Hogy ne kelljen annyi maradékot kidobnod: 11 praktikus tipp konyhai takarékoskodáshoz

Borítókép: Hogy ne kelljen annyi maradékot kidobnod: 11 praktikus tipp konyhai takarékoskodáshoz Forrás: Éva magazin / Europress
Magyarországra sajnos nagyon jellemző a pazarlás: háztartásonként évi több tízezer forintnyi ételt dobunk ki... Pedig akár kis odafigyeléssel is sokat spórolhatunk – nem csak a karácsonyi szezonban.

1. A kenyered java

Ha a család nem nagy kenyérfogyasztó, vágd félbe az egész veknit, és az egyik felet tedd a mélyhűtőbe. Előtte akár fel is szeletelheted. Szükség esetén percek alatt felenged, de még gyorsabb, ha a fagyott szeleteket egyenesen a kenyérpirítóba teszed, és a kiolvasztás funkciót használod. A szikkadt kenyér pedig isteni kenyérfelfújtnak vagy olasz kenyérsalátának elkészítve!

2. Tejtermékek adagolva

A tejet le lehet fagyasztani kis adagokban, így könnyebb később felhasználni. a ma- radék reszelt sajtot kis műanyag dobozban teheted a mélyhűtőbe. Pizzára, tészták- ra felengedés nélkül szórhatod. a natúr joghurthoz keverj bogyós gyümölcsöket, pépesített banánt, majd kis dobozkában vagy jégkrémformában, jégkrémpálcikával fagyaszd le – pár óra alatt kész is a házi édesség.

3. Saláta zacskó nélkül

Ha egyszer kibontod a zacskóját, gyorsan megromlik, inkább válassz helyette friss fejes salátát, az sokkal tovább eláll. Ha jobban szereted az apróbb levelűeket, válaszd a vízitormát, bébispenótot, rukolát, madársalátát.

4. Krumpli a sötétben

A helyes tárolás akár a duplájára is növelheti a burgonya élettartamát. Tartsd hűvös, sötét helyen, az ideális hőmérséklet 5–8 fok között van. A hűtőbe ne tedd. A legjobb, ha papír- vagy vászonzsákban tárolod, mert így nem rohad és nem csírázik.

5. Régi alma nem vén alma

A régi almát belereszelheted például zabkásába, vagy főzz meg egy pár hámozott szeletet krumplival együtt, és sült kolbásszal tálalhatod. De készülhet belőle kompót vagy almaszósz is.

6. Hús egészben

Az előre csomagolt szeletelt szalámi, sonka, csirkemell tényleg pénzkidobás. Ezek helyett válassz inkább egy nagyobb darab füstölt sonkát, csirke- vagy pulykamellet. Süsd meg és szeleteld vékonyra. Szükség szerint ezek is fagyaszthatók. A fogyasztás előtti éjszaka vedd ki, hogy felengedjen.

7. Irány a pékség!

A szupermarketek péktermékei ugyan nagyrészt frissen készülnek, de a házi kenyeret semmi sem pótolhatja... Nézz körül inkább a környéketeken, biztos találsz rendes házi kenyeret, péksüteményeket kínáló boltot.

8. Ne drága olajjal

Ha az olaj íze nem érződik karakteresen az elkészült ételben, használj normál napraforgóolajat a drága olíva helyett. Töltsd egy szép üvegbe, így jobban esik majd ránézni a kamrában.

9. Rend a lelke

Egy jól átlátható szekrényben vagy kamrapolcon azonnal látod, hogy miből tudsz gyors vacsorát rittyenteni. a közeli lejáratú élelmiszerek zacskóit, üvegeit tedd előre, azokat használd el előbb. A finom, drágább olajokat csak salátákra vagy kész ételekre locsold.

10. Vacsora a mélyhűtőből

Mivel minden étel fagyasztva is legfeljebb pár hónapig tartható el, mindig inkább a friss ételek fogyasztására törekedj. Egy hónapban egyszer csak a mélyhűtőben fellelhető hozzávalókból csinálj ebédet, vacsorát.

11. Nem a készételre

Ahelyett, hogy ezekre a drága, egészségtelen és rossz minőségű élelmiszerekre költenél, hétvégenként szánj pár órát a főzésre. Vannak ételek, melyeket nagy adagokban érdemes készíteni, mint a pörkölt, a raguk, a levesek. Ezeket kis adagokban le is fagyaszthatod, hátha szükség lesz hétközben egy gyors vacsorára, ebédre.

Már kapható az Éva Advent! Különszámunkat házhoz is rendelheted. elofizetesem.hu/evaadvent