Bicikliről a Balaton

Borítókép: Bicikliről a Balaton
Azt gondolod, a tópart minden szegletét ismered már? Pontosan tudod, hova érdemes beülni egy jó halvacsorára? Vigyél új szÍnt a nyaralásba, fedezd fel újra a Balatont, két keréken.

Más szemmel nézve
A Balatonról mindannyiunknak a strand és a napozás jut az eszébe. Pedig a környéknek van egy másik arca is, amelyet kerékpárról szemlélve ismerhetsz meg igazán. A tó 2002-ben a balatoni fejlesztési programok keretében alakult biztonságosan körbekerekezhetővé. A Balatoni Bringakörútnak csak egy része – 95 kilométer – valódi kerékpárút, amiből több jutott az északi partra, mint a délire. Egy-egy településre beérve úgynevezett kis forgalmú közutakon kell tekerni a pedált. Összesen 210 kilométerről van szó, amit kényelmes tempóban, sok fürdőzéssel megszakítva, jócskán bámészkodva is meg lehet tenni hat, legfeljebb hét nap alatt.


Tornából felmentetteknek is!
Ha az utóbbi években nem nagyon ültél biciklinyeregbe, talán megrémülsz a napi 20–40 kilométeres távoktól. Pedig csak a bringa minőségén múlik a siker: ha rendelkezésedre áll egy kétváltós, minél több sebességes, terep- vagy hibrid kerekű drótszamár (legyen akár saját, akár kölcsönzött), akkor a táv, meglátod, nem olyan vészes, még ha különben tornából felmentést is kéne kérned... A napi távok megválasztásába leginkább a veletek együtt kerekező gyerekek életkora szólhat bele: egy hatéves már nagy a gyereküléshez, de ahhoz még kicsi, hogy 20 kilométernél többet tekerjen egy nap alatt. Már csak azért is, mert a gyerekeknek gyártott kerékpároknak kicsi akereke, és minél kisebb a biciklikerék, annál megterhelőbb ahajtása. Jó megoldás lehet erre a gyerekkerékpárokhoz kapható vontatórúd, amellyel a fáradt gyerek kétkerekűjét apa vagy anya kerékpárjához csatolhatjátok, a kicsi pedig átülhet egy gyerekülésbe a másik szülő háta mögé. Tízéves kor felett az edzettebb srácok azonban szinte a felnőttekével azonos teljesítményekre képesek. A hat év alattiak pedig kényelmesen bámészkodhatnak agyerekülésből vagy a kerékpár utánfutóból.

Tervek, és ami lesz belőlük
A többnapos kerékpártúra élménye a felnőttekben is az ifjúság szabadságát és gondtalanságát idézi. ABalatoni Bringakörút a net alapján egészen pontosan megtervezhető – például www.vendegvaro.hu vagywww.utvonalterv.hu –, mégis csak olyanoknak javasoljuk, akik képesek lazán kezelni a váratlan fordulatokat. Bármikor jöhet egy kiadós eső, leeshet a lánc, meglazulhat a csomag rögzítése, de lehet, hogy csak a gyerek nem lesz hajlandó kimászni a Balatonból, hogy még sötétedés előtt elérjetek a következő szálláshelyre. Ezek az apró kellemetlenségek azonban mind megérik a kitartást: tévé és számítógép nélkül – pláne, ha időnként amobilt is kikapcsoljátok – nemcsak a Balaton-parton, hanem az időben is tehettek egy utazást, abba akorba, amikor az élet még egyszerűbb volt. Mindez egy 3-4fős család számára akár 50ezer forintból is kijöhet – az internetes kínálatban azonban találhattok szervezett, félpanziós ellátással és programokkal kecsegtető ajánlatot is, 7 éjszakára fejenként 130ezerért ().

Valami régi, valami új
Újra rátalálni gyermekkorod Balatonjára nem is olyan lehetetlen feladat, mint elsőre gondolnád. Ató környéke az elmúlt 10–20 évben ugyan sokat változott, de az összképet meghatározó part menti nyaralók és kifőzdék jó része maradt olyan, amilyen volt. A falvakban, a bicikliútról letérve kerekezzetek végig a vízhez közel eső kis utcákon, ahol többnyire még a régi, aprócska víkendházak határozzák meg a hangulatot. A halrudacska helyett a gyerekek itt végre megismerkedhetnek a sült hekkel egy szép szelet kenyér és néhány kövér kovászos uborka társaságában. Ha a kicsik unják a gyerekülést, bárhol megpihenhettek egy kis hintázás, csúszdázás erejéig, de akár napi 2-3 strandolás is belefér aprogramba, ha reggel időben elindultok.
Sétáljatok ki a legközelebbi mólóra késő délután, mikor a hattyúk előúsznak a fedezékükből, szórjatok nekik a vízbe finom falatokat. Figyeljétek a horgászokat, ahogy türelmesen ülnek a parton, sőt, a gyereknek is vehettek kis horgászhálót, játék pecabotot, hogy kifoghassa az „aranyhalat“ vagy épp a vacsorának valót. Nézzétek együtt a naplementét egy stégről alábatokat lógatva. És semmiképp se hagyjátok ki a felejthetetlen hangulatú fürdőzést aholdfényben éjszaka, amikor a tó vize olyan kellemesen langyos, lágy és rezzenéstelenül nyugodt.

Amit a drótszamárról tudni kell
A balatoni körútban az a jó, hogy bárhol, bármikor el lehet kezdeni és abba lehet hagyni. Ha valaki úgy érzi, mégsem neki való a hosszú távú kerékpározás (vagy az időjárás teszi lehetetlenné a haladást), abringát hajóra is, vonatra is felpakolhatja.
Ha nem saját kerékpárral indultok útnak, olyan településen kölcsönözzetek biciklit, ahovákönnyen visszautazhattok tömegközlekedéssel is. Járjatok el körültekintően a biciklikölcsönzésnél. A legtöbb helyen alapminőségű, szinte csak bevásárláshoz ajánlható kerékpárokat tartanak. Nektek azonban jó minőségű, legalább hatsebességes trekking vagy cross típusra lesz szükségetek, kényelmes üléssel és kormánnyal. Az árak napi 2000–2500 forint között mozognak, de egyhetes bérlés esetén kaphattok kedvezményt, illetve néhány helyen speciális túratáskákat is (www.kerekparkolcsonzes.hu, vagy www.rentabike.hu).


Kezdők figyelmébe
A Balaton két oldalának kétarcúsága a bringakörút közben is megmutatkozik. A déli oldal sík terepe után kicsit tikkasztóbbak az északi oldal emelkedői, melyek gyakran mélyen bevezetnek afalvakba (például Balatonszepezdnél, Révfülöpnél Balatonfürednél és Balatonakalinál). A fáradságért azonban a táj szépsége és a Balaton-felvidék sajátos hangulata kárpótol. Mindenesetre praktikusabb északon kezdeni, előbb letudni a kicsit nehezebb szakaszokat, és a végére hagyni a kevésbé fárasztó déli parti távokat.
A déli parton csak Balatonakarattya, Balatonszemes és Balatonőszöd területén van különálló kerékpárút. A bringakörút többi szakasza főként úgynevezett kerékpárbarát út, ahol az autósok és a biciklisek egyaránt közlekedhetnek. Ezen a részén asebességhatár ugyan 30 kilométer/óra, de ezt sajnos nem sokan tartják be, úgyhogy itt legyetek még körültekintőbbek, mint máshol. Apróbb kellemetlenséget okozhat még helyenként az út megromlott minősége: néhol repedéseket, a betont felpúpozó gyökereket kell kerülgetni. A balatoni bicikli út hol a 71-es út egyik oldalán, hol a másikon halad, tehát többször át kell rajta kelni, és ez nem mindig egyszerű – gyerekekkel legyetek különösen óvatosak. Balatonberénynél sajnos a járdán kell haladni a gyalogosokat kerülgetve, ami komoly türelemjáték – nektek is, a járókelőknek is.

További képek a galériában!


Szerző: Tomsits Tímea, Fotó: Europress, Safa, profimedia.hu,www.heviz-info.hu, Magyar Turizmus Zrt. fotógaléria, photolibrary.com

Ez a cikk Bicikliről a Balaton címmel az Éva magazin 2009. évi augusztusi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.