Reflektorfényben: a szeder

Borítókép: Reflektorfényben: a szeder
A szeder egész biztosan az élet apró örömeinek egyike.

Mindenki szereti a bogyós gyümölcsöket, melyek közé a szeder is sorolható, ám ezt a fajtát sokan nem eszik szívesen, mert "túl savanyú". Pedig valójában csak akkor, ha éretlen. A jól megérett szedret épphogy csak ujjaink közé tudjuk fogni anélkül, hogy szétnyomódna, olyan puha és lédús, és az íze a fellegekig repít.


Fotó: Nyersiker

Édes, zamatos, egy-két falatban visszaköszön a savanykás íz, és gondolatainkban egy nagyon különleges, kényeztető, de nem túl romantikus nyári délután villan fel. A szeder olyan, mint egy titokzatos és sokoldalú, finom, édes, szemet gyönyörködtető, de rafinált nő, akit ha nem kezelnek megfelelően, könnyen örökre eltünthetetlen nyomot hagyhat maga után.

Mivel nem sűrűn jutunk ehhez a kiváló gyümölcshöz, ha vásárolunk belőle, általában csak kisebb mennyiségben szoktuk tenni. Én leginkább magában szoktam fogyasztani, nem habzsolva, minden egyes szemre külön odafigyelve, de gyönyörű színű smoothie készíthető belőle más gyümölcsökkel kombinálva, vagy akár fagyi, gyümölcskrém alapanyaga is lehet, továbbá pont egyedisége és karakteres íze miatt egy nyári zöldsalátát is szuperül fel tud dobni, csak szórjuk a jégsaláta, rukkola, madársaláta és reszelt céklacsíkok közé, majd locsoljuk meg egy pici citromlével.

A szedernek számos jótékony tulajdonsága van, egészen olyan, mintha a sok hatóanyag, ami megtalálható benne, a picike bogyókba lenne csomagolva, mint egy igazi vitaminbomba, és ezek a pici bombák állnak össze az egész gyümölcsbogyóvá.

Természetesen magas rosttartalommal rendelkezik, így segítve az emésztést. Kimagasló antioxidáns tartalmú, csakúgy, mint a vele rokon bogyósok, így segít a rák elleni harcban. A benne találhato antociánok segítik a gyulladáscsökkentést, mellesleg ezek azok az anyagok, melyek a szeder mély fekete- bordó színét adják. Az antioxidánsok semlegesítik a szabad gyököket, melyeknek a rák kialakulásában van szerepük. Két maréknyi szeder tartalmazza a szervezet számára szökséges C-vitamin felét, ezzel támogatva az immunrendszert.

Mint a többi bogyós gyümölcs is, a szeder is nagy mennyiségben tartalmaz ellagic savat, mely védi a bőrt az ultraviola sugaraktól, sőt, egyes kutatások arra az eredményre jutottak, ez a vegyület vissza is tudja fordítani a nap által okozott károsodásokat, sőt, a ráncosodás is elkerülhető általa. A bőrrák megelőzésében és a tumornövekedés és áttétek keletkezésének elkerülésében a szeder cianidin-3-glükóz tartalmának van szerepe.

A szeder kiváló menstruációs panaszokkal küszködő nőknek, ugyanis fitoösztrogén-tartalma - természetesen előforduló növényi ösztrogén - segít elkerülni a puffadást, az ételek utáni kívánósságot, valamint a menopauzás tüneteket (pl. hőhullámok).

Mivel nagyon magas rosttartalommal rendelkezik, jótékonyan hat emésztésünkre és bélfunkcióinkra, hiszen növeli a salakanyag mennyiségét és az kevesebb idő alatt haladhat végig a bélrendszeren. Én nyers vegán táplálkozást folytatok, de aki nem, nagyon figyeljen, hgy lehetőleg ne egyen gyümölcsöt főtt étkezés után, sajnos egy általános hiba, hogy gyümölcsöt desszertként fogyasztanak, holott azt pont előbb kéne, ugyanis a magas víztartalmú gyümölcsök gyorsan megemésztődnek, szeretnének minél hamarabb kiürülni, viszont ha ott a nehéz, esetenként zsíros főtt étel, amely emésztése hosszú órákat vesz igénybe, a gyümölcs beleütközik, nem tud távozni, így okozva puffadást, gázosodást, rossz közérzetet. Ha tudunk, délelőtt fogyasszunk csak gyümölcsöket. A jó bélmozgást a bélrákra való hajlam alacsonyabb valószínűségével azonosítják.

Mivel a szederben a napi ajánlott K-vitamin mennyiség 36 %-a megtalálható, így segít meggátolni a vérrögképzést és a kalcium minél jobb felszívódásában is közrejátszik.

Ennek a gyümölcsnek nagyon alacsony az energiatartalma, két nagy maréknyi kevesebb, mint 1gramm zsírt tartalmaz, viszont 2 gramm fehérje is van benne, nincs benne koleszterin.

A szederlevélből készült tea kiváló hasmenés ellen, salaktalanítónak vagy izzasztó teának, emellett ismert vércukorszint csökkentő hatása, fertőtleníti a szájüreget, gargarizáló szer, fogínygyulladás-csökkentő, továbbá aranyér elleni ülőfürdőnek is alkalmazható. Május és augusztus közt gyűjtsük a szederleveleket, szárítsuk ki őket, 2-3dl forró vízhez adjunk egy teáskanálnyi felaprított levelet.

Tanninokban (csersavakban) gazdag, melynek érösszehúzó tulajdonsága van, ez védi a hajszálereket.

Látható, a szeder kívül-belül kényeztet. Fogyasszuk bátran, ne csak a rózsaszínen csillogó és finom bájával csalogató málnának szavazzunk bizalmat, egy feketébe nyúló, igazi érett szeder legalább ugyanazt az ízélményt tudja nyújtani.

Szerző: Bogár Nikolett, Nyersiker blog (A szerző Facebook oldalán, a Nyersikeren még rengeteg hasznos tippet találtok, kattintsatok ide érte.)