Családi játszmák az ünnepek alatt: előre félsz, hogy a családlátogatás vitába torkollik, és tehetetlennek érzed magadat? Így kerekedj felül!
Az ünnepek alatt a legtöbben hazalátogatunk a családunkhoz, de a közösen eltöltött napok nem feltétlen olyan idilliek, ahogy azt a filmekben látjuk. Sokan vannak, akik egészen mást élnek át, mert visszaköszönnek a régi családi dinamikák és ezekkel együtt a konfliktusok is. A szakember elmondja, mit tehetsz azért, hogy az ünnepi időszakot ne a feszengés uralja.
Ha korábban megtörtént, számíts rá most is!
Sarah Epstein családterapeuta azt tanácsolja, hogy készülj fel a szokásos körökre. Ilyen lehet a politikai nézetek megtárgyalása, a karriered, az életed összehasonlítása a testvéredével vagy egy ismerősével. A szakember szerint sokan reménykednek abban, hogy ezúttal talán másképp lesz, és senki sem fogja a kényes és bántó témákat felhozni, de ha eddig megtörtént, nagy eséllyel ez után is meg fog.
A jövőbeli viselkedés legjobb előrejelzője a múltbeli viselkedés, azaz a családtagok viselkedése előre látható, hacsak nem akarnak szándékosan változtatni. Tehát, készülj fel arra, hogy pontosan azzal fogsz találkozni, amivel eddig – ez az internalizált tudás segíthet abban, hogy tudatosabb légy a reakcióid terén is.
Lépj ki a szerepedből!
Miután elfogadtad, hogy családod a várt módon fog cselekedni, hoz döntést arról, hogyan szeretnél ebben a helyzetben működni. Felkészülés nélkül reagálunk, felkészülve viszont válaszolunk. Találd ki előre, hogy mit fogsz mondani a szokásos felvetésekre, kérdésekre, és igyekezz olyan válaszokat adni, amik tárgyilagosak és eltérnek az eddig megszokott forgatókönyvtől. Azt is megteheted, hogy nem folysz bele a kibontakozó vitába, csak külső szemlélője maradsz a történéseknek.
Ezzel nemcsak a beszélgetés dinamikáját változtathatod meg, hanem azt is, ahogy érezni fogod magadat. Ha kilépsz az addigi szerepedből, a többiek sem fognak tudni ugyanabban maradni. Gondold végig: Ki az, aki veszekedni kezd? Ki tesz passzív-agresszív megjegyzéseket? Ki a béketeremtő? Ki a konfliktuskerülő? Ki az ördög ügyvédje? Ki a cinkos? Mindenkinek van egy szerepe, ami alapján a beszélgetés egy forgatókönyvet követ.
Figyeld meg, neked milyen szerep jut, és tudatosan lépj ki belőle, ha az számodra nem megfelelő! Ha szükséges, felállhatsz az asztaltól, kimehetsz pár percre, mert a feszült helyzetektől való fizikai távolság is sokat segíthet. Bármelyik stratégiát is választod, tartsd be, és meglátod, hogy más fog történni, mint eddig – benned biztosan.
Állítsd fel előre a határaidat!
Fontos, hogy átlásd, melyik családtagodnál hol vannak a határaid (ha vannak egyáltalán), és ha szükségesnek érzed, akkor módosítsd őket. Azaz, ha eddig hagytad, hogy a te magánéleted legyen a beszédtéma az asztalnál, miközben kellemetlenül érintett, előzd meg: hívd fel azt a családtagodat a hazalátogatásod előtt, aki ezt leginkább forszírozni szokta, és mondd el neki, tudod, hogy érdekli az életed, de szeretnéd, ha idén nem lenne téma az ebédlőasztalnál.
Bármi is legyen a reakció, maradj következetes, és ne feledd: nem kell megmagyaráznod, sem indokolnod azt, hogy ha valami rosszul érint, miért nem akarod kitenni a nagyközönség elé! Egyszerűen csak kedvesen, de határozottan ragaszkodj ahhoz, amit szeretnél.
Legyen B terved!
Előfordulhat, hogy minden igyekezeted ellenére sem úgy alakulnak a dolgok, hogy az elviselhető legyen a számodra, hiszen nem csak rajtad múlik a családi összejövetel hangulata. Amikor a nyomógombjaidon táncolnak a családtagok, vonulj félre, és hívd fel egy barátodat! Meséld el neki, hogy épp mi történik, és meglátod, már maga az a tény, hogy beszélsz egy számodra fontos emberrel, akiben megbízol, segíteni fog. Ha pedig olyan helyzetbe kerülsz, amiben úgy érzed, eszköztelen vagy, és megbeszélni sem tudod, jusson eszedbe, hogy jogodban áll kilépni belőle, és távozni!