„Akkor lesz rád irigy valaki, ha valamit jól csinálsz” – Interjú Nyikonyuk Balázzsal, a CsipCsiripp Plüssmanufaktúra alapítójával
Amikor Nyikonyuk Balázs besétált a Cápák között stúdiójába, és előadta pitch-ét, több olyan dolog is történt, amire korábban nem volt példa. Először is a Csipcsiripp Plüssmanufaktúra alapítója a legfiatalabb vállalkozó, aki eddig szerepelt a műsorban. Az is egyedülálló, hogy nemcsak az ötlete és eddigi sikerei, hanem személyes háttere is lenyűgözte az üzletembereket, mert Balázs nem titkolta, hogy részben régi iskolatársainak szeretett volna bizonyítani, akik sokat piszkálták, cikizték. Bántották, amiért kamaszfiúként nem a focizás vagy videojátékozás töltötte ki a szabadidejét, hanem először a táncolás és a sütés, majd az amigurumi figurák horgolása lett a hobbija. De Balázs nem adta fel, mostanra pedig olyan rutinosan megtanult az árral szemben úszni, hogy a befektető Cápák egymás után licitálva végül több pénzt ajánlottak neki, mint amennyit eredetileg kért.
– Úgy olvastam, hogy már 12 évesen elkezdtél különféle tortákat, macaronokat sütni. Mikor fordultál inkább a horgolás felé?
– 2022 nyarára nagyon népszerű lett a horgolás, különösen a japán amigurumi figurák készítése. Ahogy pörgettem az Instagramot, egyre több ilyen posztot láttam, és megtetszett, hogy egy tekercs zsenília fonalból, milyen aranyos állatkákat lehet alkotni. Mivel mindig is szerettem a kézműveskedést, augusztus utolsó napjaiban én is kipróbáltam, és mint látszik, azóta is imádom.
– Már akkor motoszkált benned, hogy a horgolásból nemcsak hobbi, hanem vállalkozás is lehet?
– Korábban is érdekelt a kézműves kisvállalkozások világa, mert szerintem nagy pluszt ad, ha valaki a kezével készít valamit. De kezdetben csak a saját szórakozásomra horgoltam, bár hamar megláttam benne a potenciált: 2022 szeptemberében már elindult a vállalkozás Instagram-oldala. Ahogy mondhatni, magától bejött az életembe a horgolás, úgy jött a Csipcsiripp Plüssmanufaktúra név is, és a logót is rögtön az elején megterveztem. Október végén aztán sor került az első árufeltöltésemre, majd 2023. januárban elindítottam a TikTok-oldalamat is. Ez hozta meg aztán az első nagy népszerűségi hullámot, mert az egyik videómat felkapta a foryou (magyarul „Neked”, a TikTok kezdő oldala, az algoritmus olyan videókat rak be ide, amelyek érdekelhetik a felhasználót – a szerk.), és azt 100 ezren nézték meg.
– A legtöbb kézműves kisvállalkozóval szemben te nem rendelésre készíted a termékeidet. Miért ezt az üzleti stratégiát követed?
– Nem vállalok egyedi rendeléseket, mert attól nekem elszállna a horgolás boldogsága. Az elejétől kezdve azt a módszert követem, hogy amihez kedvem van, azt meghorgolom, és utána gazdát keresek a figurának. Pont az a szép a termékeimben, hogy mindegyik azért született meg, mert szerettem volna, nem azért, mert pénzt kapok érte. Előfordult már persze, hogy egy-egy amigurumi rajtam maradt az árufeltöltés után, de végül ezeknek is mind lett gazdája.
– Mit szólt a családod, amikor előrukkoltál a Csipcsiripp Plüssmanufaktúra ötletével?
– Eleinte szkeptikusak voltak, hogy ez biztosan jövedelmező lesz-e, de teljes mértékben támogattak kezdettől fogva. Kellett is, mert a szüleim régi Kft-jét élesztettük fel ahhoz, hogy el tudjam indítani a vállalkozásomat. Aztán az árufeltöltések sikere után, meg ahogy sorra érkeztek a pozitív visszajelzések, már ők is egyre jobban biztattak.
– De a közösségi oldalakon nemcsak pozitív kommenteket kaptál kezdetben, hiszen szembe mész a nemi sztereotípiákkal…
– Persze, betaláltak a trollok és cikiző kommentelők, hogy fiúként miért horgolok és hasonlók. Eleinte még foglalkoztam velük, de most már teljes mértékben kizárom ezeket. Azt szoktam mondani, hogy aki ilyeneket leír, az irigy. Márpedig akkor lesz rád irigy valaki, ha valamit jól csinálsz. Szóval úgy tekintek az ilyen negatív hozzászólásokra, mint egyfajta visszaigazolásra, hogy jó úton haladok.
– Méghozzá olyan jó úton haladsz, hogy a Cápák között műsorban történelmet írtál. Mi motivált, hogy jelentkezz, és mennyire izgultál?
– Az anyagiak mellett szeretnék példát mutatni az embereknek, hogy ne az elvárások szerint éljék az életüket. Nem tudtam, mire számítsak, ha odamegyek 16 évesen, egy nem éppen hétköznapi üzlettel, ami nem is igazán üzlet még, de úgy voltam vele, hogy nincs vesztenivalóm. Persze izgultam kicsit, bár úgy láttam, hogy sok felnőttnek nagyobb lámpaláza volt, mint nekem. Ha egy kicsit lehetek nagyképű, nagyon büszke vagyok magamra, amiért ilyen fiatalon ki mertem állni, és jó érzés visszagondolni, hogy nem rontottam el a pitch-emet, meg persze arra is, hogy nagy sikert aratott. Az egyik percben még abban bíztam, hogy hátha legalább egy valaki ráharap az ötletemre, a másik percben pedig már hárman is beszálltak a vállalkozásomba. Ez hihetetlen érzés volt.
– A magabiztosság egyébként is jellemző rád a hétköznapokban?
– Abban az értelemben, ahogy a magabiztos tiniket elképzelik, nem igazán. Mert alapjáraton nem vagyok sem nagyhangú, sem bulizós típus, inkább visszahúzódó. De ha egy társaságban jól érzem magam, akkor fel tudok szabadulni, meg szoktam nyílni. Csak rivalizálás ne legyen, az nagyon fontos nekem. Sajnos 8. osztályig nagyon nem ilyen közösségbe jártam, minden reggel úgy mentem iskolába, hogy csak legyen már vége a napnak. Ez mély nyomott hagyott bennem. De szerencsére a mostani iskolámban teljesen más a közeg, jól érzem magam, és velem örülnek a sikereimnek.
– A régi osztálytársaid közül volt, aki felvette veled a kapcsolatot a Cápák között után?
– Nem, csak a negyedikes osztályfőnököm gratulált, ő mindig is támogatott. De nem is hiányzott, hogy rám írjanak. Szerencsére rengeteg pozitív visszajelzést kaptam, tényleg elképesztő mennyiségben. Pedig felkészítettek, hogy az adás után majd a negatív kommentek is záporozni fognak, de nem volt ilyen. Emlékszem, hogy beléptem a közösségi oldalaimra, amikor lement a Cápák között, és tízezres nagyságrendben növekedett a követőim száma.
– A HorgoBOX ötlete hogyan, mikor jött?
– Eredetileg úgy volt, hogy nem ezzel készülök a Cápák közöttre, csak mentorálást, nem pénzt szerettem volna kérni, de a műsor formátuma ezt nem engedi, úgyhogy kellett valami kézzel fogható ötlet. Aztán az adás előtt 1 héttel körvonalazódott bennem a HorgoBOX. Egyrészt egy olyan üzleti megoldást kerestem, ami már nem függ az én kapacitásomtól. Mivel még csak 10. osztályos vagyok, iskola után, a szabadidőmben tudok a vállalkozásommal foglalkozni, és elértem arra a szintre, amikor már azért nem tudtam előre lépni, mert egyszerűen nem tudtam több plüsst lehorgolni. Már tavaly kijöttem néhány saját horgolási mintával, de szerettem volna egy olyan terméket, amivel azokat is meg tudom szólítani, akik eddig nem horgoltak, és még több embert tudok arra ösztönözni, hogy kreatívan töltse a szabadidejét. Egy olyan terméket, ami segít kicsit megnyugodni, leereszteni a felpörgött világban. A HorgoBOX-ban mindezek egyesülnek. A Cápák közöttben egy mintadarabot mutattunk be, amit azóta finomítottunk, hogy még több pluszt tudjunk adni a vásárlóknak.
– Abszolút kezdőknek, akik most kóstolnának bele a horgolásba, melyik HorgoBOX-ot ajánlanád, és mennyi idő nagyjából elkészíteni egy egyszerűbb állatkát?
– Az első adag HorgoBOX rekordgyorsan elfogyott, most dolgozunk a feltöltésen, illetve újak kifejlesztésén. Ilyen lesz a méhecske minta, ami a teljesen kezdőknek szól majd, mert garantált a sikerélmény. Azt nehéz belőni, hogy ki mennyi idő alatt tudja befejezni. Nekem például 20 perc alatt megvan, de nyílván aki még soha életében nem fogott horgolótűt, annak gyakorolnia kell. A HorgoBOX-ban megvan minden, amire a horgoláshoz szükség van, az eszközöktől a tudásig, de attól még meg kell tanulni.
– Milyen álmaid vannak még a Csipcsiripp Plüssmanufaktúrával?
– Ez nem a közeljövő, de annyira menő lenne egy HorgoBOX bolt, ahol személyesen is lehet tanácsot kérni, válogatni az alapanyagok és minták közül, kezünkbe fogni őket. Ezenkívül szuper volna, ha később a környező országokban is tudnánk terjeszkedni. Tervekből, álmokból tehát továbbra sincs hiány.