JoyNapok logo
Elérhető az Éva legújabb száma most JOY-napok kuponfüzettel!
0 nap 0 óra 0 perc

Alig ismersz magadra szülés után? 6 tipp a leggyakoribb bőr- és hajproblémára

Borítókép: Alig ismersz magadra szülés után? 6 tipp a leggyakoribb bőr- és hajproblémára Forrás: Polina Tankilevitch/Pexels
A szülés utáni időszak minden nőt megvisel: a hormonális változások következtében fura dolgokat produkál a tested, alváshiányban szenvedsz, a lelked kavarog, ráadásul egy alapos hajmosásra is alig jut időd. Szakértő segítségével számba vettük a leggyakoribb terhesség utáni bőr- és hajproblémákat, és meg is kerestük rájuk az optimális megoldásokat.

Ez a cikk az Éva Magazin korábbi lapszámában jelent meg először: Nem ismersz magadra? címmel. Tudtad, hogy korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

A LEGGYAKORIBB VÁLTOZÁSOK A BŐRÖN

Gyakran hallani friss kismamáktól, hogy igazán szerencse, hogy nincs idejük tükörbe nézni, mert ha alapos önvizsgálatot tartanának, kétségbeesnének a látványtól. „A terhesség során sok minden megváltozik – az anyagcsere módosul, a kismama erős hormonális változásokon megy át –, így nem csoda, hogy a bőrünk, az egyik legnagyobb szervünk is a megszokottól eltérően viselkedik” – mondja dr. Pónyai Katinka bőrgyógyász, kozmetológus.

FOKOZOTT PIGMENTÁCIÓ

„Az első zavaró változás lehet a bőr- és a nyálkahártya-pigmentáció megváltozása: bőrtípustól függően májfoltok jelenhetnek meg – főleg a napnak kitett területeken – akár maszkszerűen az arcon, az anyajegyek mérete megnő, színük sötétedik, sőt akár több is lehet belőlük” – magyarázza a bőrgyógyász. A legbölcsebb, ha folyamatos fényvédelemmel gátoljuk a pigmentfoltok kialakulását, így télen-nyáron ajánlott a magas faktorszámú fényvédő krém használata. Ha kiemelt figyelmet szentelünk a káros sugarak kivédésének, a pigmentfoltok a szülés utáni egy évben sok esetben maguktól is elmúlnak. A már meglévő elszíneződésekre hatékonyak lehetnek a bőrszín-egységesítő hatásukról (is) ismert C-vitamin-tartalmú készítmények, de ha a foltok nagyon sötétek és zavaróak, bőrgyógyász szakember segítségét érdemes kérni. Orvosi hámlasztással, mezoterápiával vagy IPL (villanófény) segítségével szép eredmények érhetők el.

Forrás: Notino/PR
A Nivea Sun Luminous 630 kiváló választás lehet a pigment foltok ellen. Kattints a részletekért!

FOKOZOTT FAGGYÚTERMELÉS

„A bőrben ilyenkor jellemzően fokozódik a faggyútermelés és a verejtékezés, az illatmirigyek termelése viszont csökken.” Az újdonsült anyukák gyakran panaszkodnak arra, hogy pattanásaik szülés után is megmaradnak, sőt, olykor még romlik is a helyzet. Sajnos időbe telik, míg a hormonrendszer „helyrerázódik”, addig is gondoskodjunk jobban a bőr tisztításáról. Használjunk gyengéd, semleges pH-jú arclemosót és olyan hidratálókrémet, ami pótolja a vizet, de nem tömíti el a pórusokat. Próbálkozzunk antibakteriális, gyulladáscsökkentő arcpakolásokkal, iszap- vagy agyagtartalmú maszkokkal.

Forrás: Notino/PR
A túlzott faggyútermelés ellen kiváló választás lehet a CeraVe Blemish Control. Kattints a részletekért!

ATÓPIA

Az ekcémára hajlamos nőknél terhesség során a tünetek az esetek 50–65%-ában erősödnek – tudtuk meg dr. Pónyai Katinkától, a La Roche-Posay szakértőjétől. Az ekcémás bőrre felborult mikrobiom-egyensúly és lipidbarrier jellemző. Keressünk olyan bőrápolót, ami ezeket regenerálja.

STRIÁK

Kialakulásukban főként genetikai tényezők játszanak szerepet, de ha időben, a terhesség elején elkezdjük ápolni, masszírozni, hidratálni az adott felületet speciális olajokkal, krémekkel, azzal sokat tehetünk ellenük. Érdemes a mellünket is rendszeresen kenegetni, masszírozni.

Forrás: Notino/PR
A Nivea Luminous 630 kiváló választás lehet a striák ellen. Kattints a részletekért!

HAJGONDOK

Sok anyuka panaszkodik a már-már ijesztő méreteket öltő hajhullásra szülés után – a bőrgyógyász azonban megnyugtatott, kopaszodás nem fenyeget. „A terhesség alatti hormonális változások miatt a szőrtüszők növekedési fázisa hosszabb lesz az átlagosnál, ezért a haj gyorsabban nő és erősebb lesz, mint a terhesség előtt. Sajnos a szülés után a növekedési fázis ideje ismét normalizálódik, és a felgyülemlett hajkorona diffúzan megritkul, sokszor ijesztő gyorsasággal, de kopaszodástól nem kell tartani. A hajszálak elvesztéséhez az is hozzájárul, hogy a várandósság, majd a szoptatás ideje alatt a szervezet vas- és egyéb nyomelemkészlete kifogy, gyakori a vérszegénység, ami szintén erős hajhullást tud okozni. Ez a lassú, de folyamatos hajvesztés akár hónapokig is fennállhat.” Szerencsére ma már exkluzív fodrászszalonokban és patikákban is kaphatók olyan termékek, amelyek kifejezetten az ilyen típusú problémákat orvosolják. Érdemes kipróbálni a többhetes ampullakúrákat: ezek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek felébresztik és stimulálják az „alvó” hajhagymákat és/vagy meghosszabbítják a hajszálak növekedési fázisát, illetve a szálak élettartamát.

Forrás: Notino/PR
A Kérastase Specifique Bain Prévention kiváló választás lehet a hajhullás ellen. Kattints a részletekért!

GYORSAN SZÉPÜLNI

A legjobb szépségtanács, amit egy anyukának adhatunk, az az, hogy mindig aludjon, amikor a baba alszik. Emellett a folyadékpótlásra is sokkal jobban oda kell figyelni – mindig legyen kéznél egy kulacs tele ásványvízzel, teával. Ennél többre, másra eleinte úgysem lesz senkinek ideje. Kerüljük a szoros copfokat, kontyokat, hogy ne tegyük ki még több stressznek a hajszálainkat. A laza fonat nappalra jó választás, de az is lehet, hogy most érett meg az idő egy menő bubifrizurára.

Sminktermékeknél keressük a „nagyon sok az egyben” megoldásokat. Egy fényvédős, mattító BB krémmel például négy legyet ütünk egy csapásra: krémezünk, alapozunk, púderezünk és a naptejet is kipipálhatjuk. Az egységes bőrszín pedig az üde megjelenés titka. A BB krém és egy szempillaspirál felvitele kevesebb mint öt perc – ennyit azért megengedhetünk magunknak.

A Mesélj, Anyukám! podcastben pedig pontosan ezt a témát fejtegettük. Ezt az alábbiakban tudod meghallgatni!

YouTube-on pedig itt nézheted meg az adást!