Muszáj néha hagynod a gyereket egyedül játszani – az ő fejlődése érdekében is
A gyerekeknek nem csak azért kell megtanulniuk egymagukban is játszani, hogy a szülő lélegzetvételnyi pihenőhöz jusson: gyerekorvosok szerint rengeteg fejlődési lehetőség rejlik a felügyelet nélküli játékban.
Több kutatás is alátámasztja, mennyi előnnyel jár a felügyelet nélküli játék. A University College London kutatói szerint a gyerekek aktívabbak lesznek tőle és könnyebben forgolódnak társaságban. A Harvard Graduate School of Education website-ja is alátámasztja ezeket az eredményeket: az itteni kutatók azt mondják, hogy a szabadon játszó gyerekben fontos képességek fejlődnek ki, amilyen a kreatív gondolkodás, az elemzőkészség, az empátia alkalmazása és az érzelmek fölötti kontroll, többek között. De néhány orvos is úgy látja, hogy a felügyeletmentes játéktól a gyerekből egészségesebb és boldogabb felnőtt lesz.
A felügyelet nélküli játék viszont nem jelenti azt, hogy a gyerekeket teljesen egyedül kellene hagyni vagy elengedni őket nem biztonságos helyre. Inkább arról van szó, hogy a szülőknek „gyerekirányítású” játékidőben kell gondolkodniuk.
Ha úgy tekintünk a játékra, mint a gyerek természetes eszközére, amellyel felfedezheti a világot és megtanulhat kommunikálni, akkor beláthatjuk: minél inkább ők irányítják a saját játékukat, annál többet tanulnak.
A túl sok felnőtt beavatkozás olyan készségek kifejlődésétől foszthatja meg a gyerekeket, mint a konfliktuskezelés. „Az ovisok gyakran kerülnek konfliktusba egymással játék közben, de ha az ember nem szól bele, előbb-utóbb megoldják maguk között. Ha felnőtt irányításával történik a konfliktuskezelés, nem tanulják meg önállóan rendezni az ellentéteket.
mondja szintén a Romper kérdésére Dan Morello amerikai gyerekpszichológus.
Ugyanakkor az is fontos, hogy a gyerekek mindeközben tudják: biztonságban vannak. A felügyelet nélküli játéknak nem szabad félrenézéssel is járnia.
A WHO állásfoglalása szerint egy egyéves gyereknek legalább napi 30 perc testmozgásra van szüksége, amibe beletartozik a földön ülve játszás is. Az 1–4 éves gyerekeknek napi 3 óra játékot ajánl az ENSZ Egészségügyi Világszervezete az egészséges fejlődéshez. Ennél nagyobb gyerekeknél nagyszerű alkalom a felügyelet nélküli játékra, ha a gyerek a barátjánál alszik, együtt játszik a barátok gyerekeivel vagy sportolni kezd.
A felügyelet nélküli játék további előnye, hogy a gyerekek maguk találhatják ki, mivel játsszanak; ez az egyik hátulütője annak, ha a gyerekeknek túl sok különórájuk van.
állítja a gyerekorvos. Szóval kedves szülők, lépjetek egyet hátra. A gyerekeitek tudják, mit csinálnak.