Könyvespolc

Borítókép: Könyvespolc
Következő összeállításunkban szuper meglepetéseket tartogatunk kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Ajándék kicsiknek
Cicavízió
Berg Judit – Agócs Írisz: Cipelő cicák a városban
A három babzsákféle macska: Ciró, Pepe és Lőri – azaz a nevek elejét összeolvasva, a CI-PE-LŐ cicák – három tesóhoz tartoznak. Lili, Marci és Dorka csupán egyetlenegyszer hagyták otthon az öklömnyi macsekokat, de hamar rájöttek, hogy rosszul döntöttek. Visszatérve ugyanis olyan felfordulás fogadta őket a gyerekszobában, amilyet még nem látott a család. Azóta a színes állatkákat rövid pórázon kell tartani. A remek illusztrációkból jól látszik, hogy a cipelők amilyen széllelbéleltek, olyan jó szívűek, vidámak és ötletesek is. Az Éva gyerekolvasóinak eláruljuk – a felnőttek most ne figyeljenek ide, mert ők úgysem hiszik el –, valójában varázsló cicákról van szó. Ahol megrázzák gyöngyös farkincájukat (játszótéren, állatkertben, belvárosi piacon, akárhol), ott bármi megtörténhet. Nyugi, meg is történik! (Folyt. köv. karácsonykor.)
Pagony

Ajándék nagyoknak
A szerkesztő kedvence
Kati Marton: Kilenc magyar
Ha nem volna foglalt „a nagy generáció” elnevezés, akkor Kati Marton könyve ezt a címet is viselhetné. (Esetleg cserélhetnénk „még nagyobb generációra”.) A sors fintora, hogy ők kilencen a századforduló Budapestjén nőttek fel, a város aranykorában bontakoztatták ki tehetségüket, de a fasiszta állam elvette tőlük magyarságukat. E végzetes hiba miatt kellett emigrálniuk, és a világ rég elfelejtette, hogy a francia, spanyol, angol/amerikai néven ismertté vált tudósok és művészek valójában magyar származásúak. John von Neumannt német fizikusként, Robert Capát spanyol haditudósítóként, André Kertészt francia fotósként, Leo Szilardot, Eugen Wignert és Edward Tellert az Egyesült Államok nagy atomtudósaként, Michael Curtizt és Alexander Kordát hollywoodi alapító atyakéként, Arthur Koestler írót pedig a 20. század legnagyobb világpolgáraként tartják számon. A szerző úgy mutatja be különleges hőseit, mintha mindannyian – mi, itthoniak és ők, ottaniak – a New York Kávéház egyik asztaltársaságából ismernénk egymást.
Corvina

Ajándék kíváncsiaknak
Filléres emlékek
London Katalin: Túlélésre ítélt tárgyak
Aki nem tudja, mi az a Dizájncenter, annak a 90-es évtized kimaradt az életéből. E szépen csengő fogalmat a tévé képernyőjén keresztül Fábry Sándor honosította meg számunkra. London Katalin gyönyörű fotókkal illusztrált interjúkötetében Fábry is megmutatja otthonának legkedvesebb tárgyait, ám a tőle megszokott szellemes kommentárt ezúttal patetikus nosztalgia váltja fel. A szerző, a lakáskultúra avatott ismerője, a saját és az olvasó kíváncsiságától vezérelve huszonöt híres magyar embert kért fel arra, hogy mutassa meg lakását és a fontos tárgyait. Csernus doktor csak a rendelőjéig engedte az újságírót, Palya Bea pedig a rakpart alsó kövére hozta el kedvenceit. Ám számos titokra így is fény derül. A celebek filléres emlékei között ugyanis teknős- és plüssállat-gyűjtemény épp úgy akad, mint házi oltár vagy sörétes puska. Hogy ki mire bukik, az kiderül a könyvből.
Atheneum

Ajándék szülőknek
Jó éjszakát, felnőttek!
Mesék anyákról – Mesék apákról
Néhány éve jól látható, hogy kizökkent a világ. A játszótéren például gyakran több az apuka mint az anyuka. Lehet, hogy ezek a papák már olvasták a felnőtteknek szóló mesegyűjteményt? Boldizsár Ildikó, az ikerkönyvek szerkesztője – az ország leghíresebb mesekutatója – mindenesetre Afrikától Ukrajnáig, Kasmírtól Finnországig felkutatta a különböző népek meseirodalmát, és azt a tanulságot vonta le, hogy a mesebeli apukák többsége felelősségtudattal rendelkező jó apa, ezzel szemben számos mesebeli anya sajnos sok-sok gyarló emberi tulajdonsággal rendelkezik. Szerencsére akad bőven kivétel, így a mérleg végül egyensúlyban marad. Az igényes tipográfiájú páros antológia kiváló ajándék lehet, de találjuk ki jó előre, hogy melyik szülő melyik kötetnek örülne jobban.
Magvető