Közös jövő 40 felett: ezeken múlik, hogy működik-e
Közös jövőt kialakítani, építeni minden életkorban kihívás lehet, de 40 felett egészen más új kapcsolatba kezdeni, mint a húszas vagy a harmincas éveinkben. Vannak dolgok, amik a harmincas éveinkben még belefértek az életünkbe, 40 fölött azonban már nem, és ezekkel nem árt, ha tisztában vagyunk.
Ismerjük a saját szükségleteinket
Nemcsak 40 éves kor fölött, hanem minden életszakaszban igaz, hogy a saját szükségleteink, igényeink ismerete nélkül nem alakíthatunk ki jól működő kapcsolatot. 40 fölött azonban azért is kifejezetten fontos az önismeret, mert ebben a korban a legtöbben már nem szeretjük a plusz köröket, de ezt csak akkor tudjuk megelőzni, ha ismerjük saját magunkat. Ebben a korban jó, ha tudjuk, hogy mik triggerelnek és miért, és az sem árt, ha önreflexívek vagyunk.
Legyünk nyitottak
Ideális esetben egy bizonyos kor és tapasztalat után tudjuk, hogy mit szeretnénk az élettől, vannak céljaink, és azzal is tisztában vagyunk, hogy milyen társ illik hozzánk.
Fontos azonban, hogy ne ragaszkodjunk egy fejünkben élő listához, mert könnyen előfordulhat, hogy az a személy nem is létezik, aki szerintünk az ideális társunk lehetne. Természetesen fontos, hogy az alapértékeink egyezzenek és a vonzalom is meglegyen, de minden másban a rugalmasság a kifizetődő hosszú távon. Adj időt magadnak és a másiknak is, hogy megismerjétek egymást, és valóban el tudjátok dönteni, hogy közös-e az utatok!
Ismerjük meg a másik igényeit is
Fontos, hogy tudd, mi az, ami a másikat boldoggá, elégedetté teszi, mikor érzi magát sikeresnek, és az is lényeges, hogy ehhez te hogyan tudsz kapcsolódni – egyáltalán, tudsz-e, akarsz-e kapcsolódni. Akkor szeretünk jól, ha úgy mutatjuk ki a szeretetünket, ahogy azt a másik igényli, de ez nem mindig, minden esetben kompatibilis azzal, amit mi tudunk nyújtani. Természetesen, ez fordítva is igaz, azaz, ha valaki nem úgy szeret, ahogy neked jólesik, akkor helye van annak, hogy elmondd, mi a te szeretetnyelved.
Tudjuk mi a különbség a kompromisszum és a megalkuvás között
Kompromisszumra minden emberi kapcsolatban szükség van, azonban ez nem egyenlő a megalkuvással. 40 fölött már jó, ha tudod, hogy a kompromisszum nem okoz tartósan rossz és kellemetlen érzést, nem érzed azt, hogy kevesebb vagy általa. A megalkuvás viszont olyan dolog, ami nap mint nap eszedbe jut, és dühöt, stresszt, frusztráltságot okoz – ez utóbbival hosszú távon nem lehet minőségi életet élni.
Hasonlóak legyenek a céljaink
Közös és hasonló célok nélkül biztos, hogy nem tart sokáig egy kapcsolat. 40 felett azonban fontos azt tisztázni, hogy ki mit vár az élettől, szeretne-e még gyereket, vagy sem, mi a terve a karrierjével, mit ért el eddig és még mit szeretne megvalósítani. Nem mindegy, hogy valaki még pörög, vagy éppen az élete csendesebb szakaszába ért, hiszen az irány és a hasonló tempó nagyban meghatározza a kapcsolat jövőjét.
Felnőttként tudjuk kezelni a vitahelyzeteket
Fontos, hogy 40 felett már ne a gyerek beszéljen belőlünk, ne a sértett kamasz, hanem felnőttként tudjunk kommunikálni egymással. Ha két felnőtt vitázik, akkor szinte nincs olyan probléma, amit ne lehetne megoldani, miközben, ha a sértett gyerek bújik elő valakiből, biztos, hogy eltolódnak az erőviszonyok. Éppen ezért, ha a viták nem a problémamegoldásról, hanem a feszültség levezetéséről szólnak, az nem fogja a kapcsolatot építeni.