
Te tudod mi az a fehérneműszabály? Kiderül a Lili és a bátorság című magyar mesekönyvből, amely a gyerekekkel történő szexuális visszaélésről szól
Igazi hiánypótló kiadvány született meg nemrég két magyar szociológus, Paulik Mónika és Vincze Zsuzsi tollából: a Lili és a bátorság című, kedves hangvételű, gyereknyelven írt mesekönyv 6 éves kortól szolgál magyarázó és felkészítő olvasmányként a kicsiknek abból a célból, hogy felismerjék és koruknak megfelelően kezelni tudják a velük szemben elkövetett szexuális visszaéléseket. Különlegessége, hogy olyan témát dolgoz fel, amit eddig még Magyarországon egyetlen gyerekkönyv sem tett meg – és hogy ezt szakmailag is megalapozottan teszi, azt sok pszichológus és gyermekjogi szakember támogatása is biztosítja.

Nem kell azonban megijedni, a könyv cseppet sem zúdítja a kicsikre a felnőtt világ sokszor rémisztő realitását, nem mutat be elrettentő képeket vagy szituációkat, hiszen a veszélyre való felkészítés nem azt jelenti, hogy csemeténket halálra rémisztjük valamivel. A történet találó módon egy cirkuszban játszódik, ezzel szimbolizálják a szerzők a családias légkört, amelynek ölelésében sajnos legtöbbször megtörténnek a visszaélések. Egy kislány, Lili történetén keresztül mutatják be, hogy milyen az, amikor valami rossz történik veled, de a szégyenérzettől magadba zárod a titkodat. Azt a titkot, amelynek őrzésére a történet felnőtt, molesztáló szereplője kényszerít, és akinek valamilyen módon sikerül meggyőznie arról, hogy a dolog, ami veled történik, természetes, ám szigorúan bizalmas.
A történet segít megértetni a gyerekekkel – fiúkkal és lányokkal egyaránt –, az úgynevezett „fehérneműszabályt”, vagyis azt, hogy a szülő és a gyerek saját beleegyezése nélkül senki nem érintheti a gyermek fehérneműjét.

És valóban, ha belegondolunk abba, hogy akár a saját gyerekünkkel is megtörténhet bármilyen jellegű szexuális abúzus, és a titoktartás lévén még csak sejtésünk sem volna a dologról, egész biztosan sokáig emésztenénk magunkat miatta, ha valahogyan mégis napvilágra jutott a dolog, de nem a mi segítségünknek köszönhetően. Épp ezért (is) fontos megtanítanunk a gyermekünknek, hogyan tudja megkülönböztetni a jó titkokat a rossz titkoktól.
De mégis, hogyan tudhatja ezt egy gyerek megállapítani? Nos, a könyvből erre is okos útmutatást kaphatnak a gyerkőcök, megpróbálták ugyanis a rossz titkokat negatív érzésekkel, érzetekkel társítani az írók. A mesekönyv közösségi finanszírozásból, 2000 példányban jelent meg, a kötetet Varsányi Pál csodálatos illusztrációi ékesítik, ezzel is barátságos és mindenki számára emészthető köntösbe öltöztetve ezt a mindannyiunk számára kényes és érzékeny témát. Egyelőre a könyv a webshopjában és néhány független könyvesboltban kapható, utóbbiak listáját folyamatosan frissítik a szerzők a weboldalukon. Itt egyébként még a meséhez kapcsolódó számos igen hasznos cikket, írást is találhatunk, különböző segítő szervezetek elérhetőségeivel.
Tekints bele velünk a könyv különösen szép rajzaiba és közben tudj meg még több hasznos információt a gyermekekkel történő szexuális visszaélésekről, azok megelőzéséről!
