5 régi karácsonyi sláger és meglepő történetük – van élet Mariah Carey-n túl is!
Nem Mariah Carey slágeréről és nem is a Last Christmas-ről lesz most szó! Olyan karácsonyi dalok történetét elevenítjük fel, amik közül nem egy a 19. században született, és még ma is odavagyunk értük.
Jingle Bells
A Jingle Bells az egyik legikonikusabb karácsonyi zene, pedig annak idején nem is karácsonyra íródott. Eredetileg a The One Horse Open Sleigh címet viselte, és James Lord Pierpont hálaadásra írta az 1800-as évek közepén. A történet szerint a Medford városában (is) használt csengők ihlették a dalt: a sláger arra a csengőfajtára utal, amit a lovak nyakába akasztottak nagy havazás idején, nehogy egymásnak ütközzenek a lovasszánok, mivel a hó elnyelt minden más zajt.
Habár a dal már a bemutatásakor is nagy sikert aratott, akkor még inkább hasonlított egy komolyzenei műre, mint egy vidám karácsonyi dalra. Az igazán nagy népszerűségre még pár évtizedet várni kellett, mostanra azonban már nem telik el úgy karácsony, hogy egy nap minimum kétszer-háromszor ne hallanánk a boltokban, rádiókban, bárhol. Bing Crosby, Nat King Cole mellett többek között Pavarotti, és még az ’N Sync is elénekelte.
Feliz Navidad
José Feliciano Puerto Rico-i énekes-dalszerző 1970-es karácsonyi dalát a hiány ihlette. Feliciano Los Angelesben élt, hogy beindítsa a karrierjét, azonban karácsonykor nagyon hiányzott neki a családja, akiknek New Yorkban volt az otthonuk. Miközben az énekes a stúdiójában ülve nosztalgiázott, felelevenítette, hogy a testvéreivel hogyan szokták ünnepelni a karácsonyt, milyen Puerto Ricó-i ételeket ettek, rumot ittak és énekeltek. Ezt a hangulatot akarta átadni ebben a dalban is, ami egyértelműen sikerült neki. 2020-ban így nyilatkozott a dalról:
„Ebben a dalban kifejeztem azt az örömöt, amit karácsonykor szoktam érezni, amikor a családommal voltam, és azt a tényt, hogy nagyon magányosnak éreztem magamat abban az évben. Hiányzott a családom, hiányoltam az együtt énekléseket, hiányzott az egész megszokott karácsonyi jelenet az életemből.”
Rockin’ Around The Christmas Tree
A dalt Johnny Marks írta, és először Brenda Lee énekelte fel 1958-ban. Habár a rockabilly dalban egy felnőtt nő hangját véljük hallani, valójában Lee a felvételkor még 14 éves sem volt. A dal az első 2 évben nem ért el igazán nagy sikereket, de 1960-ban aztán berobbant a karácsonyi szezonban. Reneszánszát 1990-től kezdve éli a dal, amikor a Reszkessetek betörők egyik betétdala lett: ez a zene szól akkor, amikor Kevin megrendezi otthon a kamu karácsonyi partit, hogy a betörőket eltántorítsa attól, hogy bemenjenek a házba. Lee szerint a filmnek köszönhetően a fiatalabb korosztály is megszerette a zenét, azóta pedig már nincs olyan korosztály, aki ne ismeré a dallamát. 2018-ban, a dal 60 éves évfordulóján Brenda Lee újra kamerák elé állt, és kislánykori hangját alákeverve új klipet forgattak a dalnak:
Have Yourself a Merry Litle Christmas
Sokan talán nem is tudják, de a karácsonyi időszak egyik legikonikusabb dalát, az 1944-es Have Yourself a Merry Litle Christmas-t eredetileg Judy Garland énekelte. A közel 80 éves dal a Találkozunk St. Louisban című film egyik betétdala, és olyan jól sikerült, hogy azon dalok táborát erősíti, amik híresebbek lettek a zenének helyt adó filmnél is. Hugh Martin eredeti dalszövege szomorúbb volt a most ismertnél, az idők során azonban változott. Többek között Frank Sinatra kérésére is átdolgozta kicsit az írója, és a sikere a mai napig tart. Christina Aguilerán át Sam Smith-ig sokan felénkelték, de az eredeti verzió még mindig a szívünk csücske.
Csendes Éj
Amikor a legnagyobb karácsonyi klasszikusokat vesszük sorra, a Csendes Éj sem maradhat ki a sorból. A dal Ausztriából indult, aztán szép lassan meghódította az egész világot. A történet szerint Joseph Mohr tiszteletes írta az 1800-as években abban az évben, amikor a templomában elromlott az orgona – pont karácsony előtt. Mivel akkoriban a templomi daloknak szerves része volt az orgona, a tiszteletes tudta, hogy ha nem talál ki gyorsan valamit, nehéz lesz ünnepi hangulatot teremteni. Így megírta a Stille Nacht! Heilige Nacht! dalt, amit a település iskolai tanára és orgonaművésze, Franz Gubert hangszerelt. 1818-ban ketten adták elő, azóta pedig már szinte nincs a világnak olyan szeglete, ahol ne ismernék ezt a dalt. 2011-ben az UNESCO a dalt a szellemi kulturális örökség részeként ismerte el.