Süssünk a kertben: barbecue

Borítókép: Süssünk a kertben: barbecue
Kinek van kedve a konyhában pepecselni, amikor odakint hétágra süt a nap, és a szabad tűzön is színes, változatos menüt tudunk előállítani?

Az adagok 8 személyre szólnak. Már előző nap elkészíthetjük és behűthetjük a barbecue-mártást, a pizzatésztát pedig kivehetjük a mélyhűtőből. Négy órával a vendégek érkezése előtt érdemes bepácolni a rákokat, kiklopfolni a csirkemelleket. Két órával a sütés kezdete előtt megfőhet a krumpli, elkészülhet a salátaöntet, és az újhagymát is feldarabolhatjuk – ha jó hideg vízbe tesszük, friss és ropogós marad. S miközben a kertben már begyújtjuk a grillsütőt, még marad idő arra is, hogy a rákokat nyársra tűzzük és elkészítsük hozzájuk a mártást. Így nem kell ki-be szaladgálnunk: minden további művelet már a szabad ég alatt zajlik.

Citromos rák argentin mártással

Hozzávalók:
24 db közepes („jumbo”) garnélarák
2 kávéskanál csilipor
2 citrom leve és citromkarikák
3 evőkanál olívaolaj
só, frissen őrölt fekete bors
A „csimicsuri” (vagy egyszerűen argentin) mártáshoz:
egy csokor petrezselyem
2 szál friss oregánó (szurokfű)
2 gerezd fokhagyma
másfél deci olívaolaj
1-2 evőkanál vörösborecet

1. A rákok fejét távolítsd el, de a páncélt hagyd rajtuk, majd egy tálban szórd meg őket csilivel, öntsd rá az olajat, a citromlevet, sózd, borsozd, add hozzá a citromkarikákat, forgasd össze, és fóliával lefedve tedd hűtőbe. A kis fa- vagy bambusznyársakat, amelyekre majd felszúrod őket, ugyanerre az időre áztasd vízbe, nehogy megégjenek.

2. A mártáshoz a petrezselymet, az oregánót és a fokhagymát aprítsd nagyon finomra, keverd össze az olajjal és az ecettel, és hagyd állni legalább fél óráig.

3. A rákokat tűzd fel a nyársakra, tedd közvetlenül a beolajozott grillrácsra, és süsd minden oldalukon legalább 3-4 percig, míg szép rózsaszínűek nem lesznek. Az se baj, ha kicsit megpörkölődnek. Előételnek tálalhatod, és akkor kínáld hozzá a mártást a vendégeknek, amikor már eltávolították a páncélt.

--pagebreak--

Grillezett csirkemell

Hozzávalók:
8 darab csirkemell
1 evőkanál napraforgóolaj
A mártáshoz:
3 deci kóla
1 üveg barbecue-szósz
1 evőkanál méz
1 evőkanál Worcestershire-szósz
kis vaj, csipetnyi pirospaprika
A tálaláshoz:
8 ciabatta vagy kis cipó
fél deci majonéz
fél deci tejföl vagy tejszín
szeletelt paradicsom
salátalevelek

1. A mártáshoz az összes hozzávalót keverd össze egy serpenyőben és forrald fel. Vedd kis lángra és fedő nélkül melegítsd kábé 15 percig, míg be nem sűrűsödik. Ízlés szerint tovább is fűszerezheted. Egyharmadát tedd félre a tálaláshoz.

2. A csirkemellet klopfold ki úgy másfél centi vékonyra. Még jobb, ha két réteg zsírpapír között sodrófával nyújtod ki, így nem lesz cafrangos a széle. Sózd, borsozd, kend meg olajjal. Hagyd állni 20 percig. Ekkor a beolajozott rácson mindkét oldalát 3-4 percig pirítsd, majd kend meg a mártással, és gyakran forgatva 12–16 perc alatt süsd készre.

3. A kenyeret csak akkor melegítsd meg, amikor a csirke már majdnem kész.

4. A majonézzel összekevert tejföllel kend meg a kenyérszeletek egyik oldalát, szeletelj rá paradicsomot, azon helyezd el a kész csirkemellet. Belecsempészhetsz még egy kanál mártást is. Salátalevelekkel díszítsd.

--pagebreak--

Saláta újkrumpliból

Hozzávalók:
70 deka újkrumpli (lehetőleg piros és fehér héjú vegyesen)
1 csomó újhagyma
mogyoróhagyma
2 evőkanál fehérborecet
2 evőkanál napraforgóolaj
4 evőkanál tej
másfél deci tejföl

1. A krumplit alaposan mosd meg és egy nagy fazék sós vízben főzd 20 percig – de óvatosan, mert az újkrumpli nagyon hamar megpuhul. Szűrd le és vágd félbe.

2. Az újhagymát hosszában negyedeld fel, aztán vágd 2-3 centis darabokra és tedd félre jéghideg vízbe. Néhány mogyoróhagymát apríts nagyon finomra, öntsd rá az ecetet, és hagyd állni vagy 10 percig.

3. Akkor szűrd le, keverd össze a tejföllel, a tejjel, a napraforgóolajjal, és öntsd rá a krumplira. Az újhagymát is szűrd le és forgasd bele a salátába. Hidegen is, melegen is finom.

--pagebreak--

Barackos pizza

Hozzávalók:
fél kiló mélyhűtött pizzatészta
70 deka sárgabarack (ez is lehet mélyhűtött, ha még nincs idénye)
1 evőkanál porcukor
1 narancs kifacsart leve
2 szál rozmaring
rétesliszt
25 deka ricotta krémsajt
2 evőkanál méz
2 evőkanál cukor
vaj

1. A tésztát már előző nap kiveheted a mélyhűtőből. A barackokat felezd el és magozd ki, tedd közéjük a rozmaringszálakat is, egy serpenyőben hintsd meg porcukorral, öntsd rá a narancslevet és hagyd állni.

2. A tésztából készíts 8 gombócot, nyújtsd ki és formálj kábé 20 centi átmérőjű köröket. Liszttel megszórt sütőlapra helyezd őket, fóliával takard le és tedd hidegre.

3. Közben a ricottát a mézzel, a cukorral (esetleg némi narancsaromával) verd habosra.

4. A barackokat a serpenyővel együtt tedd a tűzre, és addig süsd, amíg a gyümölcsök kicsit meg nem barnulnak. Akkor öntsd le a levét, a barackokat pedig tedd félre arra az időre, amíg a tésztaalap elkészül.

5. A pizzákat közvetlenül a rácson süsd 1-2 percig, míg az aljuk aranybarna nem lesz. Akkor csúsztatsd vissza a sütőlapra, gyorsan fordítsd meg, a megsült felét kend meg olvasztott vajjal és ricottával, amibe óvatosan ültesd bele a barackokat. Finoman hintsd meg a félretett főzőlével és díszítsd rozmaringszál-darabkákkal.

6. Így tedd vissza a pizzákat a rácsra és még 3-4 percig süsd, hogy az aljuk is megpiruljon. Azon nyomban, forrón kínáld.

Szöveg: Simándi Júlia, fotó: William Meppem