Az elronthatatlan farsangi fánk és egyéb fincsi farsangi receptek

receptneked,recept,fánk,farsang,farsangi receptek Forrás: Receptneked
Épphogy átléptünk az új esztendő küszöbét, a karácsonyi lakomázások után ismét egy olyan bő két hónapos időszak következik, amikor egymást követik különböző bálok és farsangi mulatságok. A farsang persze számos ide kapcsolódó népszokás és néphagyomány mellett nem pusztán a beöltözésről szól, különösen nagy szerepet kapnak ilyenkor a hagyományos farsangi ételek is.

Persze, ha Magyarországon a farsangi ételekre gondolunk, szinte azonnal a farsangi fánkra asszociálunk, ám rengeteg más olyan, hagyományosan a farsangi időszakhoz kötődő ételünk van, amiket érdemes kipróbálni. Cikkünkben sorra vettük a farsangra szóba jöhető ételeket és a velük kapcsolatos ismereteket.

A farsangi fánk

Nincs olyan magyar ember, aki ne szeretné a jól elkészítve kifejezetten könnyű és puha, többféle módon is ízesíthető farsangi fánkot. Bár tésztájának kelesztése miatt sok háziasszony ódzkodik attól, hogy a fánk elkészítésébe egyáltalán belefogjon, az alapanyag összeállítása egyáltalán nem bonyolult eljárás, ráadásul a hozzávalók tekintetében egyáltalán nem igényel nagy befektetést.

Hozzávalók:

Mindenesetre nagyságrendileg durván 5 dkg élesztőre, 70 dkg lisztre, 2,5-3 dl tejre, 5 dkg friss élesztőre, némi porcukorra, 10 dkg vajra és 7 db tojás sárgájára egészen biztosan szükségünk lesz. A hozzávalók elmaradhatatlan része továbbá a sütéshez elengedhetetlen olaj, a tálaláshoz ugyancsak nélkülözhetetlen lekvár és porcukor.

Elkészítésének menete:

Mint minden keltészta elkészítésének első fázisaként, az egy csipetnyi cukorral megszórt langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt, és a többi hozzávalóval szépen eldolgozzuk, majd egyenletesre kigyúrjuk. Miután a tésztát duplájára kelesztettük, előbb kicsit gyúrunk még rajta, majd az elkészült tésztát ujjnyi vastagra sodorjuk, illetve egy nagyobb fánkszaggatóval kiszaggatjuk. Letakarva pihentetjük még bő negyed óráig, majd forró olajban kisütjük. A kész fánkokat porcukorral meghintve, lekvárral a tetején tálaljuk.

Egyéb farsangi ételkülönlegességek

A farsangi ételek közül legismertebb a fánk, a farsangi mulatságokat már a középkorban is gazdagon terített asztalok jellemezték: a húsokból készített levesek mellett népszerűek voltak a különböző sültek is, közülük is talán elsősorban a

Farsangi részeges csirke

Hozzávalók:

1 db közepes méretű csirke, 8 dkg vaj, 3 dl fehérbor, 12 dkg füstölt szalonna, majoránna, őrölt bors és persze só

Elkészítésének menete:

Az előre megmosott csirkét első körben alaposan besózzuk kívül-belül, majd fűszerezzük. Míg a csirke belső részét majoránnával, külső felületét borssal hintjük be. Kicsit állni hagyjuk, majd a csirkét magas falú tepsibe tesszük, leöntjük olvasztott vajjal, illetve ízlés szerint öntünk rá fehérbort. Sütőben, letakarva pároljuk, szükség szerint pótoljuk az elpárolgott bort. Amikor megpuhult, hajszálvékony szalonnaszeleteket borítunk rá, és ropogósra sütjük.

Ne feledkezzünk meg továbbá a farsangi időszak ugyancsak elmaradhatatlan „kellékéről”, a

Sonkás kifli

Hozzávalók:

20 dkg liszt, 10 dkg vaj, 2 tojássárgája, 1 tojás, 1 dl tejföl, 15 dkg sonka, 5 dkg vaj, pirospaprika, só

Elkészítésének menete:

A lisztet a vajjal, a tojássárgájával, kevés tejföllel és sóval tésztává gyúrjuk. Vékonyra kinyújtjuk, és háromszögletű darabokra vágjuk. A sonkát ledaráljukvagy apróra vagdaljuk, vajjal és pirospaprikával gyúrjuk össze. Az így nyert sonkás tölteléket a háromszögletű tésztácskákon elosztjuk, majd ezután a kis háromszögeket kifli formára feltekerjük, tojással megkenjük, és forró sütőben megsütjük.

Forrás: Receptneked

A fánk megvan, de még jelmez nincs? Galériánkban 15 szuper tippet találsz: