JoyNapok logo
Elérhető az Éva legújabb száma most JOY-napok kuponfüzettel!
0 nap 0 óra 0 perc

Reflexológia – egy újra felfedezett ősi gyógymód

Borítókép: Reflexológia – egy újra felfedezett ősi gyógymód
Mit csinál két reflexológus barátnő, ha találkozik? Természetesen egymás lábát masszírozzák, és közben a reflexológiáról beszélgetnek.

Na jó, azért szóba kerülnek néha hétköznapibb dolgok is, de ezen a verőfényes tavaszi délutánon Besze Judit barátnőmmel és mentorommal éppen azért ülünk le, hogy az Éva magazin olvasóinak ízelítőt adjunk a reflexológia csodálatos világából. Mert igenis csodálatos gyógymódról van szó, amelyről tanúskodik Judit közel két évtizedes és jómagam szerényebb természetgyógyász tapasztalata. „Csodát” persze a szervezet öngyógyító képessége tesz, de a reflexológia jelentős segítséget nyújt e gyógyító folyamatok beindításában.

3589.w.jpg

Honnan ered, merre tart?
De kezdjük az elején. Mi is pontosan ez a módszer és honnan származik? A reflexológia különleges nyomástechnikával történő kezelés a láb (de lehet a kéz, a fül vagy a fej) reflexpontjain, amelyek összeköttetésben állnak a test különböző részeivel. A reflexzónák és -pontok masszírozásával fiziológiai változások indulnak meg a szervezetben – energiablokádok szabadulnak fel, élénkül a vér- és nyirokkeringés, harmonizálódik a hormonháztartás, salakanyagok ürülnek ki, és összességében aktiválódik a szervezet öngyógyító ereje. A kezelés legcélszerűbb helye a láb, mert itt a reflexpontok nagyobbak és jobban elkülöníthetők. A láb igazi mikrokozmosza a testnek, pontosan tükröződik rajta a különböző testrészek, szervek és mirigyek elrendeződése.

A reflexológia, más természetgyógyászati módszerekhez hasonlóan, több évezredes múltra tekint vissza. Megelőző gyógymódként használták az ősi kínai és amerikai indián kultúrákban, de már az ókori Egyiptomban is. Innen származik a reflexológiát érintő legrégibb régészeti lelet is: egy egyiptomi orvos sírjából előkerült, körülbelül 4200 éves piktográfia, amely a reflexológia alkalmazását és hatékonyságát tanúsítja. A reflexzónamasszázs iránti modern tudományos érdeklődés csak a 20. század elején indult meg az Egyesült Államokban. Úttörői, az úgynevezett zónaterápia megalkotói amerikai orvosok (W. Fitzgerald, E. Bowers és J. Shelby Riley) voltak. Az ő elméletüket fejlesztette aztán tovább és egészítette ki a láb reflexterületeinek és -pontjainak meghatározásával Eunice Ingham, akit a modern reflexológia szülőanyjának neveznek. Nevéhez fűződik az első részletes reflexológia-lábtérkép elkészítése is. Napjainkban a reflexológiát világszerte gyakorolják különböző módszerekkel. Kiegészítő kezelésként elfogadottsága orvosi körökben is egyre nő, és már számos európai és amerikai kórházban hivatalosan is alkalmazzák.

Viszonylag új irányvonalat képvisel a reflexológiában a reflexpontok kezelésének összekötése az ősi kínai akupunktúrás és akupresszúrás módszerekkel. Ebben az eljárásban az egész testet behálózó energiavonalak, az úgynevezett meridiánok pontjain keresztül lehet jótékony hatást kifejteni az egyes szervekre. A meridiánterápia 12 meridiánt vesz alapul: ezek alkotják a test energiarendszerét, amelyben a kínaiaknál csinek, a japánoknál kinek, az indiaiaknál pránának nevezett életenergia áramlik. Ez az univerzális életenergia a hét fő csakrán, más néven energiaközponton keresztül áramlik be a testbe. Ha a csakrák vagy a meridiánok nem működnek harmonikusan, és energiahiány, esetleg -többlet keletkezik bennük, ez egy idő után a test megbetegedésének formájában kerül felszínre. Több főmeridián a lábon át fut, a reflexológia ezeket az energiapályákat is aktivizálja és a kezelést még hatékonyabbá teszi.

Az ember egészében véve
A reflexológia-kezelésen a jó terapeuta nem az egyes tüneteket, illetve betegségeket kezeli, hanem a beteget „holisztikusan” (az elnevezés a görög „egész” jelentésű holosz szóból származik), vagyis „egészében” – testi, lelki és szellemi valójában veszi figyelembe. A jó reflexológus tehát egyben életmód-tanácsadó és lélekgyógyász is, aki a fizikai kezelésen túl segít a betegnek aktívan feltárni és megoldani a panaszok hátterében rejlő életviteli és lelki problémákat. A gyógyulási folyamat megindításához a reflexológus csak mentőövet tud adni, a gyógyulás sikere magán a betegen múlik. Ezt már Hippokratész is felismerte, ezért mondta, hogy csak azon lehet segíteni, aki hajlandó „megváltoztatni az életvitelét”. A gyógyulás érdekében sokszor meg kell szabadulni bizonyos, az embert gátló félelmektől, aggodalmaktól, esetleg haragtól, türelmetlenségtől vagy éppen irigységtől, lustaságtól.

Nem is hinnénk, hogy hány fizikai tünet ered abból az egyszerű tényből, hogy a beteg úgy érzi: nem kap elég szeretetet!”



A beteget körülvevő családtagoknak és barátoknak is fontos a szerepük, ők az úgynevezett „szeretetenergiával” segíthetik a gyógyulást. Nem is hinnénk, hogy hány fizikai tünet ered abból az egyszerű tényből, hogy a beteg úgy érzi: nem kap elég szeretetet! A cukorbetegség például a beteg lelkének szeretetéhségére, illetve szeretet-befogadóképességének hiányára utalhat. A cukorbetegség egyike azoknak a bajoknak, ahol a reflexológia gyors és látványos javulást eredményez, de ilyenek még a pajzsmirigyhormon zavarai, a felső légúti panaszok és a gyermekek hiperaktivitása. Itt kell megemlítenünk, hogy a reflexológia talán a gyerekeknél a leghatékonyabb, hiszen ők előítéletek nélkül, tisztán fogadják be és hasznosítják a gyógyító energiákat.

A gyógyulás útja
A következő gyógyulási történeteket saját tapasztalatainkból gyűjtöttük azzal a szándékkal, hogy bemutassuk a reflexológia széles körű hatékonyságát.

57 éves nő szűnni nem akaró köhögéssel jelentkezett kezelésre. A lelki okok feltárásakor kiderült, hogy férje 20 évvel korában meghalt, két gyerekét egyedül nevelte fel, s ez súlyos érzelmi és fizikai terhet rótt rá, amit azzal próbált ellensúlyozni, hogy akaratát az élet minden területén keményen érvényesítette. A köhögés – elfojtott agresszió – mindig éppen akkor tört ki belőle, mikor a dolgok nem az akarata szerint történtek. Mivel a köhögés és az egyéb légúti panaszok a kommunikációs torokcsakrához, illetve a tüdőmeridiánhoz tartoznak, a reflexológiai kezelés fizikai része főleg ezekre területekre összpontosult. A tüdő átvitt értelemben az elhasznált anyagok eltávolításának letéteményese, a páciens köhögése tehát a régi, ki nem beszélt sérelmekből és fájdalmakból is fakadt. Amikor mindezt felismerve elkezdte gyakorolni, hogy ne akaratossággal, hanem inkább kommunikációval enyhítse a visszafojtott feszültséget, a köhögése is csillapodott, majd később teljesen megszűnt.

Húszas évei végén járó néptáncos házaspár több éve sikertelenül próbálkozott gyermeknemzéssel. A probléma a nőnél állt fent, akinek évek óta nem volt menstruációja. Orvosi kivizsgálás szerint nem volt semmilyen nőgyógyászati betegsége, vagyis a menstruáció hiányát a nemi hormonok elégtelen működése okozta. A kezelések során kiderült, hogy a napi több órás táncolás egysíkú mozgása valószínűleg olyan részeket terhelt folyamatosan a testében, amelyek kedvezőtlen hatással voltak a hormonháztartásra. A reflexológiával tehát főleg a belső elválasztású mirigyek hormontermelését harmonizáltuk. Lelki téren a kezelések nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a pár feldolgozza aggodalmait a gyerekneveléssel kapcsolatban, elfogadják női és férfi szerepüket a világban, jobban megéljék saját szexualitásukat, legfőképp pedig, hogy nyitottá váljanak egy új élet befogadására. A „csoda” egy most kétéves, egészséges kisfiú személyében érkezett meg.

45 éves vidéki gazdálkodó májproblémával küszködött évek óta. Az első beszélgetés alatt kiderült: nem is gondolt rá, hogy májelégtelensége a munkája során belélegzett, rengeteg növényvédő vegyszertől származhat, amellyel a máját folyamatosan túlterhelte. A kezelések főleg a méregtelenítést elősegítő reflexterületekre (máj, vese, lép, nyirokrendszer) irányultak. Gyakorlati tanácsaink – permetező álarc használata, méregtelenítő léböjtkúra – jelentősen segítettek a máj regenerálásában és a fájdalmak megszüntetésében.

21 éves fiatalember potenciazavarokra keresett segítséget a reflexológiában. A panaszok forrása egyértelműen életvitelében rejlett: éjjel dolgozott és nappal aludt. Ennek következtében felborult a tobozmirigy működése, aminek meghatározó szerepe van a bioritmus egészséges működésében. A hormonháztartás zavara a tobozmirigyen keresztül kihatott a nemi hormonok működésére és ezáltal a potenciára is. A reflexológia sokat segített a fiatalembernek a stressz feloldásában és abban, hogy jobban ki tudja pihenni az éjszakai munka fáradalmait. Munkahelyváltása után már nappali tevékenységi körbe került, és potenciazavarai hamarosan meg is szűntek.