Mire jó az internet? – I. rész

Borítókép: Mire jó az internet? – I. rész
A modern, 21. századi ember internetezik, és pont. De mit csinál rajta? Mit csinál a gyerek, ha egész napra eltűnik a szobájában, és csak annyit hajlandó mondani: „neteztem”? Rovatunk segít eligazodni a sokasodó kulcsszavak erdejében. Első részünkben az internetes telefonálásról ejtünk pár szót.

Bármilyen meglepő, a világhálót telefonálásra is használhatod – méghozzá kitűnő hangminőséggel és ingyen. A telefonálás megfelelője az interneten a Skype (ejtsd: szkájpi). Rengeteg mindent tud, sokkal többet, mint egy mobiltelefon. A Skype-felhasználók egymás között ingyen telefonálhatnak, és ha van webkamerájuk, akkor még videotelefonálhatnak is, szintén ingyen. A Skype segítségével vezetékes- és mobilszámokat is felhívhatsz, meglehetősen kedvező percdíjakkal, és ami még jobb: a világ bármelyik részén. Ezt a szolgáltatást hívják kitárcsázásnak, avagy a Skype esetében SkypeOut-nak. Lehetőséged van SMS küldésére is, és a többi Skype-felhasználóval egymás között szabadon válthattok szöveges üzeneteket, hasonlóan a többi azonnali üzenetküldő programhoz (pl. MSN).

Ki vagy te?
A Skype-felhasználók egymást a Skype-nevük segítségével azonosítják be. Ezt mindenki maga választja meg, de természetesen ha egy név már foglalt, akkor azt más már nem választhatja. Érdemes olyan Skype-nevet választanod, amiből nem derül ki a valódi neved, de valamilyen formában utal arra, kinek-minek gondolod magad. Amit könnyen meg tudsz adni másoknak is, és amit persze nem felejtesz el.

Mi kell hozzá?
A Skype tulajdonképpen egy program, amit fel kell telepítened a számítógépre ahhoz, hogy használhasd. Nyugodtan feltelepítheted az otthoni és a munkahelyi gépedre is, és az sem baj, ha egyszerre mindegyiken fut, mert a hívásokat bármelyiken tudod fogadni. Szükséged lesz még egy fejhallgatóra és egy mikrofonra is a telefonáláshoz (a kettő egyben is beszerezhető). Ha videotelefonálni szeretnél, akkor egy webkamerába is be kell ruháznod.

Statisztika: 8

A Skype-t közel 8 millió ember használja egyidejűleg világszerte.

Menni fog, mint a karikacsapás
A programot ingyen és bérmentve letöltheted a www.skype.com címről, amely magyarul fog üdvözölni. A regisztráció miatt ne izgulj, majd telepítés után úgyis felajánlja a program. Maga a telepítés sem bonyolult, arra ügyelj, hogy az „Elfogadom a licencszerződést” kapcsolót ne felejtsd el bekapcsolni. Amikor odáig jutsz, ahol a program a teljes nevedet kérdezi, gondold végig, ki mindenkit fogsz majd felhívni – és ha van köztük olyan, akinek nem akarod a teljes nevedet megadni, akkor ne írd ki. Ha bizonytalan vagy, akkor inkább ne add meg a teljes nevedet, mert jobb félni, mint megijedni.
Miután a program felkerült, nincs más dolgod, mint ismerősöket felvenni a listádra. Ehhez szükséged lesz az ő Skype-nevükre. A dolog fordítva is működik, ha tehát megadod a saját Skype-nevedet másnak, akkor ő fel tud venni a saját listájára, s erről értesítést fogsz kapni.
Ismerősöket a program segítségével valódi nevük vagy e-mail-címük alapján is kereshetsz.
A sok előkészület után pedig kezdődhet a beszélgetés: csak kattints duplán a nevére annak, akivel beszélni akarsz, és már csörög is nála a telefon. A hívást a nagy piros gombbal tudod befejezni.

TIPP
Tipp1:
Ha tájékozódni akarsz a Skype további lehetőségeiről, válaszd ki egy ismerősödet, és nyomj jobb egérgombot a nevére. A felugró listában meg tudod nézni, hányféleképpen tudsz kommunikálni az illetővel.


Tipp2:

Ha ki akarod próbálni, hogy működik-e a fejhallgatód és a mikrofonod, vedd fel a listádra az „echo123” nevű felhasználót. Ez egy ingyenes tesztszolgáltatás, amit bármikor felhívhatsz. Egy üdvözlőszöveget fogsz hallani, amelyből megtudod, hogy a fejhallgatód működik-e, majd egy sípszót. Ezután van tíz másodperced, hogy bármit mondj a mikrofonba, majd még egy sípszó következik, és a Skype visszajátssza neked, amit mondtál. Ha jó minőségben visszahallod a tesztszövegedet, akkor minden rendben van.

Az adat forrása:
www.skypestats.com