Antibiotikum vagy homeopátiás golyó?

Borítókép: Antibiotikum vagy homeopátiás golyó?
Te is a legjobbat akarod a gyerekednek, igaz? Na, de mi a legjobb?


A gyerek ősztől tavaszig köhécsel, folyik az orra, gyakran lázas is.
A kórkép ismerős, mégis nehéz eldönteni, mi lehet a jó megoldás: a hagyományos gyógyszer vagy a homeopátia?


GyógySzer

Mikor kell antibiotikumot adni a gyereknek?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
Elkerülhetetlen az antibiotikumos kezelés gennyes mandulagyulladás, fülgyulladás, tüdőgyulladás, húgyúti fertőzések és a hasmenés egy-két fajtája esetében. Vírusos megbetegedésekre nem adunk antibiotikumot, bár régen nagy divat volt mindenre felírni. Ma már kifejezetten szakmai baki, ha a gyerek törzslapján a vírusbetegség mellett antibiotikum szerepel, hiszen kizárólag bakteriális fertőzésekre adjuk.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
Gennyes betegségeknél, csecsemők tüdőgyulladása esetében mindenképpen az antibiotikumos kezelés javasolt. De sok esetben megfelelő homeopátiás szerekkel elkerülhető, helyettesíthető az antibiotikum. A homeopátia az antibiotikumos kezelés kiegészítő terápiája lehet, meggyorsítja és megkönnyíti a betegség lefolyását.

Hogyan dönti el az orvos, hogy mikor milyen kezelésre van szükség?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
Az orvos a tüneteket látva mérlegel. Más a torok színe, más az orrváladék, más a nyirokcsomó reakciója, ha bakteriális, és más, ha vírusos megbetegedésről van szó.
Valójában az orvos tapasztalatán múlik, hogy helyesen dönt-e, ha antibiotikumot ír fel, hiszen antibiotikumot célzottan akkor lehet adni, ha az adott baktériumot kitenyésztik – de erre leginkább kórházi körülmények között van lehetőség, és az eljárás időigényes. A rendelőben viszont a szülő és a gyerek is azonnal megoldást szeretne. Így a döntésben a sokéves gyakorlat segít a legjobban.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
A legfontosabb, hogy a beteg gyereket alaposan megvizsgáljuk, megfigyeljük. Bár a panasz sok esetben látszólag ugyanaz – vegyük például a torokgyulladást –, nem mindegy, hogyan és milyen előzményekkel alakult ki az állapot.
Más szert kap az a gyerek, akinél hirtelen kezdődött a torokfájás, lázas, levert – mást az, akinél lassan alakultak ki a tünetek, megfázott, másnapra fáj a  torka, harmadnapra lett lázas. Megint mást kap az a gyermek, akinek a feje fáj, fáradt, szédül és erős torokfájásra panaszkodik. Minden esetben személyre szabott terápiát alkalmazunk.

Milyen mellékhatásokkal kell számolnunk?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
Az antibiotikum bélflóra-károsító hatása közismert, ezért mindig bélflóravédő szerekkel
együtt írjuk fel. Az antibiotikum és a többi gyógyszer esetében is fontos, hogy az orvosi utasításnak megfelelően szedjük, és ne próbálkozzunk öngyógyítással.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
A homeopátiás szereknek nincs mellékhatása, ha alkalmazásuk szabályait betartjuk. Az adagolás szabályai a Magyar Homeopata Egyesület honlapján is láthatók (www.homeopata.hu), de emellett léteznek nagyon jól alkalmazható szakkönyvek, illetve indulnak tanfolyamok laikusok számára is. Ha a tünetek néhány napon belül nem javulnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert a megfelelő szer kiválasztása nem egyszerű feladat.

Mi a megoldás, ha a gyerek egyik betegségből a másikba esik?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
Az úgynevezett ovis nátha, ami novembertől áprilisig tart, nem igényel antibiotikumos kezelést. Hurutnál nyákoldó, láznál lázcsillapító, elhúzódó köhögésnél köhögéscsillapító segíthet. Ritka, hogy egy gyerek egymás után több antibiotikumos kezelést is kapjon, kivéve, ha krónikus mandulagyulladása van: ilyenkor váltott antibiotikumos kezelést írunk elő. Most már kaphatók különböző immunerősítő szerek, szedésüket érdemes a közösségbe kerülés előtti időszakban elkezdeni.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
Ha krónikus, vagyis visszatérő betegségről van szó, alkati kezelést javasolunk. Ennek során több gyógyszert is alkalmazunk, ezek közé tartozhatnak az úgynevezett öröklődési nozódák is, ezekkel a gyógyszerekkel a szülőktől örökölt betegségekre való hajlamot tudjuk befolyásolni. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a gyerek alkatát, pszichés állapotát sem: az új közösség, a  szülőtől való elszakadás mind befolyásolhatja az állapotát, betegséghajlamait.

Mi a teendő, ha a gyereknek magas a láza?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
A szülőknek meg kell tanulniuk újraértékelni a láz fogalmát. A láz tulajdonképpen a szervezet védekező mechanizmusa, így harmincnyolc fokig nem érdemes beavatkozni. Akkor is a hűtőfürdő, a törzsborogatás a legjobb lázcsillapító módszer. Ha nem megy lejjebb a testhőmérséklete, és a gyerek nagyon elesett, akkor érdemes lázcsilapító gyógyszerekkel csökkenteni a lázat. A pánikot kerülni kell, nem szabad félóránként újabb és újabb adaggal terhelni a gyerek szervezetét.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
Nincs homeopátiás lázcsillapító, bár sokan a  Belladonna nevű szert annak tartják. Vannak persze gyógyszerek lázas betegségekre, de az alkalmazott szer nem úgy hat, mint a hagyományos lázcsillapító, nem viszi le a lázat, hanem a szervezet öngyógyítását segíti. Ezért első lépésben azt látjuk, hogy a korábban láztól kábult, letargikus gyermek felkel, érdeklődővé válik, ha nem volt szomjas, inni kezd.
Fontos tudni, hogy az indokolatlan, túlzott lázcsillapítással tulajdonképpen a szervezet immunrendszerét gyengítjük. A közhiedelem ellenére a gyerekeket a  két-három napig tartó harminckilenc fokos láz még nem viseli meg súlyosan. A  lázcsillapítással megváltoztatjuk a láz természetes menetét, pedig a homeopátiában – mint minden tünetnek – a láznak is fontos információértéke van. Természetesen ha a gyermek magas, harminckilenc fok feletti láztól szenved, akkor mindenképpen alkalmazni kell hagyományos lázcsillapítót is.

Mennyi idő alatt várható javulás?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
Ez teljesen egyéni. Van, hogy huszonnégy óra alatt már jobban van a gyerek, de az is előfordul, hogy csak három nap után javulnak a tünetek. Az antibiotikumot a tünetek elmúlása után is szedni kell az orvos által meghatározott ideig. Minden esetben szükség van orvosi kontrollra a vizsgálat után három nappal, nehogy szövődmény alakuljon ki.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
Ez a tünetek függvénye. A fülfájásnak (például a  Chamomilla hatására) egy-két óra alatt is javulnia kell. A homeopátiás szereket másként kell alkalmazni, mint a hagyományos gyógyszereket. A  homeopátiás szertől azt várhatjuk, hogy a  gyerek könnyebben, hamarabb gyógyul, a betegség rövidebb idő alatt lezajlik.

Alkalmazható más terápia is a kezelés mellett?

Dr. Tholt Katalin gyermekorvos
Sokan azt hiszik, hogy a homeopátia és a hagyományos orvoslás két ellentétes iskola. Pedig a kettő jól megfér egymással, én is gyakran javasolok homeopátiás vagy gyógynövénytartalmú szereket a kis betegeknek. A legfontosabb, hogy minden gyógyszert, az antibiotikumot is tartsuk megfelelő mederben, használjuk célzottan.
Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata
Tény, hogy nem lehet minden betegséget homeopátiával gyógyítani. Súlyos, leromlott állapotban, amikor a szervezet reakciókészsége lecsökkent, korlátozottak a homeopátia lehetőségei. Komoly anatómiai eltérések sem kezelhetők a golyókkal, s nyilvánvalóan műteni sem lehet velük.
Vannak esetek, amikor a hagyományos orvoslás jelenti a megoldást, és jómagam is ezt javaslom. Az alapvető különbség az, hogy a homeopátia az egyedit keresi, azt kutatja, miben különbözik a páciens a többitől, az allopátia – vagyis a hagyományos orvoslás – a közös tünetekre koncentrál, ezek alapján dönt egyik vagy másik kezelés mellett.

Szerző: Fülöp Virág, fotó: Safa
Ez a cikk először a 2008. évi januári számban jelent meg. Minden jog fenntartva.