Idill a Szentendrei-szigeten

Borítókép: Idill a Szentendrei-szigeten
Magyarország leghosszabb szigete a kezdő kerékpárosok paradicsoma.

Mindössze hat kicsi, csendes falu található rajta, a terület jórészt mezőgazdasági művelés alatt áll.

A sziget afféle kis Hollandia: jó minőségű, felújított úttesteken haladhatunk, az itt élők hozzászoktak a rengeteg bringáshoz, az autósok kedvesek, türelmesek. Ha van térképünk, bátran letérhetünk az aszfaltozott útról, s ha eltévednénk, akkor sem kell kétségbeesni, hiszen a sziget a legszélesebb részén is csupán 3,8kilométeres, így toronyiránt hamarosan lakott területre juthatunk.

Egyszerű élvezetek
A csúcs – szó szerint – a dunai kajakosok és kenusok törzshelye, Kisoroszi. Képzelj el egy falut, melyet három oldalról a Duna határol, és csak déli irányban a szárazföld. Ráadásul a spicc, azaz a sziget tényleges csúcsa egy vadregényes kemping, amit időnként elönt a víz. A kilátás pazar, szemünk előtt a Dunakanyar, délnek a visegrádi várral, északnak Zebegény ormával. A kijelölt fürdőhely – merthogy errefelé még a Duna is tiszta – szintén a szentendrei ág felé található. Kisorosziban üzemel egy kedves, kerékpárbarát ökofogadó, ahol kenut vagy kerékpárt is bérelhetünk, ha sajátunk nincsen. A Rácz fogadó tulajdonosa igazi lokálpatrióta, mostanában a helyi termelőket felfuttató házipiacáról is híres. Érdemes itt kezdeni a túrát, hogy első kézből kapott szigetes információkkal induljunk útnak. Kissé délebbre haladva több nagy eperföldet is találunk: aki szereti az epret, szezonban nagy kosárral jöjjön, a „szedd magad” rendszerben telerakhatja. Ha jót ennénk, akkor a szigetmonostori Rosinante fogadóba térjünk be, ahol egyébként rendszeresen szerveznek főzőtanfolyammal összekötött hétvégéket is.

Kalandok
A digitális kincskeresők, azaz a geocaching kedvelői ne felejtsék otthon a GPS-t, a szigeten több kincsesláda is található. Ha a gyönyörű Duna helyett inkább klasszikus strandra vágynának a gyerekek, akkor a Dunakanyar legnépszerűbb strandját, a leányfaluit érdemes felkeresni.
Vízi úton a Római-partról legjobb megközelíteni a szigetet, a III. kerület kedvelt Duna-korzóján még reális áron bérelhetünk túrakajakokat, kenukat. Túrakenuval és gyerekekkel inkább két-három napot szánjunk a felfelé vezető útra. Lefelé már segít a sodrás.

Megközelítés
ı A budai oldalról: a szentendrei HÉV-vel, majd komppal, illetve autóval atahitótfalui hídon át.
ı A pesti oldalról: a Vác felé tartó vonattal, majd Felsőgödtől komppal.
ı Kompmenetrendek: dunakanyar.hu
ı Visegrádról és Vácról szóló korábbi írásaink az evamagazin.hu-n olvashatóak.

Szerző: Kalmár Virág, Illusztráció: László Zsuzsi

Ez a cikk az
Éva magazin 2011. júliusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.