Síelés kisgyerekkel? Tippek és a legjobb síterepek, hogy simán csússzatok

Borítókép: Síelés kisgyerekkel? Tippek és a legjobb síterepek, hogy simán csússzatok Forrás: Amri Photo / Getty Images
Szívesen siklanátok a hóval borított pályákon, de gyerekekkel nem mertek nekivágni a hegyi kiruccanásnak? Pedig némi elővigyázatossággal nem veszélyesebb kaland, mint a kánikulában strandolni. Ráadásul ma már számos síterep szuper családbarát szolgáltatásokat kínál, hogy a síelés kisgyerekkel is életreszóló élmény legyen – a kicsiknek és a szülőknek is.

Kisgyerekekkel még a nyári vakáció, sőt akár a vidéken élő nagyik meglátogatása is több szervezést igényel, hát még ha síelésről van szó. Míg egy tengerparti vagy wellness hoteles nyaralást viszonylag zökkenőmentesen le lehet úgy zongorázni, hogy anya és apa is kikapcsolódjon, plusz a kicsik is élvezzék, a síelés esetében ez már nagyobb kihívás. Elég nagyok-e már a gyerekek, hogy ők is kipróbálják a síelést? Ha igen, ki fogja tanítani őket? Biztos, hogy nem eshet semmi bajuk? Ha még picik és felügyeletet igényelnek, akkor a szülők csak felváltva tudnak síelni? És mi legyen a program délután 4 után, mikor már leálltak a felvonók, de a gyerekek még ezerrel pörögnek? Csak néhány kérdés, ami megrohamozhat, ha te is családos sítúrán agyalsz. De nyugi, mielőtt teljesen elvetnéd az ötletet, soroljuk a válaszokat is!

Forrás: Volker Meyer / Pexels
A síelés jó állóképességet igényel, ezért nem árt itthon rákészülnöd edzésekkel, mert a gyerekek miatti éjszakázások biztos megviselték a szervezetedet.

Barátokkal vagy szólóban?

Érdemes megfontolni, hogy kisgyerekes barátaitokkal közösen vágtok neki a havas kalandnak, különösen, ha a gyerkőcötök előtt is síeltetek együtt. Egyrészt a gyerekek szuperül eljátszhatnak egymással, az idegen nyelvű környezetben kevésbé szeppenek meg. Másik előnye, hogy ha a kisebb tesó(k)ra valakinek vigyáznia kell, akkor a másik szülőnek nem magányosan kell suhannia a pályákon. Persze így több személy igényeihez, szokásaihoz kell alkalmazkodni, emiatt rosszul is elsülhet a dolog, szóval csak akkor menjetek nagyobb társasággal, ha ez nem jelent terhet számotokra.

Szállás családokra hangolva

Bár a sívakáción a kültéri programoké a főszerep, a szállás is kulcsfontosságú. Ma már a legtöbb terepen találtok gyerekbarát hotelt, családi lakosztályokkal, animációs programokkal, gyerekfelügyelettel, akár saját ovival is, wellness részleggel. Ha fontos a kényelem, és hogy kettesben is eltölthessetek a pároddal egy kis időt, akkor érdemes erre szánni. A családokra specializálódott hotelek további előnye, hogy annyi játék, program van a kicsiknek, nagyoknak, hogy nem kell a fél házat magatokkal vinnetek, hogy lekössétek őket. Esténként is adott a gyerekek szórakoztatása, így ti az egésznapos síelés után kifújhatjátok magatokat, amíg ők a játszóházban kifulladásig tombolnak. Az idegen nyelvtől sem kell feltétlenül tartani, mert például a legtöbb osztrák családi szállodában dolgoznak magyarok.

Forrás: Vika Glitter / Pexels
Valószínűleg nem egész nap síelni fogtok, mint a gyerekek előtt, de a hóemberépítés és a szánkózás is szuper közös program!

Síoktatás gyerekeknek: mikor, hol, kivel?

Bár vannak olyan gyerekek, akik szinte előbb tanulnak meg sílécen siklani, mint futni, azért itthon ez nem gyakori, mivel nem vagyunk havas nemzet. Szakértők szerint 5-6 éves kortól ideális elkezdeni a síoktatást, mert addigra már elég fejlett a gyerekek mozgáskoordinációja. Ahhoz pedig, hogy el tudják sajátítani a síelés technikáját, mindenképp síoktatóra és tanfolyamra van szükségük. Kifejezetten veszélyes és káros, ha a szülő tanítgatja, akár a síbottal húzva, akár a lábai közé véve. Egyrészt a kicsik így mindig a felnőttre támaszkodnak, nem tanulják meg a helyes tartást, mozgásokat, másrészt gyakoribbak a balesetek is. Ma már több osztrák és szlovák terepen, hotelnél dolgoznak magyar síoktatók, hogy az idegen nyelv se legyen akadály. De az is jó ötlet, hogy itthon, műpályás síiskolában gyakorolják be a síelés alapjait.

Menj biztosra a balesetbiztosítással!

Sífelszerelést nem érdemes magatokkal vinnetek, mert a legtöbb terepen nem túl drágán lehet bérelni. Síszemüvegre és bukósisakra viszont érdemes beruházni a gyerekeknek is. Utóbbit is lehet ugyan kölcsönözni, de nem biztos, hogy kaptok a kicsik fejére optimálisan illeszkedőt, pedig ez nagyon fontos. Persze a védőfelszerelés sem garancia arra, hogy nem történhet semmi baj (még akkor sem, ha nem síeltek), ezért ne felejts el utazás- és balesetbiztosítást kötni. Nehogy egy kéztörés miatt sokszorosába kerüljön a sívakáció a végén!

Forrás: Harrison Macourt / Pexels
Na, így NE akard megtanítani a gyereket síelni!

Mi van, ha a gyereknek nem tetszik a síelés?

Bizony benne van a pakliban, hogy bármennyire is várja a síelést, ott a helyszínen megijed, elbizonytalanodik, és semmi kedve hozzá. Emiatt is szerencsés olyan szállást választani, ami több napközbeni elfoglaltságot kínál a gyerekeknek, hogy nektek, szülőknek ilyen esetben se kelljen lemondanotok a síelés örömeiről. De bebiztosíthatod magatokat azzal, hogy legalább egy nagyit elviszek magatokkal, aki valószínűleg amúgy sem síelne. Amíg ti napközben síeltek, a nagymama pancsolhat a hotelben a kicsikkel.

Végül már csak az a kérdés: hova menjetek családosan síelni? Az alábbi galériában gyerekbarát síterepeket gyűjtöttünk össze:

Már kapható a 2023/2024-es téli Éva Magazin, a címlapon Tapasztó Orsival, a lap fókusza pedig a család! Keresd az újságárusoknál vagy a képre kattintva!