Mit üzen a testünk a pánikrohammal? A pszichiáter elmondja, és azt is, mit tehetsz ellene
A szakember szerint fontos megérteni, hogy a pánikrohamok nem feltétlenül valós veszélyre utalnak, a test gyakran külső helyzetekre adott túlzott fizikai reakcióját tükrözik. A pszichiáter elmondja, hogyan értelmezhetjük újra ezeket a reakciókat és mit tehetünk azok megértése, kezelése érdekében.
Túlterhelt vagyok
Bizonyos esetekben a pánikrohammal a testünk azt is üzenheti, hogy túl sok stressz ér minket, és nehezen tudjuk feldolgozni. A megterhelő időszakokban a test fizikai tünetekkel reagál, például fejfájással vagy szédüléssel, és a pánikroham is adekvát.
Mit tehetsz: érdemes időt szánni a mindennapi életed, és az időbeosztásod átértékelésére. Mennyit dolgozol? Mennyire vagy stresszelt a kapcsolataid miatt? Képes vagy-e eleget pihenni? Ha túlterhelt vagy, a test reakciója figyelmeztetés lehet arra, hogy lassíts és találj időt a pihenésre.
Azt hiszem, valami veszélyes történik
A testünk nem mindig tud különbséget tenni a valódi és a vélt veszély között. Például egy zsúfolt autópálya is válthat ki olyan reakciót, mintha veszély fenyegetne, miközben valójában nincs közvetlen veszély. A pánikroham során ebben a helyzetben a testünk vészhelyzeti reakciókat produkál, például gyors szívverést vagy szédülést.
Mit tehetsz: fontos a racionális gondolkodás, emlékeztesd magad arra, hogy bár stresszes lehet az adott helyzet, nincs közvetlen életveszély. A logikus gondolkodás segíthet megfékezni a pánikreakciót.
Nehezen kommunikálom az érzelmeimet
Minden embernek vannak érzelmi és fizikai reakciói egy-egy helyzetre vonatkozóan, azonban van, amikor a két reakció egymástól eltér, az zavart okoz a gépezetben. Amikor az érzelmek és a testi reakciók keresztezik egymást, az pánikroham formájában jelenhet meg.
Mit tehetsz: legyél tudatában az érzelmi állapotodnak. Ha például szomorú vagy stresszes gondolatok gyötörnek, ismerd fel ezeket, és emlékeztesd magad arra, hogy ezek az érzések lehetnek a testi reakcióidnak az okai. Az érzelmek felismerése segíthet a két részleg együttműködésében és a kommunikáció javításában.
A szakember szerint a testünk fontos információközvetítő, és lényeges megtanulnunk meghallani, mit mond, ugyanis ez kulcsfontosságú a pánikrohamok megértésében és kezelésében. Ne hagyjuk figyelmen kívül ezeket az üzeneteket, mert a testünk nem azért küldi őket, hogy megijesszen, hanem azért, hogy segítsen nekünk megérteni és kezelni a körülöttünk lévő kihívásokat, stresszforrásokat. A pánikrohamok megértése segíthet abban, hogy kevésbé érezzük magunkat kiszolgáltatottnak és túlterheltnek, amikor intenzív testi reakciókat tapasztalunk. A testünk nem az ellenségünk, sokszor csak figyelmeztet bennünket, hogy vegyük észre az életünkben zajló változásokat és gondoskodjunk magunkról.