Titkos receptúra: így lesz tökéletes az otthon sült gesztenye
Olaszország Európa legnagyobb gesztenyetermelője, és egy különösen értékes fajtát termesztenek Toszkána Mugello régiójában. A gesztenye szezonja nagyjából szeptembertől januárig tart, és különösen népszerű hálaadás, karácsony és szilveszter körül. Az olasz nyelvnek két neve van a gesztenyére: castagne (a kisebb, gyakoribb fajtákra) és marroni (a nagyobb, értékesebb szív alakú fajtákra).
Mikor van a gesztenyeszezon?
Magyarországon a gesztenye október elején kezd megjelenni a boltokban, és december végén zárja szezonját – éppen időben, az ünnepekre! A zöldségosztályon kereshetjük és lemérve, súly alapján vásárolhatjuk meg.
Hogyan válasszuk ki az ideális jelölteket?
A jó gesztenyének feszes, fényes héjúnak, és nagyon keménynek kell lennie. Ha a héj ráncos és puha, vagy összezsugorodott a héjban maga a gesztenye (rázással ellenőrizhetjük), akkor az nem jó jel.
Be kell áztatnom a gesztenyét pörkölés előtt?
Míg egyes receptek azt javasolják, hogy pörkölés előtt áztassuk be a gesztenyét, a mi verziónkban nem szükséges. Pörkölés előtt mindössze annyit kell tenni, hogy leöblítjük, megtisztítjuk, majd megszárítjuk a gesztenyét. Ennyi az összes előkészület!
Meddig jó a gesztenye?
Ha vásárlás után a hűtőszekrényben fedett, légmentesen záródó dobozban tatjuk, a gesztenye 2-3 hétig is eláll. Pörkölés után hűtve 2-3 hétig még fogyasztható.
És akkor íme, itt a tökéletes sült gesztenye receptje:
- 450 g friss gesztenye, megmosva és szárítva
Hogyan szolgáljuk fel a sült gesztenyét?
A legfinomabb, ha a sült gesztenye egyenesen a sütőből kerül a tányérunkra, csak úgy magában. Ha azonban fel akarjuk dobni valamivel, rengeteg lehetőségünk van. Kipróbáltuk már fűszervajjal: a rozmaring és só nagyon jól áll neki. Az édesszájúaknak sem kell szomorkodniuk: a szerecsendió és cukor tökéletesen passzol a sült gesztenyéhez. Mindkét változat mehet töltelékként húsokhoz, vagy turmixolva tésztákra szószként.