik nagyon nem javasoltak sok edzés mellett - ezeket a Runner's World oldalán találod!