Húsvét görög módra – 5 finomság

Borítókép: Húsvét görög módra – 5 finomság
Piros tojás, báránysült, illatos sütik – hasonlít, és mégis más.

Halfalatkák nyárson
Előkészítési idő: 20 perc
Sütési idő: 10 perc
Hozzávalók (6 személyre): 60 deka vegyes tengeri halfilé (tonhal, kardhal, menyhal, ahogy tetszik), 12 fej tavaszi hagyma, 1 nagy piros és 1 nagy sárga kaliforniai paprika, 2 közepes cukkini, 1 evőkanál szárított szurokfű (oregánó), egy marék friss petrezselyem, só

1. Aprítsd fel a halakat kábé 3 centis darabokra. Az előzőleg alaposan beáztatott kis fanyársakra tetszés szerinti sorrendben tűzdeld fel a haldarabokat, a kockára vágott paprikákat, az elfelezett hagymákat és a karikára vágott cukkinit. Finoman sózd meg.

2. Keverd bele az oregánót az olajba, és a grillrácson kend meg vele a nyársak minden oldalát.

3. Időnként megforgatva a nyársakat, pár perc alatt süsd őket kicsit barnára. Ellenőrizd, hogy a halfalatok belül is megsültek-e. Jól mutat, ha tálalás előtt megszórod aprított petrezselyemmel.

TIPP: Az ortodox görögök nagyon erősen ragaszkodnak a húsvéti hagyományokhoz. Szinte minden háznál szabad tűz fölött, nyárson forgatják a tejes bárányt (nálunk ilyenkor még nem elég jó az idő, de a báránycsülök roston se rossz), sütik a számtalan mézédes süteményt, és festik a tűzpiros – kizárólag piros! – tojásokat. Amit aztán nem esznek meg, csak díszítésre használnak. A lakoma előtt és után uzó vagy raki, közben pedig különféle borok fogynak az ilyenkor összegyűlő nagy családok körében. Érdemes megkóstolni a recinát, ami nagyobb üzletekben itt is kapható, mert eleinte szokatlan gyantás íze a kedvencetekké válhat.


Nahát, mi van itt?
Katt a linkre és megtudod.

--pagebreak--

Roston sült báránycsülök

Előkészítési idő: 15 perc
Sütési idő: 1 és háromnegyed óra
Hozzávalók (6 személyre): 2 kiló báránycsülök csontjával együtt, 1-1 csokor oregánó, rozmaring és kakukkfű, egy egész fej fokhagyma gerezdjei, 2-3 citrom leve, só, frissen őrölt fekete bors, extra szűz olívaolaj

1. Melegítsd fel a sütőt 160 fokra.
2. Hasogasd be a húst egy éles késsel, aztán a résekbe tömködd bele a megtisztított, félbevágott fokhagymákat, valamint a felaprított fűszereket. Sózd és borsozd meg, aztán locsold olívaolajjal és citromlével.
3. Tegyél grillrácsot egy tepsibe, helyezd el rajta a húst, aztán takard le fóliával és tedd a sütőbe. Egy és háromnegyed óra talán elég neki, de úgy is számolhatsz, hogy a hús minden fél kilójára 20 perc + még 20 perc az egésznek. Szurkáld meg: ha úgy érzed, hogy belül már omlós, akkor vedd le róla a fóliát, hogy szépen megpiruljon.
4. Tedd tálalóedénybe, de még 10 percre fóliázd vissza, mielőtt szeletelnéd.
5. A tepsiben maradt lét szűrd le, adj hozzá még egy kis citromlevet, és amikor asztalra teszed a húst, külön kínáld mellé, bár a mártás általában nem része a hagyományos görög elkészítési módnak. De nagyon finom!

TIPP: Megkérheted a hentest, hogy csontozza ki a csülköt, ízesítsd a húst, aztán a csontot tedd vissza – ebben az esetben a fűszerek jobban átjárják. Ha sülés közben fogy a hús alól a lé, pótold citromlével kevert vízzel. Ne hagyd, hogy leégjen! A friss fűszerek helyett használhatsz szárítottat is, 1-1 púpozott kávéskanállal.

--pagebreak--

Uborka fetával és mentával

Elkészítési idő: 15 perc
Hozzávalók (6 személyre): 2-3 kígyóuborka (kábé 40 deka), 40 deka fetasajt, egy merék friss mentalevél, jó fél deci extra szűz olívaolaj, 1-2 evőkanál citromlé, só, frissen őrölt fekete bors

1. A finomra vágott mentaleveleket és a lecsöpögtetett, szétmorzsolt fetasajtot keverd össze egy tálban.

2. Az alaposan megmosott uborkát úgy hámozd meg, hogy mókásan csíkos legyen. Aztán szeleteld fel vékonyra.

3. Tedd salátás tálba, szórd rá a fetát és a mentát. Egy jól záródó csavaros üvegben alaposan rázd össze az olívaolajat, a citromlevet, a sót és a borsot, aztán locsold meg vele a salátát.

--pagebreak--

Falusi saláta

Elkészítési idő: 15 perc
Hozzávalók (6 személyre): 3-4 közepes szem paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 nagy zöld kaliforniai paprika, 2 közepes fürtös uborka, 5-6 szardella, 8-10 deka fekete olajbogyó, 1 kávéskanál szárított oregánó, só, frissen őrölt fekete bors, extra szűz olívaolaj, esetleg balzsamecet

1. A gerezdekre vágott paradicsomot, a vékonyra felszeletelt hagymát, zöldpaprikát, uborkát, a lecsöpögtetett, feldarabolt szardellát, valamint az olajbogyókat és az oregánót forgasd össze egy tálban.

2. Locsold meg olívaolajjal, sózd, borsozd ízlésed szerint. Vagy tedd az asztalra az ízesítőket, hogy ki-ki kedve szerint fűszerezzen. Balzsamecetet is kínálhatsz hozzá

--pagebreak--

Baklava

Elkészítési idő: 30 perc
Sütési idő: 1 és egynegyed óra
Hozzávalók (40 szelethez): 25–30 lap kész rétestészta, 1 kiló dió, 40 szem egész szegfűszeg, 25–30 deka vaj
Az öntethez: 60 deka kristálycukor, 8 deci víz, egy-két szelet citrom, 1 kávéskanál őrölt fahéj

1. A cukorsziruphoz az összes hozzávalót keverd össze egy közepes lábosban. Forrald fel és fedő nélkül főzd 12 percig, amíg jó sűrű nem lesz. Tedd félre, hagyd szobahőmérsékletűre hűlni. A citromszeleteket vedd ki belőle.

2. Közben melegítsd fel a sütőt 180 fokra, és kenj ki vajjal egy mély sütőtálat. Daráld meg a diót.

TIPP: A baklavának is számos változata létezik, a leggyakoribb eltérés a fenti recepttől az, hogy nem cukor-, hanem mézszirupot öntenek a tésztára.

3. Két réteg rétestésztát helyezz el a sütőtál alján úgy, hogy 5-5 centivel túllógjon. Négy lapot pedig morzsolj szét az ujjaid között és hintsd rá. Teríts szét rajta úgy másfél csésze darált diót, tegyél rá néhány darab kockára vágott vajat. Megint morzsolj szét egy lapot, aztán újra hintsd meg dióval, kevés vajat is tegyél rá. Így folytasd, amíg már csak öt tésztalap marad. Legfölül dió legyen. Most borítsd be szép simán a maradék – nem szétmorzsolt – lapokkal, a túllógó végeket pedig hajtsd rá óvatosan.

4. Nagyon éles késsel vágd fel a tésztát rombusz alakú darabokra, mindegyik szelet közepébe szúrj bele egy szem szegfűszeget.

5. A maradék darabokra vágott vajat helyezd el a baklava tetején, és egy órára told a sütőbe. Szép aranysárga legyen.

6. Ha kész, öntsd rá az összes szirupot. Úgy jó, ha a tészta még nagyon forró, az öntet meg már kihűlt, így a tészta jobban beissza az édes levet, mégis ropogós marad. Hagyd a sütőtálban egy kicsit még hűlni.

Szöveg: Simándi Júlia, fotó:Brett Stevens / Acpsyndication.com