A madarak a legjobb párkapcsolati tanítóink? Van mit tőlük eltanulni!

Borítókép: A madarak a legjobb párkapcsolati tanítóink? Van mit tőlük eltanulni! Forrás: Canva (Nikola Art)
Mitől működik egy kapcsolat, és mi az, ami nélkül biztosan elválnak az útjaink? A madarak többet taníthatnak nekünk a párkapcsolatokról, mint azt elsőre gondolnád!

Brian Collisson pszichológus szerint a madarak érzékletesen tükrözik az emberi igényeket, azaz azt, hogy társra, elköteleződésre és a szerelemre vágyunk.

Az elköteleződés és a madarak

Ma, amikor rengeteg az egyedülálló, érdekes lehet kicsit megismerni a madarak világát, mert sokkal több mindenben hasonlítunk, mint sejtenéd. A közös fészekrakás és a kapcsolati dinamikánk sokban hasonlít a madarakéra. A pszichológus szerint a párkapcsolatok működésének vizsgálatakor érdemes szót ejteni az elkötelezettség befektetési modelljéről, ami azt állítja, hogy 3 dolog alapján vállaljuk az elköteleződést: egyrészt számít, hogy mennyire vagyunk elégedettek, másrészt számításba vesszük, hogy milyen alternatíváink vannak a kapcsolatunkon belül és kívül az elégedettség eléréséhez, és harmadrészt a befektetett energia sem elhanyagolható.

Habár, a madarak nem lapozgatnak könyveket, nagyon érzékletesen mutatják meg nekünk ennek a modellnek a működését a gyakorlatban. A madarak sokat taníthatnak arról nekünk, hogy ha valaki mellett letettük a voksunkat, mennyi energiára, kitartásra van szükség, hogy együtt maradjunk – mindkét fél részéről. Nem spórolják meg az udvarlást, a fészküket is nagy munka árán építik meg, és gyakran elképesztően hosszú utat tesznek meg együtt, kontinenseket átszelve, egymást támogatva.

Forrás: Canva (gurineb)

Udvarlás, elköteleződés és személyes szabadság a kapcsolaton belül

Amikor a mexikói kékmadarakat tanulmányozták, azt találták, hogy ezek a kifejezetten együttműködő madarak akkor elégedettek, akkor érzik jól magukat, amikor közösen hoznak létre valamit. Nemcsak egymás társaságában szeretnek lenni, hanem közösen szeretik megépíteni a fészket is, továbbá a gondozásban is közösen vesznek részt.

Egy másik madár, az Anna-kolibri a különböző alternatívákra, a változatosságra emlékeztethet, és arra, hogy mi is felelősek vagyunk azért, hogy ne fásuljunk bele a kapcsolatunkba. Amikor a kolibri udvarol káprázatos légi bemutatót tart a párjának. Előadása emlékeztethet bennünket, hogy mennyi lehetőségünk van a saját szerelmi életünkben arra, hogy észrevegyük, szerepünk van abban, hogy milyen a kapcsolatunk.

Egy jól működő párkapcsolathoz az is szükséges, hogy legyen szociális hálónk – csak úgy, mint a kaliforniai fürj számára: ennek a madárnak fontos a közösség is, nem „csak” a párja. A kaliforniai fürjhöz hasonlóan az emberek is sokat fektetnek a családba és a közösségbe, elmélyítve a kötelékeket. A fürj közösséget kedvelő életmódja jól példázza a kapcsolatainkba fektetett energia fontosságát, és azt, hogy a párkapcsolatunkon kívül szükségünk van más közeli kapcsolódásokra is.

A vándorsólyomtól a szabadság fontosságát tanulhatjuk meg, ami nem egyenlő az elköteleződés hiányával. A vándorsólyom a nagysebességű vadászrepüléseiről ismert, megtestesíti a kapcsolaton belüli autonómia szükségességét. A szakember szerint ez a madár tökéletes metaforaként szolgál arra az egyensúlyra, amelyet egyénként meg kell találnunk a párkapcsolatunkban, egyensúlyt teremtve az összetartozás és a személyes szabadság között.