Tábor, de melyik? 29 tipp

Borítókép: Tábor, de melyik? 29 tipp
Fénysebességgel robogunk a nyár felé, ideje tábort választani. A szülők a legjobbat akarják gyereküknek, mégis sok a buktató...

Egy mindenkiért, mindenki egyért
„Mindig meglepődöm, hogy a mi táborunk az első hely egy 8–10 éves gyermek életében, ahol el kell mosogatnia. Itt találkozik szembe először azzal, hogy a tetteinek – pozitív vagy negatív – következménye van, s hogy neki kell vállalnia értük a felelősséget vagy éppen bezsebelnie az elismerő pillantásokat. Ezért nem lehet elégszer mondani, mennyire fontos, hogy a szülő a saját gyerekére szabott tábort válasszon” – hangsúlyozza Baranyainé Kékesi Noémi, a szentendrei Templomdombi Általános Iskola testnevelő tanára, aki maga is több tábort szervezett már.


fotó: Europress

A legjobb, ha a gyerek azokkal megy táborozni, akiket ismer, akik között ő sem idegen: a saját tanító nénijével, edzőjével, tanárával és az osztálytársaival. A tábor a biztonságérzettől jó – gyereknek és szülőnek egyaránt.
„A szülők sokszor bele sem gondolnak, milyen elhagyatottnak érezheti magát egy 5-6 éves, kicsi gyermek este a sok idegen, szuszogó gyerek között, amint a maciját szorítva próbál elaludni. Igyekszik feldolgozni a korkülönbség generálta konfliktusokat és végigizgulja az egész tábort, hogy végre tudja-e hajtani a feladatokat, meg tud-e felelni az ottani elvárásoknak” – fejti ki Hódi Ágnes gyermekpszichológus.

Hogyan válassz tábort?
1. Először is kérdezd meg magadtól: Elég érett-e a gyereked egy „ott alvós” táborhoz? Ez egyáltalán nem korfüggő! Ne a tábor legyen az első alkalom, amikor elszakad otthonról több napra. Táborérett az a gyerek, aki tudja, mit kell csinálni a vizes törölközővel, tud önállóan hajat szárítani, mosdani, öltözni, aki képes önállóan beosztani az idejét, pénzét, energiáját, aki képes segítséget kérni, tisztában van az idő fogalmával satöbbi.
2. Beszélgessetek – akár többször is – arról, milyen tábor érdekelné a gyereket, hol érezné magát a legjobban. Melyik illeszkedik az ő egyéniségéhez, életritmusához – és nem a szülőéhez! Az a fontos, hogy neki mihez van kedve: ne a szülő kívánságának kelljen megfelelnie.
3. Szerencsés, ha a korosztályok szempontjából homogén a tábor, hiszen teljesen mások a szükségletek, elvárások a kisiskolás és a kamasz gyerekeknél.
4. Mérlegeld, hogy megfelelő-e a tábor a gyerek készségeinek (6–8 évesnek ne az éjszakai kalandtúrákat szervező, kirándulós tábort válaszd).
5. Ne azt keresd mindenáron, hogy a tábor hasznos legyen, s hogy a gyereknek feszített programban kelljen teljesítenie. A táborozás legyen pihenés (főleg lelki és szellemi értelemben), elvégre nyár van.
6. Ha van rá mód, olyan tábort válassz, ahol ismerik a gyerekedet, ahol ő is ismeri a társait és a vezetőket. Így megvalósulhat az egyéni bánásmód, és megóvhatod a gyereket a felesleges szorongásoktól.

Hogy ellenőrizd a választásodat?
1. Mindenképpen találkozz és beszélgess el személyesen – a gyerek jelenlétében! – a tábor vezetőjével. Ne csak a szervezővel!
2. Ellenőrizd vagy kérdezd meg, hogy a vezetőnek megvannak-e a képesítései az adott tábor tevékenységéhez. (Például a lovas tábor vezetőjének van-e hivatalos lovasoktatói végzettsége?)
3. Tudd meg, hány éve és milyen rendszerességgel szerveznek táborokat, mekkora tapasztalatuk van a gyerekekkel való közvetlen, intenzív bánásban.
4. Kérdezz rá, hogy valamilyen szakmai szervezet támogatja-e a tábort, és ha igen, hogyan.
5. Ha van rá mód, látogass el személyesen a tábor helyszínére, járd körül, s kukkants be, milyen a mellékhelyiség.

--pagebreak--

Mit kérdezz meg személyesen?
1. Milyen módon történik a kapcsolattartás a szülővel? (Jó válasz: a szülő a táborvezetőt bármikor felhívhatja, a gyereket lehetőleg csak a kijelölt időpontban. A felnőttek figyelnek, és azonnal telefonálnak a szülőnek, ha baj van.)
2. Hány gyerek jut egy felnőttre? (Jó válasz: maximum öt.)
3. Milyen a napi és a heti program a táborban? (Jó válasz: a programok között van pihenés, levezetés is, a kicsik esetében délutáni szunyókálásra is nyílik lehetőség.)
4. Hogyan zajlik az esti lefektetési ceremónia a kicsiknél? Világosban, sötétben? Van esti mese? (Jó válasz: olyan légkörben, ahol nem ciki elővenni az alvómacit vagy a szülők fényképét.)
5. Hogyan oldják meg/fel a korosztálybeli különbségeket a táboron belül? (Jó válasz: külön foglalkoznak a kicsikkel [6–9 év] és a nagyobbakkal [10–14 év].)


fotó: wikipedia

Mit csomagolj feltétlenül?
1. Kényelmes, strapabíró ruhákat, alsóneműből, zokniból kettővel többet, mint ahány napig tart a tábor, legalább egy-egy hosszú nadrágot és pulóvert, esőkabátot, sapkát, papucsot, fürdőruhát, törölközőből kettőt, egy szandált, egy zárt sportcipőt, pizsamát.
2. Tisztálkodószereket: fogkrémet, fogkefét (ne az elektromost), sampont, tusfürdőt (ha nem akarod, hogy ez kifolyjon, akkor inkább szappant szappantartóban), fésűt, plusz hajgumit, dezodort (tiniknek), napkrémet, papír zsebkendőt, kis csomag nedves törlőkendőt, papír vécéülőkét (drogériákban pár száz forint, megéri, hogy a gyerek tényleg kimenjen az illemhelyre), vécépapírt.
3. Kedvenc alvós állatot/tárgyat, fotót a szülőkről.
4. Egy-két ezer forint költőpénzt.
5. Tb-kártyát (elég fénymásolat is), diákigazolványt, benne cetlit a szülők elérhetőségeivel, a gyerek vércsoportjával, esetleges gyógyszer- vagy étel- és egyéb allergiáival.
6. Az útra fél liter szénsavmentes innivalót, szendvicset, almát/banánt, szalvétát, műanyag zacskót a szemétnek.
7. Kullancs- és szúnyogriasztó szereket (krémet, spray-t, citronellás karkötőt).
8. Szülői nyilatkozatot a gyermek egészségügyi állapotáról (korábban orvosi igazolásra volt szükség, de idén a jogszabály megváltozott: 19/2012. (III. 28.) NEFMI-rendelet)

Extra tipp
Mindig a gyerekkel együtt pakoljatok! A legjobb, ha ő maga rakja be a holmikat a hátizsákba, bőröndbe. Így megtaníthatod ésszerűen csomagolni, és ami még fontosabb, képben lesz, hogy melyik ruhája hol van, és hogy miből mennyi áll a rendelkezésére.

Mit csinálj/ne csinálj a tábor ideje alatt?
1. Ne utazz el nyaralni, amíg a gyerek táborban van. Ez rendkívül fontos és nem lehet elégszer hangsúlyozni. Akár életre szóló lelkiismeret-furdalást, illetve elhagyatottságérzést szerezhetsz be magatoknak, ha pont akkor nem tudsz érte menni, amikor rád csörögnek – mert egy másik városban, országban tartózkodsz.
2. Ne telefonálj naponta a gyereknek, hogy mi van vele. Ezzel megakasztod a beilleszkedését, s lelkileg terheled azzal, hogy nem engeded el. A táborvezetőt hívd fel inkább. A gyereket csak az előre megbeszélt időpontban (ha van ilyen).
3. Ne írj szívhez szóló sms-eket arról, hogy mennyire hiányzik neked. Ha mégis muszáj írnod, éreztesd inkább, mennyire örülsz, hogy jól érzi magát – mert ez a legfontosabb számodra –, és hogy várod majd haza.
4. Bízz a táborvezetőkben! Ha jól választottál, ők tudják a dolgukat, és ha baj van, azonnal értesítenek.
5. Csak hosszabb, többhetes tábor esetén látogass el személyesen a helyszínre. Ha van kijelölt időpont, akkor mindenképpen menj, mert nagyon rossz érzés lehet, ha a többiekhez eljöttek a szüleik, a te gyerekedhez meg nem. Rövidebb, egyhetes táboroknál ne jelenj meg.

Szöveg:Schütz Gabriella