Három COVID-19 teszt, amikről tudnod kell pár dolgot

Borítókép: Három COVID-19 teszt, amikről tudnod kell pár dolgot
Február óta kevésbé az időjárás, mint inkább a vírushelyzet befolyásolja életünket. Ez az új felállás kénytelen-kelletlen újra keretezte hétköznapjainkat, amiben sok a bizonytalanság. És a kétségek között, vírus érintettségünk igazolására egy módszer áll a rendelkez

A SARS-CoV-2 névre hallgató vírus a koronavírusok családjába tartozik, melyet 2020 februárjában a WHO COVID-19-nek nevezett el. A vírus súlyos akut légzőszervi szindróma képében jelentkező betegséget okoz, mely elsősorban cseppfertőzéssel terjed, tüsszentés, köhögés következtében. Nincs, aki ne tudna a koronavírusról minimum ennyit. Viszont a betegség kiszűrésére alkalmas tesztekről már kevesebbet tudunk biztonsággal. Jöjjön a három leggyakorabban használt teszt.

PCR teszt

A pandémia terjedésének szempontjából nagy jelentőséggel bíró teszt. A legköltségesebb diagnosztikai módszer, ám a legérzékenyebb is. A tesztek között a PCR teszt a legspecifikusabb, a legérzéskenyebb módszer a vírus jelenlétének igazolására, mert a vírus örökítőanyagát, az RNS-t mutatja ki a vizsgált mintából. A teszt a vírus genetikai állományának három szakaszát figyeli: kimutatja az E gént, az RdRp gént és a magasabb érzékenységű N gént is.

A vizsgálat előnyei:

• a legérzékenyebb diagnosztikai eljárás

• a légútban található vírus kimutatásának legjobb módszere

• a fertőzőképesség kimutatásának legjobb vizsgálti formája

Hogyan történik a vizsgálat?

Felső légúti mintavételről beszélünk, így az orrból, annak hátsó faláról, és a garatból vesznek mintát egy speciális pálcaszerű mintavételi eszközzel. A minta feldolgozása, a laborba érkezéstől számított 24-48 órán belül megtörténik. A cikkünkben említésre kerülő három diagnosztikai módszer közül, ez az eljárás az, mely a leghosszabb várakozási idővel bír. Maga a mintavétel is hosszadalmasabb folyamat és a minta feldolgozása is speciális felszereltségű molekuláris diagnosztikai laboratóriumi körülményeket igényel. Nem utolsó sorban pedig maga a mintavételhez is szakszerű hozzáértés szükséges; a nem megfelelő mintavétel álnegatív tesztet eredményezhet.

RAPID ANTIGÉN TESZT

Nevében is benne van: gyors teszt. A minta laborba érkezését követően akár 15 perc alatt is eredményt mutathat. Alacsonyabb érzékenységű teszt, mint a PCR teszt és olcsóbb is. A mintából, az elemzés során a vírus S-proteinjét mutatják ki. A leggyakrabban olyan pácienseknél végzik el ezt a diagnosztikai módszert, kiknél valószínűsíthető, hogy koronavírus fertőzöttek, és a vírus jelenlétét szeretnék kimutatni, igazolni. Alacsonyabb érzékenysége miatt, ha negatív eredményt mutat, még nem nem állítható biztonsággal, hogy a mintaadó aktuálisan nem fertőzött, így ilyen esetekben el kell végezni a PCR tesztet is.

A vizsgálat előnyei:

• a vírus légúti jelenlétének igazolására a leggyorsabb diagnosztikai módszer

• gyors döntéshozatali helyzetet tesz lehetőve, hisz a mintát akár 15 percen belül is feldolgozza

• a gyorsteszt leolvasását egy speciális leolvasó eszköz segíti, kórházi laborokban is elvégezhető, nem szükséges a speciális molekuláris diagnosztikai laboratórium megléte

Hogyan történik a vizsgálat?

A PCR teszthez hasonlóan itt is felsőlégúti mintavétel történik, orrból és/vagy garatból, speciális mintavételi eszközzel, melyet kellően képzett és gyakorlott személy végezhet el, védőfelszerelésben. A nem megfelelő mintavétel álnegatív eredményt adhat, de negatív eredmény akkor is születhet, ha túl korán, a betegség kezdeti fázisában történik meg a mintavétel, ugyanis a rapid antigén teszt által vizsgált vírusfehérjék, csak a betegség későbbi szakaszában válnak kimutathatóvá.

SZEROLÓGIAI VIZSGÁLATOK

Vérmintából nyert eredményt kap az, aki a COVID-19 specifikus antitest, a vírus ellen termelődött ellenanyag jelenlétéről szeretne megbizonyosodni. Míg a PCR és a rapid antigén teszt a vírus jelenlétét mutatja ki, addig a szerológiai teszt azt vizsgálja, hogy korábban találkozott-e már a beteg a vírussal, elkezdődött-e már az arra specifikus válaszreakció. Akut fertőzés kimutatására a szerológiai teszt önmagában nem alkalmas, de kiegészítheti a közvetlen kórokozó kimutatási módszereket.

A vizsgálat előnye:

• gyorsan elvégezhető

• szemmel értékelhető teszkazetta ad eredményt a natív vérminta savójából

• akár 15 percen belül eredményt ad

A vérből vett rapid antigén teszt vizsgálat viszont több hátrányt soroltat fel, mint előnyt.

Többek között hibás eredményhez vezethet a teszt, ha nem tartják be a leolvasási időt. Lokális felhasználásra alkalmas, nagy tömegekek tesztelésére nem ideális. Tesztérzékenysége növelhető, ha vénás vérből veszik a mintát, ez viszont már professzionális labororatóriumi környezetet igényel. A betegség korai fázisában vett minta, álnegatív eredményt adhat. Más vírusok hasonló fehérjéi ellen termelődött antitestek, keresztreakciót okozhatnak, mely álpozitív eredményhez vezethet.

Nem mindegy tehát, hogy melyik tesztet mikor végzik el. Legkorábban a vírus RNS-e mutatható ki a szervezetben, mely vizsgálatára a legalkalmasabb diagnosztikai módszer, a PCR teszt. Az antigén néhány nappal később kezd el pozitívvá válni, így a rapid antigén teszt ekkortól válik alkalmazhatóvá. Az ellenanyag szint pedig a fertőzés kezdetét követő 7-10. napban kezd el emelkedni a vérben, melyet már a szerológiai teszt is érzékel.

Teszteredmények

Abban az esetben, ha negatív PCR és antigéntest eredményt kapsz, megnyugodhatsz, nagy valószínűséggel kizárható, hogy fertőzött lennél. Viszont védettséggel nem rendelkezel, így továbbra is be kell tartani a megelőzéshez szükséges lépéseket: maszk viselés, rendszeres fézfertőtlenítés, kontaktus elkerülése, távolságtartás.

Ellenben, ha pozitív a teszted, úgy a hatályos szabályok betartásáról értesít a házi orvosod vagy bővebben a nemzeti Népegészségügyi Központ hivatalos oldalán tudsz informálódni.

Világjárás kontra COVID, 2020 – Egy magyar lány fotói