Mézes-joghurtos mousse

Borítókép: Mézes-joghurtos mousse
Mézes-joghurtos mousse
Elkészítési idő: 10 perc (+1 éjszaka hűtés), főzési idő: 5 perc

Hozzávalók:
- fél kiló görög joghurt
- 20 deka méz
- 2 deci tejszín
- 1 rúd vanília
- 1 kávéskanál zselatin
- 1 evőkanál víz
- 2 tojásfehérje
-2 evőkanál porcukor

Az aszúszőlőhöz:

-1,2 deci víz
- 10 deka méz
- 5-10 deka aszúszőlő (6 személyre)


1. Egy tál fölé tégy finom lyukú szitát (vagy muszlinnal bélelj ki egy szűrőt), öntsd bele a joghurtot, fedd le és egy éjszakára tedd hűtőbe, hogy jól lecsöpögjön.

2. Közepes lábosban keverd össze a mézet, a tejszínt, add hozzá a hosszában kettévágott vaníliarudat, és kis lángon addig kevergesd, míg a méz meg nem olvad.

3. Közben a zselatint keverd össze egy kis vízzel hőálló bögrében, állítsd bele egy vízzel teli láboskába, és addig forrald, míg a zselatin szét nem olvad. Ekkor öntsd hozzá a mézes-tejszínes keverékhez, de közben folyamatosan kevergesd! A vaníliát most már kiveheted. Amikor kihűlt kézmelegre, jöhet bele a joghurt – keverd simára.

4. A tojásfehérjéket olyan keményre verd fel, hogy kis hegycsúcsokat alkossanak. Óvatosan forgasd bele a porcukrot, majd egyesítsd a kétféle keveréket. Máris kanalazhatod a desszertpoharakba, de legalább 3 óráig még hűtened kell, hogy szépen összeálljon.

5. Közben az aszúszőlőt vízzel, mézzel addig forralgasd egy kis lábosban, amíg a szirup be nem sűrűsödik. Hűtsd ki a szőlőt, de szirupot se öntsd ki!

6. Tálald a mousse-t a mézes aszúszemekkel díszítve és a sziruppal meglocsolva.

Toptipp: A desszertnek attól függ, hogy milyen mézet használsz hozzá. Aszúszemeket szerezni nem könnyű, különösen nem szárral együtt, mivelhogy az aszút szemenként szüretelik. Jól helyettesíthető azonban a sokféle méretben és színben kapható aszalt szőlőszemmel – a mazsolával.

Tipp: Jellegzetes görög szokás apró falatkákkal borítani az asztalt, és az ouzo (ánizsos pálinkaféle) vagy a retzina (gyantás ízű fehérbor) mellé bekapni ezt-azt. Ezeket a falatokat mezethesnek vagy egyszerűen mezének hívják. Sokféle – olívaolajjal, citromlével és oregánóval ízesített – változatukból nemigen hiányozhat az olajbogyó, a feta, a tzatziki (joghurtos-fokhagymás uborkasaláta), a sült paprika, a panírozott tintahalkarika, a paradicsom és az uborka. Kenyér helyett gyakran pitát kínálnak hozzájuk. Ha többet akarsz tudni, nézegesd a www.gorogkonyha.lap.hu weboldalt.