48 éve hunyt el Agatha Christie: 8 kevésbé ismert érdekesség a világ legnépszerűbb krimiírójáról
1. Ő a történelem harmadik legsikeresebb írója
A világszerte hatalmas népszerűségnek örvendő Agatha Christie könyveket több tucat nyelvre fordították le. A becslések szerint ezen könyvek eladási példányszáma meghaladja a 2 milliárdot is, és számuk folyamatosan növekszik. Ezzel pedig William Shakespeare és a Biblia mögött a harmadik helyen áll minden idők bestseller-listáján.
2. Nem részesült semmilyen formális oktatásban
Agatha Christie 1890-ben született Torquay-ban, Anglia délnyugati városában elhelyezkedő üdülővárosban. Oktatásban kizárólag otthon részesült, nem járt iskolába, így alig találkozott vele egykorú gyermekkel. Azonban elmondása szerint nagyon boldog gyermekkora volt. 13 évesen mindössze hetente két napot járt leányiskolába, később pedig Párizsban zenét tanult. Különleges érdekesség, hogy írói vénáját teljesen autodidakta módon sajátította el. Ez úgy vélem, nem véletlen, hiszen tehetséges írónak születni kell.
3. Édesapja egy igazi naplopó volt
Christie édesapja, Frederick nem dolgozott, az örökségéből tengette napjait. Legfőbb elfoglaltsága pedig a jachtclubban való kártyázgatás, és az extravagáns vacsorákra járás volt. Édesanyja, Clara viszont verseket írt, küzdött, hogy megtalálja önmagát, sőt roppant módon érdekelték a vallások, ezekkel sokat is foglalkozott.
4. Fogadásból kezdett detektívregényeket írni
Christie mindössze 11 éves volt, amikor első versét publikálta, mely egy újságban jelent meg és az elektromos villamosokról szólt. A későbbiekben – tinédzserként – több verse is megjelent a Költői szemlében, de közben folyamatosan dolgozott novellákon is, melyek akkoriban még nem keltették fel a kiadók érdeklődését. Egészen az első világháborúig nem jelentek meg detektívregényei. Ekkor is egy egészen szerencsés véletlen folytán fogott a műfajba, ugyanis a nővérével fogadott, hogy ilyen stílusban is megállja-e a helyét. A könyvnek természetesen sikere lett, ugyanis egy kiadó meg is jelentette a művet. Ettől kezdve pedig detektívregények uralták karrierjét.
5. Ő találta fel a világ két leghíresebb fiktív nyomozóját
Éles eszű detektívek bővelkednek az irodalmi felhozatalban. Azonban Christie az egyetlen olyan krimiíró, aki két egyformán világhírű fiktív nyomozót alkotott, Hercule Poirot-ot és Miss Marple-t. Hercule Poirot népszerűsége pedig akkora, hogy mai napig ő az egyetlen olyan fiktív karakter, aki gyászjelentést kapott a New York Timesban.
6. Az állandó utazás inspirált
Christie könyveinek többsége Angliában játszódik, azonban sokszor írt a világ más tájairól is, ezekről pedig azért tudott olyan hitelesen írni, mert ő maga is rengeteget utazott. Élt Franciaországba, Egyiptomban, sőt beutazta a világot egy, a Brit Birodalmat népszerűsítő expedíción. Különösen szeretett Közel-Keletre utazni, több regényét is ez a világ ihlette, sőt férjét is – aki régész volt – egy ásatáson ismerte meg.
7. Egyszer eltűnt, és több ezren keresték
December 3-án, miután szeretett édesanyját elvesztette, és férje hűtlensége is napvilágra került, lányát a háztartási alkalmazottakra bízta, és elhajtott az éjszakába. Másnap reggel csak az autóját találták több mérfölddel arrébb. Ekkor az egész ország pánikba esett, és megkezdődött egy intenzív kutatási és mentési művelet, melyben több ezer rendőr és önkéntes vett részt. Azonban hiába keresték, nem találták meg. Végül 11 nappal azt követően, hogy elhagyta otthonát, felismerték egy észak-angliai gyógyszállóban, ide a vezetéknevével jelentkezett be.
8. Időnként álnevet is használt
Christie a legtöbb regényét, színdarabját a saját nevével jelentette meg. Azonban sokan nem tudják, de hat romantikus regényt is írt, Mary Westmacott álnéven. Azonban a kiadók inkább a detektívregényeit követelték vissza.
(Wikipédia kép forrása: Wikipédia - Agatha Christie)