Jaj, a derekam!

Borítókép: Jaj, a derekam!
A régi öregek boszorkánylövésnek, vagyis hexensussznak mondták, de a lumbágó – mely egy rossz mozdulatra szempillantás alatt képes belehasítani a derekunkba,.

És akkora fájdalommal jár, hogy valósággal mozdulatlanná dermeszt – nemcsak a régi öregeket, hanem a mai fiatalokat is sújtja.

Hívjuk lumbágónak vagy derékzsábának: ez a név nem egy – gyorsan vagy olykor fokozatosan kialakuló– betegséget takar, hanem egy idegi, ízületi, izomzati okokra visszavezethető tünetet vagy tünetegyüttest. A hát ágyéki szakaszán, a derék táján jelenik meg éles, szúró fájdalom formájában, mely nem sugárzó jellegű. Ami tehát afenekünk területére, az ágyékunk irányába, a comb hátulsó felébe nyilall, az nem a lumbágó, hanem inkább az isiász, azaz az ülőidegzsába jele.

De mitől fáj?
A derékfájás panaszait sokszor a gerincoszlop ferdesége, fokozott görbülete okozza. A gerincferdülés vagy a kiegyenesedett háti, ágyéki gerincgörbület miatt erősebben kopnak a csigolyák, a kisízületek elhelyezkedése megváltozik, s a környező mély hátizmokra fokozott terhelés hárul. A tartós túlterhelés görcsös állapotot idéz elő a gerincfeszítő izmokban – ez az egyik lehetséges oka a fájdalomnak.
Ha egy ügyetlen mozdulat közben erősen megterheljük a gerincoszlop mellett, a mélyben futó izomcsoportjainkat, előfordul, hogy meghúzódik egy izomrost, s ettől hirtelen heves fájdalom hasít belénk. Asérülés környékén az izmok merevvé válnak, így a derék tájéka mozdíthatatlanná keményedik. De abaj nemcsak villámcsapásszerűen következhet be: a hosszú éveken, évtizedeken át fennálló túlzott terheléstől elfajulhatnak az izmok, így sérülékenységük tovább fokozódik, és egyre gyakrabban érnek bennünket balesetek.
Éles, késszúrásszerű fájdalommal beálló lumbágót idegi érintettség is okozhat – ezen a kifejezésen agerincből kilépő idegek rándulását, nyomását értjük. A kopás miatt deformálódó, meszesedő csigolyák húzzák-nyomják a köztük kilépő idegeket, emiatt komoly fájdalmat, esetleg zsibbadást kell elszenvednünk. Ha hátizomzatunk merev és görcsös, akkor fájdalmaink csak tovább erősödnek, javulásunk folyamata pedig lelassul.

Öregek, fiatalok egy táborban
A lumbágószerű fájdalmak nem függnek életkortól, így sajnos a fiatalok sem érezhetik magukat biztonságban tőlük: főként a sportolókat, a nehéz fizikai munkát végzőket, illetve a gerincferdülésben szenvedőket sújtják. A megelőzésben fontos szerep jut az ortopédiai szűrésnek és ennek eredményeként arendszeres iskolai gyógytestnevelésnek. A kialakult gerincferdülés kezelése annál hatékonyabb, minél korábban látunk hozzá. Sportolóknál a megelőzés eszköze lehet a gyakorlatok szabályos végrehajtása, avédőfelszerelések használata, illetve az életkor és az edzettség szerint megválasztott terhelés.
De azért ne higgyük, hogy a lumbágónak használ akor előrehaladása. Jellegzetes lumbágóra hajlamosító tényező az idősebbek, különösképpen az idősebb nők körében gyakori csontritkulás. Aderékfájdalom egyik fő okozója a rossz állapotú csontok kopásra, törésre való hajlamossága, a lumbágó leggyakoribb kiváltója pedig a rugalmatlan izomzat feszes, merev helyzetben való rögzülése. Idős korban elég sűrűn fordul elő összeroppanással járó csigolyatörés, amitől agerincoszlop merev lesz, és afájdalmak állandósulnak. Bár ilyen csigolyatörések nem feltétlenül az ágyéki szakaszon fordulnak elő, a gerincoszlop statikájának megbomlása miatt apanaszok – klasszikus lumbágós tünetek formájában – mégis legtöbbször a deréktájon jelennek meg. Előbb-utóbb mindenki megöregszik, de nem mindegy, hogy hogyan: tegyünk hát azért, hogy ne kerüljünk acsontritkulásban szenvedők sajnos népes csoportjába.
A kalciumdús táplálkozás, a tej és a különböző tejtermékek fogyasztása, a rendszeres testedzés csökkentheti a baj kialakulásának valószínűségét vagy legalább mérsékli súlyosságát.

És ha mégis beállt a lumbágó?
Elsősorban pihentetésre van szükség, de a süppedős matracot nagy ívben kerülni kell. A sérült feküdjön keményebb ágyon, a lábát megemelve, így a gerinc alsó szakaszán kisebb lesz a fájdalmat kiváltó terhelés. Lumbágó esetén mindig görcsbe állnak és megmerevednek az izmok, ezt izomlazító krémekkel és gyógyszerekkel célszerű enyhíteni. Olyan krémet válasszunk, mely vérbőséget okoz: ez javítja az érintett terület vérkeringését s közelebb visz agyógyuláshoz. Mivel asérülés környékén biztosan kialakul kisebb-nagyobb gyulladás, annak csökkentése is nélkülözhetetlen feladat. A fájdalomcsillapítás tüneti kezelése aközérzet gyors javítása miatt indokolt – hiszen a jó közérzet már fél gyógyulás –, de aszenvedés csökkenése önmagában is oldhatja az izmok görcsét.
Súlyosbítja aproblémát és afájdalmakat acsigolyák közötti porckorongok esetleges kidomborodása, ha pedig bekövetkezik a lehető legrosszabb eshetőség – vagyis az, hogy a porckorong sérülése a gerincből kilépő ideg nyomása miatt izomgyengeséget, esetleg bénulást okoz –, már idegsebészi beavatkozás is szükségessé válhat.
Akinek lumbágószerű panaszai vannak, mindenképpen tartózkodjon a nagyobb súlyok emelésétől, elkerülhetetlen esetben pedig egyenes derékkal dolgozzon, inkább acombját, a lábát terhelve.
Hogy mennyi ideig tart egy lumbágó, azt nem lehet előre megmondani – elképzelhető a néhány naptól ahetekig tartó lábadozás is. Az orvosi kezelés atehermentesítésen, a fájdalomcsillapító, izomlazító, gyulladáscsökkentő gyógyszerezésen alapul. És nem lehet eléggé hangsúlyozni a gyógytorna jelentőségét sem, hiszen a későbbi kiújulástól elsősorban az védhet meg.
Persze jobb a bajt elkerülni, semmint kezelni! Megelőzésnek talán a legjobb módszer a gerinc mellett futó izomkötegek rendszeres nyújtása, lazítása és masszírozása. A jó állapotú mély hátizmokat kíméletesen erősíti az úszás – amit fiatal és idős korban is érdemes rendszeresen űzni –, de más könnyebb sportok is hasznosak. Atajcsi vagy ajóga mozgásanyaga kiválóan alkalmas agerinc melletti izmok karbantartására, a gerincoszlop mozgékonyságának megőrzésére.
A „mozgásgyógyszer” szó egyre gyakrabban hangzik el orvosok, testnevelők szájából, sőt tudományos igényű publikációk is elfogadott szakkifejezésként használják. Remélhetőleg lassan oda is eljutunk, hogy ezt a gyógyszert receptre is felírhatja az orvos.

Szerző: Dr. Osváth Péter, Europress. Ez a cikk a 2011. évi júliusi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.