Sportolás betegen? Az orvos szerint csak ezekben az esetekben javasolt

Borítókép: Sportolás betegen? Az orvos szerint csak ezekben az esetekben javasolt Forrás: Getty Images
El sem tudod képzelni az életedet sport és mozgás nélkül, de egy betegség szó szerint ágynak döntött, ezért furdal a lelkiismeret, hogy ki kellett hagynod egy edzést? Ne tedd! Ha úgy érzed, pihenésre van szükséged, akkor engedd meg magadnak a semmittevést. Azonban, ha csak enyhébb megfázásról van szó, akkor lehet, hogy az izzadás még jót is tesz. Nézzük, mikor maradj ágyban, és mikor húzhatsz sportcipőt még akkor is, ha elkaptál valamit.

A mozgás alapvetően erősíti az immunrendszert, és mivel az aktivitás endorfint is termel, ami a jó közérzetért felelős hormon, ezért sportolás után mindig jobban érezzük magunkat, még akkor is, ha valamilyen okból kifolyólag sokszor nehezen indulunk el, és vesszük rá magunkat az edzésre egy-egy fárasztóbb nap végén. Sokan épp ezért esküdnek a reggeli testmozgásra, hiszen akkor aznapra „le van tudva" a napi kötelező penzum, és sokkal energikusabban indul a nap, még akkor is, ha előtte bizony okoz kemény pár percet, hogy kikeljünk hajnalban az ágyból.

Ha betegek vagyunk, akkor még nehezebb felkelni, és természetesen vannak olyan súlyosabb esetek, amikor nem is ajánlott vagy egyenesen tiltott, ám ha csak egy könnyebb megfázásról, nátháról van szó, akkor a mozgás még kifejezetten jót is tehet a szervezetnek" – magyarázza dr. Jessalynn Adam, a Baltimore-i Mercy Medical Center sportorvosa. „Amikor a szervezetet megtámadja egy kórokozó, akkor az immunrendszerünk felveszi ellene a harcot, és a szervezet energiáit arra fordítja, hogy leküzdje a vírust vagy a baktériumot. Ezért érezheted magad fáradtabbnak, kevésbé energikusnak" – folytatja a szakértő.

Forrás: Getty Images

Egyetlen szabály létezik számomra, ez pedig az úgynevezett nyakszabály. Ha a nyaktól felfelé érez tüneteket a beteg, folyik az orra, fáj a torka, ahogy nyel, vagy fejfájás gyötri, akkor a nagyon könnyed, laza sportolást engedélyezni szoktam, amennyiben nincs láza a páciensnek. 37,2 mért testhő felett semmilyen szintű sportolást nem javaslok, mint ahogy a mellkasi panaszok, erős köhögés, légúti fertőzések esetében is inkább a pihenés szolgálja jobban az egészséget" – hívja fel a figyelmet a főorvos.

Arra is számítani kell, hogy az izmok még nagyon enyhe megfázás esetén is jóval gyengébb teljesítményre lesznek képesek, épp az előbb említett ok-okozati összefüggés miatt, mivel a szervezetünk a betegséggel harcol, oda összpontosulnak az energiák, így nem az izmokon lesz a fókusz. Arra pedig külön szeretném felhívni a figyelmet, hogy a túlzott, megerőltető mozgás ronthat az állapoton, így csak és kizárólag nagyon könnyű, laza, jóleső testmozgást szabad betegség esetén végezni, ha nem akarunk több napra kidőlni a sorból" – figyelmeztet az orvos, aki még egy fontos tanácsot mond zárásképp.

Az izzadással nemcsak folyadékot, hanem értékes sókat, elektrolitokat is veszítünk, így nagyon fontos ilyenkor a pótlása. Betegség esetén nagyon fontos, hogy sokat igyunk, hiszen így távoznak leghamarabb a kórokozók a szervezetből, de amellett az sem elhanyagolandó, hogy az elveszített ásványi anyagokat pedig pótoljuk. Fogyasszunk elektrolitos italokat, cukros teát, az ásványvízbe pedig tehetünk egy csipet sót, és bátran sózzuk meg a zöldségeket vagy a levest. De a legfontosabb, hogy minden esetben figyeljünk a szervezetünk jelzéseire, és ha azt érezzük, visszahúz az ágy, akkor maradjunk a paplan alatt."

Galériánkban mutatunk 5 ételt és italt, amit semmiképp se fogyassz, ha beteg vagy!