Az érzelmi manipuláció 6 típusa: így ismerheted fel, ha befolyásolni akarnak mások

érzelmi manipuláció, párkapcsolati erőszak, nők elleni erőszak, zaklatás, Forrás: Pexels / Alex Green
Az érzelmi manipuláció a legtöbb esetben nem feltétlenül tűnik fel azonnal, eltarthat egy ideig, mire felismerhetővé válik, hogy a kapcsolat egészségtelen vagy mérgező. Az érzelmi manipuláció alattomos dolog, mert minden olyan viselkedésben megjelenhet, amely nem kifejezetten negatív.

Az érzelmi manipuláció a viszonylag ártalmatlantól a szélsőséges esetekig nagyon széles skálán előforduló jelenség. Ártalmatlan, de lényegét tekintve érzelmi manipulációnak tekinthető, ha egy kisgyermek duzzogva sírni kezd azért, mert valamit szeretne elérni a szülőnél. S persze érzelmi manipuláció áll a háttérben akkor is, ha idős emberekhez ismeretlenül becsengetnek szegény sorsra, nehézségekre hivatkozva pénzszerzés céljából. A spektrum nagyon széles, a felismerés nem egyszerű.

Mi az érzelmi manipuláció?

Az érzelmi manipuláció egy ember érzéseinek teljes figyelmen kívül hagyása, miközben stratégiailag megpróbálják őt rávenni arra, hogy máshogy érezze magát. Tehát egy irányítási forma, mely során hamisan rákényszerítenek valakit arra, hogy úgy érezzen vagy cselekedjen, ami nincs összhangban saját értékeivel és érzelmeivel. Ez a fajta manipuláció minden kapcsolatban előfordulhat, beleértve a családi, szerelmi, plátói és még szakmai kapcsolatokat is. Leginkább onnan ismerhető fel az érzelmi manipuláció, hogy frusztrált, szorongó, nyugtalan vagy egy kapcsolatban, egy társas helyzetben, nem tudod őszintén vállalni az érzelmeidet és a gondolataidat.

​Milyen hatásai vannak az érzelmi manipulációnak?

Ha olyan kapcsolatban élsz, ahol folyamatos érzelmileg manipulációnak vagy kitéve, egy idő után megtanulod, hogy ne bízz magadban és az érzéseidben, s elhiszed, amit a manipulátor állít rólad. A megélt bizonytalanság és bizalomhiány a jövőbeli kapcsolataidra mind hatással lehetnek. A folyamatosan elviselt érzelmi manipuláció traumatikus lehet, és ha hosszú ideig áll fenn ez az állapot, akár mentális egészségügyi problémák is kialakulhatnak következményként. Az érzelmileg manipulált személy elveszíti általános jóllétét, önérzetét és szorongáshoz vagy depresszióhoz vezethet a megéltek sora.

érzelmi manipuláció, bántalmazás, párkapcsolati erőszak, párkapcsolat,
Forrás: Pexels / Keira Burton

Hogyan védekezhetsz az érzelmi manipuláció ellen?

Az első lépés a probléma azonosítása és az egészséges határok megteremtése. A határok definiálása és fenntartása minden egészséges kapcsolathoz szükséges, ám ez olyan készség, amely hosszú tanulási folyamat eredménye. Amikor már egy egészségtelen kapcsolat kellős közepén vagy, nehéz közelről szemlélni a problémát. Ilyenkor segíthet az, ha tudsz valakivel, aki érzelmileg nem érintett, beszélni a helyzetről. Ez a személy lehet egy önkéntes segítő is! A környezetedben lévő családtagok, barátok körében is lelhetsz segítségre, arra azonban fel kell készülnöd, hogy mindenkinek más lehet az elképzelése arról, mi minősül figyelemfelkeltőnek egy-egy kapcsolatban. Éppen ezért fontos, hogy lehetőleg független emberhez tudj fordulni, akitől biztosabb objektivitást és őszinteséget várhatsz, illetve konkrét javaslatot a helyzet kezelésére. Nagyon fontos az is, hogy önmagadban, az érzéseidben képes legyél bízni. Ha azt érzed, hogy nem vagy jól egy kapcsolatban, hidd el, hogy valós az érzés. A legtöbb ember számára idő, mire realizálja, hogy a nehézségek tartósak, hiszen a mondás is tartja, egyszer fent, másszor pedig lent. Tehát egy egészségesen működő kapcsolatban is vannak nehéz időszakok. Azt kell tudni felismerni – ehhez nyugodtan vegyél igénybe segítséget akár – hogy a nehézséget milyen természetű jelenségek okozzák. Ha érzelmi manipuláció áll a háttérben, ne halogass megtenni fontos lépéseket a megoldás érdekében.

Az érzelmi manipuláció legnyilvánvalóbb formáit a következő galériában szedtük össze: