Emésztési gondok és hormonproblémák? 6 terület az arcodon, ahol az aknék előre jelezhetik, ha szervezetedben valami nagyon nem oké!
A bőrünkre lehet egy hatalmas térképként is tekinteni, hiszen nagyon sok mindent megmutathat aktuális egészségi állapotunkról. Akik több időt fordítanak a minőségi pihenésre és a folyamatos hidratálásra (azaz sok vizet és folyadékot isznak), mindemellett rendszeresen sportolnak, általában tisztább és jóval problémamentesebb bőrrel rendelkeznek. Ha nem figyelünk a megfelelő folyadékpótlásra és olykor becsúszik egy-egy egészségtelen, zsíros gyorséttermi étel is, sanszos, hogy pillanatok alatt megjelennek rajtunk azok a bizonyos pattanások. Egyes emberek hajlamosabbak az aknékra, és valljuk be, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a stresszes élet és a mértéktelen koffein sem tesz túl jót bőrünk szépségének és egészségének.
Annak függvényében, hogy az arcunkon milyen foltok vagy egyéb bőrhibák jelennek meg, számos bőrproblémára megoldást találhatunk. Ám olykor nem elegendő a tüneti kezelés. Való igaz, hogy manapság már rengeteg aknéellenes termék közül tudunk szerencsére válogatni, melyek, a bőr felületére kenve általában igen hamar kifejtik hatásukat, de sok esetben az arcon lévő pöttyök valamilyen mögöttes, mélyebben meghúzódó problémát próbálnak jelezni nekünk.
Valójában mit is értünk aknék alatt?
Az akné egy olyan bőrbetegség, mely leggyakrabban az arcunkon jelentkezik, de sok esetben feltűnik a háton és a mellkason is. Akkor alakul ki, amikor a bőr megvastagszik, pórusai eltömődnek az elhalt hámsejtekkel és olajokkal, és a faggyú kiürülése akadályokba ütközik. Sajnos az akné különböző fajtáit már jól ismerjük, hiszen hellyel-közzel már mindünk találkozott legalább egy típusával élete során.
A mitesszereknél a felhalmozódott faggyú vagy akár az elhalt hámsejtek hatására a pórusok kitágulnak, utat engedve a faggyú oxidációjának. Ilyenkor jelennek meg az arcon a kis fekete pöttyök. A pattanások vörös, érintésre olykor igen érzékeny foltok, melyek szintén gyakorta éktelenkednek arcunkon, megkeserítve ezzel mindennapjainkat. A gyulladásos elváltozás sokszor gennyes ívben végződik, kinyomásra kiürül, de a nyoma még rendkívül sokáig látható a bőrön. Az akné legsúlyosabb fajtái a különböző csomók, melyek a bőr alatt gerjednek, nincsenek gennyel telítődve, ám nagyon kemény tapintásúak.
Hogyan nyomjunk ki egy pattanást?
Igazából ha kinyomjuk a pattanást, csak rosszat teszünk vele, mert akárhogy is nézzük, megbolygatjuk az arcunkat és a bőrünket. Azonban vannak olyan esetek, amikor úgy érzi az ember, hogy már muszáj kinyomni a pattanást, mert vagy olyan hatalmas méreteket öltött, hogy félő, hogy egyszercsak magától egy váratlan pillanatban kifakad, vagy annyira zavaró már a jelenléte, hogy az ügy nem tűr további halasztást. Csak abban az esetben nyomkodjuk ki a pattanást, ha már a fehér pötty megjelent a tetején! Nagyon fontos, hogy csakis tiszta kézzel lássunk neki a dolognak, különben a körmünktől és az ujjainktól átvándorló baktériumokkal több kárt okozunk a bőrünknek, mint használnánk. Óvatosan nyomjuk ki két ujjunkkal a pattanást, és a folyamat végén mindenképpen tonizáljunk vagy kenjük le valamilyen akné elleni zselével, mert ezzel nagyon sokat segítünk a gyógyulási folyamaton és a fertőtlenítésen is.