Mihez kezdj az ünnepi maradékkal? 13 tipp

Borítókép: Mihez kezdj az ünnepi maradékkal? 13 tipp Forrás: pexels/Ella Olsson
Ti is túlbecsültétek a család karácsonyi, újévi fogyasztását? Ne dobjatok ki semmit, segítünk.

Elöljáróban fontos leszögezni, hogy bár vétek kidobni a maradékot, azért mindig legyünk óvatosak, mert a megromlott étel komoly egészségügyi problémákat okozhat a gyomorrontástól az ételmérgezésig. Általános szabály, hogy gombás ételeket és olyan főtt tésztákat, amelyek nyers anyagokkal (pl. mák, túró) készültek, nem használhatunk fel újra. Ha gyanús, inkább öntsük ki, ne ezzel takarékoskodjunk.

Van azonban néhány étel, amelynek még hasznát vehetjük. Íme:


1. A maradék dióbelet, mandulát, mogyorót (összevágva vagy darálva) tegyük jól záródó zacskóba és helyezzük a mélyhűtőbe, ahol akár egy évig is eláll. Felhasználás előtt szobahőmérsékleten engedjük fel.

2. A megkeményedett sajtot áztassuk tejben, majd tiszta ruhában szárítsuk meg. Ismét friss és ízletes lesz.

3. Maradék pörkölt kiváló alapanyaga lehet később a székelykáposztának, rakott káposztának, hortobágyi húsos palacsintának. Kis adagokban lefagyasztva sokáig felhasználható.

4. A sült hús maradéka apróra vágva vagy darálva, tejföllel elkeverve isteni ízt ad például a rakott tésztának vagy más töltelékes étkeknek.

5. Ne várjuk meg, amíg a karácsonyra beszerzett, de el nem fogyasztott gyümölcsök romlásnak indulnak. Tartósítsuk őket aszalással! Ez alacsony hőmérsékleten történő vízelvonást jelent. A gyümölcsöt mossuk meg, szükség esetén hámozzuk (pl. narancs, banán), majd daraboljuk egyenlő nagyságú, nem túl nagy darabokra. Helyezzük a tepsit 60-70 fokos sütőbe, nyert ügyünk van, ha légkeveréses. A szárítás idejét nem lehet előre meghatározni, ez mindig az adott gyümölcs nedvességtartalmától függ, akár több óra is lehet. Addig maradjon a sütőben, amíg összenyomva nedvesség nem préselhető belőle.

6. Próbálkozhatunk a szitára tett almakarikák forró radiátoron történő szárításával, s ha ügyesek vagyunk, ez is isteni finomra sikerül.

7. A főtt hús pástétomok alapanyaga, vagy egyszerűen készítsünk mellé valami könnyű főzeléket, jól fog esni a sok nehéz étel után.

8. A párolt rizs rakott ételek elkészítéséhez használható.

9. Burgonyapüréből fincsi pogácsa süthető. A tört krumpliból pedig tojással, zsemlemorzsával, fűszerekkel összekeverve, pogácsa alakúra formázva, olajban kisütve ízletes főzelékfeltétet kapunk.

10. A főtt leveszöldséggel készítsünk rizottót vagy salátát.

11. A száraz zsemle vagy kifli töltelékekhez használható, kockára vágva, pirítva levesbetét, darálva pedig házilag készült zsemlemorzsa.

12. A gyümölcsök fenséges bólé alapanyagai is, kísérletezzünk bátran.

13. És végül: a narancshéj a radiátoron szárítva isteni illatot varázsol a lakásba.

Neked is van néhány jól bevált trükköd? Oszd meg kommentben!