Van rajtad sapka, Nyuszika? - avagy mindegy mit tesz a nő szakításkor, akkor is céltáblává válik?

Shakira dühös kirohanást intéz volt férje ellen, felrója neki, hogy a Ferrarit (azaz őt) lecserélte egy Renault Twingora (azaz egy új barátnőre), a Rolexet (szintén őt) pedig Casiora (szinten az új barátnő metaforája). Megjegyzem, a dal több mint 422 millió (!) megtekintésnél jár, így a volt nő sikerét meglovagolva Pique mindkét céggel leszerződött, ami üzletileg nem rossz húzás. A szakítás híréről és az új dalról szóló cikkek alatti kommentszekció férfi kórusa egyhangúan elítéli a slágert és az Shakirát, amiért intim dolgokat tár fel egy kapcsolatból, illetve köznevetség tárgyává teszi a volt pasit.
Nézzünk egy másik történetet. Miley Cyrus jelzi, hogy ő egyedül is jól megvan, nem hiányzik neki Hemsworth, ráadásul Bruno Mars When I Way Your Man című dalának néhány sorára ráhúzva, arra reflektálva. Mit csinál Liam Hemsworth? Perrel fenyegeti!
Nyilván, ha érzelmi sokk éri őket, akkor a művészetbe menekülnek, dalban megírva adják ki magukból a bánatot. És mivel világszinten ismerik őket, nyilván nem a zuhany alatt fogják előadni, hanem azokon a platformokon, melyeken a többi érzelmüket is megénekelték. Ezek személyes dalok, amiket lehet szeretni, vagy utálni, de a készítőjét elítélni, azért, mert személyes témájúak, nem igazán fair dolog. Az interneten bármi közzétehető, így a személyes vélemény is. Nyilván ennek is megvannak a korlátai, de alapvetően ez egy jog, hogy a véleményünknek hangot adjunk.
A férfitársadalmat persze sokkolja, hogy egy nő megmondja a véleményét egy tönkrement kapcsolatról, esetleg kiteregeti a szennyest.
Olyat nyilván nem szokott egyetlen megbántott és elhagyott férfi sem tenni, hogy az exbarátnő intim képeit küldözgeti boldog-boldogtalannak. De ha egy nő dalban vallja meg a dühét, vagy az elengedést, az nem fér bele. Az érintettek – bár nevek nem hangzanak el egyik slágerben sem – perelnek.
Mit sopánkodnak a nők? Miért nem dolgoztak inkább azon, hogy megtartsák a párjukat, lépjenek tovább, nincs itt semmi látnivaló. Mintha ez egy egyirányú utca lenne. Viszont, ha a nő érvelne, hogy azért ez társasjáték, akkor meg azzal jönnek a férfiak, hogy a kapcsolat azért ment tönkre, mert „mindenhez két ember kell”. Szóval, ha van rajtad sapka, ha nincs, te vagy a hibás, Nyuszika. Miley Cyrus dala ráadásul sokkal inkább az önmagunk szeretetéről szól, mint az ex gyalázásról, de hát a sértett felet ez nem izgatja, ha a méltóságát érzi veszélyben.
Túl régóta tűrjük, hogy mindent a mi nyakunkba varr a férfitársadalom, legalább az érzéseink legyenek a sajátjaink és kezelhessük sajátunként.
A nőknek ugyanannyi joguk van elmondani a fájdalmukat és a dühüket, mint a másik nemnek. És ha éppen világsztárról van szó, akkor sajnos tudomásul kell venni, hogy nem csak a szomszédok, meg a közértes Erzsi néni fogja megtudni a részleteket.