A kutyák farokcsóválásának 5 jelentése: nem csak akkor csinálják, ha boldogok!

Borítókép: A kutyák farokcsóválásának 5 jelentése: nem csak akkor csinálják, ha boldogok! Forrás: Pexels/Helena Lopes
Ha egy kutya csóválja a farkát, a legtöbben arra gondolnak, hogy biztos nagyon boldog és örül valaminek. Ez a feltételezés azonban veszélyes is lehet, különösen a gyerekekre nézve, ezért a balesetek elkerülése végett fontos nekik megtanítani, hogy a kutya nem csupán akkor csóválja farkát, ha jól érzi magát és barátságos hangulatban van.

Bár a kutyák nem tudnak beszélni, testbeszédükből igen sok minden kiolvasható – ha tudjuk azokat megfelelően értelmezni. Amennyiben nem, akkor akár egy kóbor ebbel való találkozás rosszul is elsülhet, de saját kedvencünk érdekében is fontos megismerkednünk testbeszédének jelentéseivel.

A farok helyzete számos dolgot jelezhet, de a fülek, a testtartás, a szem vagy akár a szőrzet is utalhat az állat érzelmeire. A farokcsóválás pozitív és negatív dolgot is jelezhet, ezért fontos, hogy mindig az összképet próbáljuk meg értelmezni, ne csak 1-1 kiragadott jelet. Érdekesség, hogy a kutyák, amikor boldogok és magabiztosak, inkább jobbra csóválják a farkukat, míg ha félnek, akkor inkább balra. Ezt azonban szabad szemmel nehéz megállapítani, így inkább azt tanácsoljuk, hogy mindig az állat egész testét figyeld és gyermekeidet is erre tanítsd!

Kutyafarok-dialektusok

Érdekesség, hogy ahogyan az emberi nyelvnek különböző dialektusai vannak, úgy a kutyafarknyelvben is vannak dialektusok. A különböző fajták különböző magasságban hordják a farkukat, a beagle és sok terrier természetes, közel függőleges helyzetétől az agarak alacsonyan lógó farkáig. Minden pozíciót ahhoz az átlagos pozícióhoz viszonyítva kell leolvasni, ahol az adott kutya általában tartja a farkát. A mozgások további jelentést adnak a jeleknek. A csóválás sebessége jelzi, mennyire izgatott a kutya. Eközben az egyes csóválások szélessége megmutatja, hogy a kutya érzelmi állapota pozitív vagy negatív, függetlenül az izgalom szintjétől.

Forrás: Pexels/ Gili Pup
A farokcsóválás nem csak boldogságot jelenthet a kutya esetében.

Miért csóválják a farkukat a kutyák?

A kutatókat régóta izgatja a kérdés, hogy egyáltalán miért csóválják a kutyák a farkukat. Ugyanis sok rokonukhoz képest meglehetősen sokat csóválnak, és a szakemberek úgy vélik, ennek a háziasításhoz lehet köze. A Biology Lettersben nemrég publikált tanulmányban Silvia Leonetti, a cikk vezető szerzője azt is említi, hogy az ok maga az ember lehet. Pontosabban az, hogy szeretjük a ritmusos ingereket, így a háziasítás során azokat az ebeket szelektáltuk, akik többet csóválták farkukat. A Lincolni Egyetem professzora, dr. Holly Root-Gutteridge pedig arra a következtetésre jutott, hogy a kutyákat mi szoktattuk rá arra, hogy az ugatáson kívül halkabb módon is képesek legyenek jelezni, hiszen a hangos ugatás irritáló is lehet, vagy például a vadászat során elűzheti a potenciális zsákmányt.

Galériánkban mutatjuk, mit jelenthet a kutya farokcsóválása!