PCOS, endometriózis? Ezt a 7 ételt kerüld, mert súlyosbítja a tüneteket és gyulladást okoz!
A PCOS és az endometriózis rengeteg nő életét keseríti meg világszerte. Nemcsak fájdalmas tüneteikkel, de azzal is, hogy gyakran meddőséget okoznak. Ebbe azonban egyáltalán nem muszáj beletörődni, mert életmódváltással – amelynek része a rendszeres mozgás – és ún. PCOS-diéta bevezetésével a két betegség teljesen tünetmentessé tehető.
Mi a PCOS?
A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma elsősorban a petefészkeket támadja, kisebb-nagyobb cisztákat kialakítva bennük. Ugyanakkor a betegség a hormonháztartást és az emésztőrendszert is érinti, felborítva normális működésüket, így nem elég csupán a petefészkek egészségét visszaállítani, sokkal komplexebben kell a problémát megközelíteni.
A PCOS legjellemzőbb tünetei
A PCOS leggyakoribb tünetei a következők:
- Rendszertelen menstruáció (ami akár teljesen meg is szűnhet)
- Fokozott szőrösödés
- Pattanások megjelenése az arcon, háton, mellkason
- Hajhullás (és akár kopaszodás is)
- Ételintoleranciák kialakulása
- Puffadás, gyakori hasi diszkomfortérzet
A PCOS kialakulásában a genetikai, örökletes tényezők mellett a környezeti hatások és az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a nem megfelelő táplálkozás is közrejátszhat. Ha policisztás ovárium szindrómánk van, de nem változtatunk az életvitelünkön és a táplálkozási szokásainkon, nem kezeljük a kiváltó okot, az más, komoly betegségek, így például inzulinrezisztencia, endometriózis, meddőség kialakulását is okozhatja.
Ha PCOS-ben szenvedünk, speciális étrendet kell követnünk, amelyben minden olyan alapanyag és étel tiltólistára kerül, ami hirtelen emeli meg a vércukorszintet és táplálja a szervezetben a gyulladást.
Mi az endometriózis?
Az endometriózis a termékeny életkorban lévő nők körülbelül 10%-át érintő, krónikus, jóindulatú betegség.
„Méhnyálkahártyához hasonló szövet megjelenését és szaporodását jelenti a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben, illetve a hashártya felszínén. Ezek az endometriózis szigetek összhangban állnak a menstruációs ciklussal, ennek hatására belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhatnak." – olvashatjuk az Endometriózis Magyarország Alapítvány honlapján a betegség leírását.
A betegség okozta elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a méhen kívüli hasűri és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalat, a vastag-, vég-, illetve ritkábban a vékonybelet; a húgyhólyagot és a húgyvezetéket, sőt akár a májat, vesét, tüdőt is.
Az endometriózis leggyakoribb tünetei
- Leggyakoribb tünet a fájdalmas menstruáció
- Állandó, tartós, krónikus kismedencei fájdalom
- Vizelet-, illetve székletürítést kísérő fájdalom (súlyos esetben véres vizelet, illetve véres széklet)
- Szexuális élet kapcsán fellépő fájdalom
- Gyakran az egyedüli tünet a meddőség (és a sorozatos vetélések)
Akárcsak a PCOS esetében az endometriózisra is igaz, hogy életmódváltással, bizonyos táplálkozási szabályok betartásával a tünetek enyhíthetők.