2 hónapos karácsony: az elnyújtott ünnep többet árthat, mint használ a szakember szerint

Borítókép: 2 hónapos karácsony: az elnyújtott ünnep többet árthat, mint használ a szakember szerint Forrás: unsplash/Anthony Tran
Már novemberben karácsonyi lázban égsz? Egy békés, meghitt ünnepről fantáziálsz, de közben valami mégsem stimmel? Ezért vigyázz az elnyújtott karácsonnyal!

A karácsony és az ünnepi időszak a pihenés, a lazítás és a szeretteinkkel együtt töltött felhőtlen, szeretetteljes pillanatok időszaka – elvileg. Gillian Fagan pszichoterapeuta szerint sokaknak inkább a stressz, az összehasonlítgatások és a megfelelés hetei ezek.

A szakember szerint a karácsony népszerűsége valójában a mögöttes érzelmeknek köszönhető, pontosabban annak, amit elvileg ilyenkor meg „kellene” élnünk. A karácsonyi zenék, a hagyományok, a forralt bor és a klasszikus karácsonyi ételek összességében nagyon jó dolgok, de sokan mégis gyomorgörcs kíséretében készülnek és ünnepelnek.

Elnyújtott karácsony után üres január

Az utóbbi években egyre inkább jellemző lett itthon is, hogy már novemberben feldíszítjük a lakást, és már hetekkel karácsony előtt kimaxoljuk az ünnepi hangulatot. A sok dísz, a karácsonyi asztalterítők, párnák, takarók, a rengeteg fény mind meghitt, de van egy hátulütőjük is: ha a 3 napos karácsonyt több héten keresztül ünnepeljük, akkor az év eleje kifejezetten üres és lehangoló lehet.

Miután novemberben és decemberben rengeteg inger ér minket, a januári csend kontrasztos. Amikor az ünnepi díszek visszakerülnek a dobozba, hirtelen sivárnak érezhetjük a lakásunkat, ráadásul még javában benne vagyunk a télben, és a legközelebbi ünnep a farsang. Az elnyújtott karácsony így, bár nem törvényszerűen, de könnyen hozzájárulhat a téli depresszióhoz, és ahhoz, hogy a januárt soha véget nem érőnek éljük meg.

Forrás: Unsplash/Mariana B.

Az ajándékvásárlás pszichológiája

Amíg régen az Advent a befelé figyelés időszaka volt, most sokan egyértelműen a külsőségekre összpontosítanak: annak ellenére, hogy egyre többen vallják, hogy karácsonykor nem az ajándék a fontos (ami így is van), mégis minden évben zsúfolásig telnek az üzletek. Már régóta ez az az időszak, amikor a legtöbbet költünk ajándékokra, és sokan tudat alatt ezzel igyekeznek megmutatni, hogy mennyire fontos számukra a megajándékozott személy.

Ezért a megfelelő ajándék kiválasztása nagy teher lehet, már novemberben megkezdődhet a tökéletes ajándék felkutatása, ami stresszel jár. A vásárlásnak a stressz mellett van egy látszólag pozitív – de hosszú távon negatív – hatása is. Amikor izgatottak vagyunk, hogy a lehető legszebb, legjobb ajándékot találjuk meg a szeretteink számára, vagy amikor elképzeljük, milyen örömet fog okozni az ajándékunk, dopamin szabadul fel a szervezetünkben, és feldobott hangulatba kerülünk. A dopamin egy neurotranszmitter, aminek hatására jobban érezzük magunkat, de jobb résen lenni, mert ez a hormon az, aminek köszönhetően impulzív vásárlásba kezdhetünk. Ilyenkor hajlamosak vagyunk olyan dolgokat is megvenni, amikről azt gondoljuk, hogy majd növelik a boldogságunkat.

Ráadásul egy olyan környezetben, ahol jól érezzük magunkat, könnyebben költekezünk, amit aztán később megbánhatunk. A különleges ajánlatok, a limitált kiszerelések, az üzletekben szóló karácsonyi zene és a kellemes illatok mind olyan tényezők, amik költekezésre sarkallnak. Fagan egy fontos, mégis sokak számára gyakran feledésbe merülő tényre hívja fel a figyelmet: több tanulmány is kimutatta, hogy azokat az ajándékokat értékeljük igazán, amik személyesek, azaz rendszerint nem az árcédula alapján döntünk arról, hogy az ajándék, amit kaptunk mekkora értéket képvisel.

Forrás: unsplash/Olena Bohovyk

Az állandó összehasonlítgatás megöli az ünnep lényegét

Ha mi magunk nem is vagyunk hívei a 2 hónapos karácsonynak, a közösségi médiában szinte biztos, hogy bele fogunk botlani egy-egy ismerősünk fotójába, aki már novemberben feldíszíti a lakást. A pszichoterapeuta szerint a közösségi média felerősíti a FOMO-t (Fear of Missing Out), azaz annak az érzését, hogy valamiből kimaradunk. Amikor már novemberben azzal szembesülünk, hogy sokaknál már hetekkel előbb áll a karácsonyfa, és karácsonyi recepteket próbálnak ki, akkor könnyen a hatalmába keríthet annak az érzése, hogy lemaradunk. Természetesen, ha neked örömet okoz, díszítsd fel a lakást, de ne azért, mert mások is így csinálják. Amikor mások fotói alapján alkotunk véleményt, és elkezdjük összehasonlítani mások (feltételezett) életét a sajátunkéval, elfelejtjük, hogy az, amit a képeken látunk, távolról sem a valóság.

A legtöbbünkben él egy eszmény, aminek úgy érezzük, meg kell felelnünk az ünnepek alatt, és a szakember szerint a marketingesek ezt az ideát már jóval karácsony előtt eladják nekünk. Példának hozza fel a nosztalgiát keltő, békés, idilli, boldog karácsonyi képekkel operáló reklámokat, amik pszichológiailag befolyásolják a vásárlókat, akik óhatatlanul az adott termék megvásárlásához kötik a vágyott élményt. Fagan szerint fontos, hogy önreflexívek legyünk a karácsonyi időszakban is, és a saját tempónkban haladjunk. Azt tanácsolja, hogy ne pörgessünk kontroll nélkül a hírfolyamot, és tudatosítsuk magunkban, hogy rendben van, ha nemet mondunk egy-egy ünnepi vacsora- vagy ebédmeghívásra. Ha figyelünk a saját szükségleteinkre, a karácsony is békésebb lehet.

Galériánkban 4 jelet mutatunk, ami arra utal, hogy számodra toxikus a karácsony!