Akinek az életéről képek mesélnek

Borítókép: Akinek az életéről képek mesélnek
Manapság slágerműfajnak számít valakiről életrajzot készíteni, viszont nem sűrűn hallani életmű-kiállításról. Reigl Judit büszkélkedhet már eggyel.

A létezés ritmusa- Reigl Judit életmű-kiállítás
60 éve egy fiatal magyar festőnő Párizsba szökött, hogy tehetségét a szabadság légkörében kamatoztathassa. Reigl Judit ismertségét ott nem kisebb hatású irodalmi személyiség, mint André Breton alapozta meg, aki egyéni kiállítást rendezett neki. Később azonban otthagyta mentorát, hogy megtalálhassa egyedi hangját, amit a festészetben alkalmazott „autoamatikus” írásban vélt felfedezni – de eksztatikus képei is híresek. A ma 87 éves, világszerte ismert, rangos galériák által jegyzett, magyar származású művésznő alkotásai általában nem spórolnak a térrel, így ahhoz, hogy munkásságáról teljes képet kapjon a néző, nagy alapterületű kiállítóhely szükséges. A MODEM-ben 1300 négyzetméteren közel 100 műve ünnepli a létezést; a kiállított munkák között 20 méter hosszú tusrajz is szerepel, melyet külön a debreceni kiállítótérbe alkotott Reigl Judit. A festőnőnek hosszú pályafutása alatt most másodszor van kiállítása Magyarországon: az elsőt 2005-ben, a Műcsarnokban láthatta a közönség.
www.modemart.hu
Picasso Esztergomban
Északi Kanonoksor–Esztergom, 2010. augusztus 31-ig
Picasso nem egyszerűen modern művész: népszerűsége ma is olyan, mint egy popikoné, alakja egyet jelent a határtalan, játékos kreativitással. A nyár végéig 95 képe látható a Dunakanyar fővárosában: köztük erotikus képek, és egyBalzac-novellához, Az ismeretlen remekműhöz készült illusztrációsorozat is. A tárlaton az örökké kísérletező, humoros és mélységesen humánus Pablo Picassóról alkotott képünket tovább árnyalhatjuk kevésbé ismert alkotásain keresztül.

Még több kiállítás
Álomjárók Indiában Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet festészete, Iparművészeti Múzeum, 2010. augusztus 22-ig
1929-ben két törékeny nő – anya és lánya – útra kelt, hogy kövesse álmait, melyek egészen Indiáig csalták őket. Az út a lelkükben is folyt: itt látták alegszebb csodákat. www.imm.hu

Jó ruhában járni, kelni – 19–20. századi polgári viseletek, Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém, 2010. augusztus 29-ig
Hogy a divat mennyire nem mai fogalom, példázza a Veszprémről és Kézdivásárhelyről származó ruhaemlék-kollekció, mely az 1870-es évektől a második világháborúig vonultat fel egykor trendinek látott, zömében női darabokat. A belépés felnőtteknek 700 Ft, diákoknak és nyugdíjasoknak 350 Ft.
Szerző: Szjnick
Ez a cikk az
Éva magazin 2010. évi augusztusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.