Legális gyorsítók

Borítókép: Legális gyorsítók
Ki ne ismerné az energiaitalok tutti-frutti ízét? Valószínűleg te is kipróbáltad már. Arról azonban csak kevesen tudnak, hogy a gyors feltöltődést ígérő nedűk rendszeres vagy túlzásba vitt fogyasztása károsan hat az egészségünkre – émelygést, fej- és gyomorfájást, depressziót, sőt szívrohamot is okozhat.
Hétfő, hajnali fél hét. A suli bejárata előtti fapadon két gimis srác néz bele a ködös reggelbe. Hosszú volt a tegnap éjszaka, és ez a mai nap sem ígérkezik éppenséggel rövidnek. Egyikőjük kezében a félreismerhetetlen dizájnú fémdoboz díszlik. A pillanatnyi csendben hangos szisszenéssel nyílik meg a kis tartály szája, és a buborékok vad iramban, pezsegve száguldanak a felszín felé. A kapucnis fiú egy hörpintésre magába dönti a gumicukorízű, sárgás folyadékot, aztán feláll, és precíz mozdulattal a pad karfájára helyezi a kiürült palackot. „Indulhatunk” – szól hátra barátjának, majd hintázó léptekkel belépnek a gimnázium barna kapuján. Kezdődik a nap…

Kis adagban orvosság, nagy adagban méreg
Energiaitaloknak nevezzük a koffein- és taurintartalmú szénsavas italokat, melyek fokozzák az emberi szervezet teljesítményét – de ezeket helyesebb volna „élénkítő italok” névvel illetni. Birodalmuk óriási: közel 300 típusból válogathatunk.
Paracelsus, középkori gyógyító óta tudjuk: „csupán a mennyiségtől függ, hogy valami méreg-e vagy sem.”
Az energiaitalok nagy többsége szénsavas, és a következő összetevőket tartalmazza: cukor, taurin (300-400 mg / 100 ml), koffein (25–35 mg / 100ml), vitaminok (B3, B12, niacin, pantoténsav), glükoronolakton, aromák, színezékek, tartósítószerek.
A szárnyalást két „jómadárnak” köszönhetjük: a gyorsan felszívódó, magas energiatartalmú cukroknak (glükóz, szacharóz) és a koffeinnek. Éppen ezért fura, hogy a vezető energiaitalok könnyedebb, cukormentes változatát is lehet már kapni.
A cukrok, azaz a szénhidrátok – a zsírok után – szervezetünk legfontosabb energiaszolgáltató tápanyagai. Szerkezetük szerint megkülönböztetünk egyszerű szénhidrátokat, azaz monoszacharidokat, ilyen a szőlőcukor (glükóz) és a gyümölcscukor (fruktóz); kettős szénhidrátokat, vagyis diszacharidokat, ilyen a nád- vagy a répacukor (szacharóz, amely egy glükóz és egy fruktóz molekularészből áll); valamint összetett szénhidrátokat, azaz poliszacharidokat, ilyen például a keményítő és a cellulóz. A cukrok energiát szolgáltatnak a szervezetben: a bevitt energia 50–70%-a szénhidrátokból származik.
A koffein hatására a veseerek tágulása miatt fokozódik a vizeletkiválasztás. Ezért a kávét, és így az energiaitalokat sem szabad soha beleszámolni a napi bevitt folyadékmennyiség térfogatába, hiszen hatásukra több víz távozik belőlünk, mint amennyi magában a csésze kávéban van. A magukra valamit is adó kávéházakban ezért szolgálnak fel a kávé mellé egy pohár vizet is. Az energiaitalok koffeintartalma egy deciliterben átlagosan 30 mg körül mozog, ez egy doboz esetén már 60 mg, amely egy jó erős fekete kávénak felel meg. A kávétól azonban eltér a hatása, hogy az élénkség ugyanis a többi összetevő miatt jóval tovább tart.
A taurin az emberi szervezetben, a halételekben és az anyatejben is természetes formában előforduló aminosav, amely segíti a sejtek energia- és tápanyagfelvételét. 12 évvel ezelőtt Franciaországban betiltották a taurintartalmú italok árusítását, mivel úgy találták, hogy ismeretlen egészségügyi kockázata lehet a fogyasztásuknak. 2008-ban azonban a franciák kénytelenek voltak feloldani a tiltást, mivel az Európai Unióban csak akkor lehet egy ott gyártott vagy forgalmazott terméket betiltani, ha bizonyítottan káros hatása van az egészségre.
Az energiaitalokat általában szénsavval dúsítják, minek következtében még gyorsabb a felszívódás, így a feldobottság-érzet rövid időn belül jelentkezik.

A pörgős koktél
„Soha nem felejtem el azt az estét, amikor gyanútlanul megkóstoltam életem első Red Bull-vodkáját – vallja Vali. – A hatása fergeteges volt. Fél órán keresztül ráztam magam olyan rave zenére, amit amúgy meg sem tudok hallgatni, utána lecsuklott a fejem, és aludtam reggelig.”
A fiatalok körében rendkívül népszerű az energiaitalt alkohollal társítani, mivel így jobban üt – fejti ki Péter. – „Én imádom az energiaitalokat, főként az ízük miatt. Eredetileg csak a vodkához volt kísérő, de ma már szárazon is szeretem.”
Van, ahol ez a felkapott keverék már az itallapon is a fent említett név alatt fut, a koktélok rovatban.
Sokan azért mixelnek, mert az energiaitalok semlegesítik az alkohol hatására fellépő álmosságot, bódultságot, így képesek lesznek egész éjjel táncolni. Ez kétségkívül így van, de éppen ezért az ember – mivel nem érzi az alkohol hatását – hajlamosabb többet is inni. Attól még lehet valaki részeg, hogy állapota nem tudatosul benne, csupán annyi történik, hogy az energiaital elfedi a részegség érzetét. Több tanulmány is felhívja erre a figyelmet. A brazil Săo Paulo-i Szövetségi Egyetem 2006-os kutatása bebizonyította, hogy az energiaitalos koktélt és a kizárólag alkoholt fogyasztók két csoportja ugyanolyan rosszul teljesített a koordinációs és vizuális teszteken – a különbség csupán annyi volt, hogy az előbbiek úgy érezték, érzékszerveik tökéletesen működnek. Lucia Souza-Formigoni professzor, a kutatás vezetője szerint ez több mint aggasztó, hiszen az alkoholos energiaitalt fogyasztó tévesen ítéli meg képességeit, azt hiheti, hogy érzékszervei százszázalékosan a rendelkezésére állnak, pedig ez csupán délibáb: így különösen veszélyes lehet, ha az illető volán mögé ül, abban a hiszemben, hogy már nincs az alkohol hatása alatt.
Ez a „hírhedt” keverék nem utolsó sorban pedig heves vízhajtó. A koffein és az alkohol eme hatása összeadódik, és mivel a gyanútlan áldozat nem figyel rá, hogy víz formájában pótolja a folyadékot, könnyen elérheti a rosszullét, a kiszáradás.

Kávé vagy energiaital?
A lényeg a mértékletességben van. Mindegy, mivel mérgezzük magunkat, ha már muszáj, lehet az kávé, tea vagy energiaital. „Ki miben hisz” – fogalmaz Gazdag Enikő, életmód-tanácsadó. – Ha túlzásba visszük, azzal ártunk magunknak, ezt mindenki tudja. Hetente egy doboz nem mondható károsnak, de ha napi rendszerességgel fogyasztjuk vagy alkohollal keverjük, azzal károsítjuk a szívünket, a májunkat, hiszen emelkedik a pulzusszámunk és a vérnyomásunk. Az energiaitalok császárának élénkítő hatása vitathatatlan. Sokan csak vele tudnak helytállni egy rázósabb vizsgán, levezetni egy hosszabb távot vagy teljesíteni a határidős feladatokat.”
Klima Anita dietetikus szerint az a fontos, hogy „tisztában legyünk a hatásukkal. A nagy baj az, ha az energiaitalokat 18 éven aluliak vagy még fiatalabb gyerekek fogyasztják. Én személy szerint büntetném azon gyermekek szüleit, akik 14 éven aluli csemetéiknek ilyen italokat vesznek, vagy hagyják, hogy ezeket igyák üdítő gyanánt. Hiszen fogalmunk sincs, milyen hatással vannak ezek az italok a fejlődésben lévő szervezetre, a kialakulófélben lévő hormonrendszerre. Az energiaitalok magas koffeintartalma miatt igaz, hogy a gyermek aktívabb lesz, de a szülők azzal nem számolnak, hogy gyermekük egyben ingerlékenyebb és agresszívabb is lehet, mivel szervezete még nem tudja tolerálni ezt a mennyiségű koffeint. Arról nem is beszélve, hogy az energiaitalokban is megtalálható szintetikus adalékanyagok bevitele bizonyítottan magatartásbeli problémákhoz vezethet, hiperaktivitás kialakulásához járulhat hozzá."

Ha nem bírod ki nélkülük
Abban az esetben, ha semmiképpen nem tudsz lemondani az energiaitalok élvezetéről, legalább néhány tanácsot fogadj meg:
1. Öntsd ki pohárba a palack tartalmát! Ha erre nincs lehetőséged, mosd le a palack tetejét, mielőtt a szádhoz emelnéd – vagy legalább egy zsebkendővel töröld meg!
2. Ne fogyaszd rendszeresen – 24 órán belül pedig két doboznál semmiképp se igyál többet!
3. Soha ne keverd alkohollal!

Az izo és a bio
Sajnos nem mindenki tudja, hogy a sport- vagy tudományosabb nevükön az izotóniás italok nem energiaitalok. Ezek az emberi test folyadékaival megegyező mennyiségű szénhidrátot és elektrolitot tartalmaznak 100 milliliterenként. Ahogy a nevük is mondja, sportolóknak fejlesztettek ki őket, intenzív edzésekre és versenyekre, hogy az ilyenkor elvesztett folyadékot és ásványi anyagokat pótolni tudják szervezetük számára – amire a mezei ásványvíz több okból is alkalmatlan.
Léteznek úgynevezett „bio energiaitalok” is. Ezek nem tartalmaznak tartósítószereket, mesterséges aromákat, színezékeket és más szintetikus adalékanyagokat, energiával töltenek fel, és ellátják szervezetünket különböző vitaminokkal, ásványi anyagokkal, mikroalgákkal és számos olyan növényi kivonattal, amelynek talán még a nevét sem hallottuk. Garantált a felfrissülés, és még gyógyulhatunk is. Egyetlen hátrányuk, hogy nagyon drágák – bár a nem bio energiaitalok decinkénti több mint 300 forintos átlagárát talán még ezek sem tudják túlszárnyalni.

Bio energiaitalok:
100% Bio Energy – bio energiaital guaranával (Biopont)
Durian energiaital (Neways)
G3 SuperJuice (Pharmanex)
Kineto (Wellstar)
Soberguard (Perfect Fond)
Ganoderma kávé (FrillNet)