Káros-e az ultrahang a magzatra? A szakértő válaszol
Sorozatunkban szakértőink adnak választ az olvasók kérdéseire – most dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász, a Rózsakert Medical Center főorvosa válaszol:
Több helyen olvastam, hogy az ultrahang káros hatással lehet a magzatra. Ez tényleg így van, vagy csak egy tévhitről, alaptalan félelemről van szó?
[cikk=45003]
Sokan félnek az ultrahang vizsgálattól a várandósság alatt, azt gondolva, hogy esetleg valamilyen ártalmat okoz a babának. Sok év tapasztalata és vizsgálata alapján azt mondhatjuk, hogy a terhesség alatt végzett UH vizsgálatok nem ártalmasak sem az anyára, sem a magzatra nézve.
Kétségtelen, hogy az ultrahangnak van hatása. Bár nem halljuk mi sem és a magzat sem, de mint minden sugárzásnak, ennek is van fizikai hatása – ezek azonban nem károsak a magzatra. Ha egy helyre nagy energiájú ultrahang sugarat összpontosítanak, és sokáig ezen a helyen tartják, hőmérséklet-emelkedés következik be a szövetben. A diagnosztikus ultrahang vizsgálatok során ez azonban nem történik meg, hiszen ez egy pásztázó ultrahang nyaláb, ami szinte mindig más területeket vizsgál, valamint nem nagy energiával működik.
A terhesség alatt végzett ultrahang vizsgálatok az egyik legmeghatározóbb diagnosztikai eszköznek számítanak: segítségükkel észre tudjuk venni, ki tudjuk szűrni a fejlődési rendellenességeket, illetve az esetleges eltérések kezelésére már a magzati korban tervet tudunk készíteni.
[cikk=47845]
Te is kérdeznél dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász főorvostól? Most megteheted! Írd meg a kérdésedet, problémádat az [email protected] címre és mi továbbítjuk azt a szakértőnk felé. A tárgy legyen: "A szakértő válaszol". Kérdésed természetesen név nélkül fog megjelenni a weboldalon.