Ma van a nemzeti ölelés napja! 8 aranyos, ölelkező állattal ünneplünk

Először is: miért jó az ölelés?
A kulcsszó az oxitocin, azaz a boldogsághormon, mely szülés közben is felszabadul a szervezetben és olyan akciót indít el az agyban, amely csökkenti a stresszt és a szorongást. Az ölelés során is nő az oxitocin termelése, de nem mindegy, hogy meddig tart az a bizonyos ölelés! Egy hosszan tartó, legalább 20 másodperces ölelés viszont már elegendő ahhoz, hogy beinduljon az oxitocintermelés és megfelelő legyen a szervezetünkben a kortizolszint, azaz csökkenjen a stressz-hormon.
Azt tudtad, hogy először 1986-ban az USA-beli Michigan államban gondoltak arra, hogy az ölelést megünnepeljék és felhívják a figyelmet erre a nagyon egyszerű, de kedves gesztusra?

Ha már hormonok…
Az ölelés nemcsak az oxitocin, hanem a dopamin és a szerotonin termelését is serkenti, melyek mindegyike a boldogságunkért felel. Ezen felül segíthet elkerülni a depresszió és az alvásproblémák kialakulását, melyért az alacsony szerotonin-szint felelős.
Mit nyerhetünk még egy ölelés által?
Az ölelés csökkentheti a vérnyomást, jókedvre derít, megnyugtat, segíthet legyőzni a félelmeinket és még a fájdalmat is csökkentheti. Így talán nem is is meglepő, hogy nemcsak az emberek, de…
…állatok számára is fontos!
Kutatások bebizonyították, hogy az oxitocin szintje nemcsak az emberek, hanem például a kutyák szervezetében is megemelkedik, amikor a gazdájukkal játszanak. Sőt, egyes állatok dopaminszintje is növekszik párzás után, amely ahhoz járul hozzá, hogy a párok együtt maradjanak és együtt gondoskodjanak a kicsinyeikről.

Szóval mindent összevetve az ölelés nemcsak jólesik, hanem rengeteg pozitív hatással is bír! És valljuk be, az ölelkező párok és állatok már csak puszta látványától is jókedvre derülhettek!